Pár telefonátov a dvaja Slováci prišli o desaťtisíce €. Nepodceňuje podvodné hovory, toto sa môže stať aj vám!

Policajti upozorňujú na ďalšie podvodné hovory, v dôsledku ktorých dvaja muži prišli o viac ako 50-tisíc €.

telemarketing
Zdroj: unsplash.com (Hassan OUAJBIR), Vosveteit.sk

Podvody v kybernetickom priestore pribúdajú ako huby po daždi. V priebehu dnešného rána sme upozorňovali na vírus GuLoader, ktorý lomcuje Slovenskom. Neskôr sme poukázali na niekoľko podvodných súťaží, do ktorých sa medzičasom zapojilo bezmála 2-tisíc Slovákov. A teraz tu máme ďalší podvod, v dôsledku ktorého prišli dvaja muži o viac ako 50-tisíc €!

Pozor na podvodné hovory

V minulosti sme sa mohli stretnúť s viacerými podvodnými hovormi. No jeden z nich vyčnieval. Išlo o „falošného bankára“. No zdá sa, že tento typ podvodu sa útočníkom stále vypláca, píše Polícia SR na sociálnej sieti.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Muži zákona najnovšie upozorňujú na dva prípady mužov, ktorí prišli o desaťtisíce €. Podvod prebiehal pomerne jednoducho. Najprv muža kontaktoval falošný pracovník banky s tým, že má schválený úver, no adresát hovoru uviedol, že v tej banke nemá ani účet. Preriekol sa ale, kde ho má. Neskôr mu volal iný muž s príbehom, že niekto na jeho občiansky preukaz a na jeho meno založil iný účet v ďalšej banke.

„Ten však o ničom nevedel, oznámil volajúcemu, že muselo ísť o omyl, že v tejto banke nemá ani žiadny účet, prezradil však kde skutočný účet má. O chvíľu volal iný muž, ktorý mu oznámil, že jeho účet v banke bol napadnutý. Vraj niekto použil jeho občiansky preukaz a na jeho meno založil iný účet.“, opisujú policajti priebeh podvodu.

Podvodník v telefonáte naliehal na obeť, že musí rýchlo reagovať a keďže sú napadnuté všetky jeho účty, tak si musí zobrať úver. Odôvodnil to tým, že ako banka začne konať, tak všetky jeho peniaze budú zablokované. Muž preto neváhal a prijal pomoc od pracovníka. Postupoval presne, ako mu povedal. Obeť neskôr navštívila dokonca aj banku a zobrala si úver pričom nespomenula pracovníkovi banky nič o zablokovanom účte, pretože volajúci podvodník na to naliehal. Následne tieto peniaze vložil do kryptomatu, z ktorého ich útočník vybral.

„Postupoval presne podľa jeho inštrukcií, zobral si úver (pričom navštívil aj pobočku banky, kde sa však pred pracovníkmi ani slovkom nezmienil o zablokovanom účte, pretože to mal od volajúceho zakázané), vybral peniaze a prostredníctvom kryptomatu vložil cez QR kód 20 tisíc eur do kryptomeny. Medzitým mu volal muž, ktorý sa predstavil ako policajt a ten volaného utvrdzoval v tom, že vo veci už koná aj polícia v Nitre. Následne mu začali chodiť správy, že jeho úver sa už spláca a postupne mu z kryptomenového účtu zostal nulový zostatok.“, opisujú podvod policajti.

Rovnako ako muž hore postupoval aj ďalší 42 ročný muž z okolia Nitry. Ten do kryptomatu „vrazil“ 34,5-tisíc €, ktoré si požičal od banky, no prišiel o ne.

„Polícia upozorňuje ľudí, aby sa nedali oklamať a v prípade podozrivých telefonátov neposkytovali žiadne informácie o svojich účtoch v bankových inštitúciách. Pokiaľ vás niekto osloví s takýmto podozrením na podvodné konanie na vašom účte nenechajte sa manipulovať a okamžite kontaktujte svoju banku alebo volajte na linku 158.“, prízvukujú muži zákona.

Záverom treba povedať, že nepodceňujte hovory, ktoré vám prichádzajú a aj keď sa tvária ako od oficiálnej inštitúcie, buďte vždy obozretní a podozrievaví, aby ste sa nepopálili.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre