AKTUÁLNE: Pozor, mobily Slovákov zaplavuje nový telefonický podvod. Ak vám niekto zavolá s týmto príbehom, zložte!

Telefóny Slovákov vo veľkom zaplavujú podvodné hovory.

Aktualna tema_uvodny obrazok
Zdroj: Vosveteit.sk

Nie je žiadnym tajomstvom, že podvodníci neustále hľadajú nové spôsoby, ako sa obohatiť na úkor nič netušiacich obetí. Najčastejšie sa môžeme stretnúť s podvodnými e-mailmi alebo SMS správami, kedy útočník rozošle veľký objem správ a čaká, kto sa chytí. Vo väčšine prípadov odošle v texte správy URL odkaz, ktorý smeruje na falošnú stránku. Ak používateľ postupuje podľa pokynov na webovej stránke, tak útočníkovi odovzdá citlivé informácie ako sú napríklad údaje z bankovej karty.

No stretnúť sa môžeme aj s podvodnými hovormi. A hoci boli v minulosti menej časté, tak dnes je situácia odlišná. Len nedávno sme napríklad upozorňovali na podvod, kedy útočník volal v mene Národnej banky SR a obetiam ponúkal rôzne vymyslené služby. Najnebezpečnejšie na týchto útokoch je, že podvodník v mnohých prípadoch dokáže zobraziť číslo alebo názov oficiálnej inštitúcie na obrazovke telefónu obete, keď mu volá. To mu na konci dňa pomáha presvedčiť obeť, že komunikuje napríklad so svojou bankou.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Muži zákona upozorňujú na ďalší telefonický podvod, ktorý sa rozmáha

Policajti upozorňujú, že telefóny Slovákov zaplavuje nový podvod. Útočníci v tomto prípade volajú ľuďom s tým, že na ich kryptomenovom účte majú desaťtisíce €, hoci žiaden kryptomenový účet nemajú. Obeť sa snažia presvedčiť, že si ho založili už dávno a zabudli na to.

„Podvodníci sa často predstavujú ako zamestnanci spoločnosti Blockchain. Nevadí, že ste si žiadne bitcoiny nikdy nekupovali. Presvedčia vás, že ste si u nich účet založili už dávno, len ste naň zabudli. Hodnota kryptomeny medzičasom niekoľkonásobne narástla a vy si môžete vybrať svojich 50-tisíc eur. Kto by nechcel?“, píše polícia na sociálnej sieti.

Muži zákona zároveň zdieľali aj príbehy niekoľkých ľudí, ktorí sa podelili s verejnosťou o modus operandi útočníkov.

A: „Dobrý deň, chcem upozorniť na podvod ohľadne vyplácania bitcoinov…. Volal mi nejaký David Mako v češtine z Prahy, tvrdil že si môžem vybrať bitcoiny v hodnote 33 tisíc eur ale po zaplatení poplatkov to bude 20 tisíc eur. Naviedol ma si stiahnuť aplikáciu AnyDesk, potom pýtal číslo účtu alebo že si mám zapnúť internet banking. Prikladám aj číslo z ktorého mi bolo volané…. nech sa nenechajú ľudia oklamať!!! Skoro som naletela achhh… Povedala som mu že nikto nikdy len tak nepríde k tak veľkým peniazom následne na to mi povedal, že dobre tak Vaše peniaze odkliknem že pôjdu na charitu… Zložila som telefón…“

No to nie je jediný podvod, s ktorým sa môžete stretnúť. Muži zákona upozorňujú aj na „falošného policajta“, ktorý vyvoláva ľuďom. Podvod je veľmi podobný ako ten vyššie, no príbeh je mierne odlišný.

B: „Dobrý deň, dnes som sa takmer stal obetou podvodu volania falošného policajta Interpolu, viete o tomto spôsobe niečo viac? Údajne pod mojou identitou niekto spáchal trestný čin a potrebujú ochrániť moje peniaze vložením na nejaký bitcoin účet alebo niečo podobné. Bol som to nahlásiť aj na najbližšiu políciu…“

Stretli ste sa už s podobným útokom? Dajte nám vedieť nižšie v komentároch alebo na sociálnych sieťach.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre