BezpečnosťSpravodajstvo

Podvodné hovory sú čoraz častejšie. Polícia ukazuje, ako žena prišla o svoje peniaze. Nenechajte sa nachytať aj vy!

Polícia SR upozorňuje na prípad, kedy žena pod nátlakom falošného pracovníka Europolu previedla svoje peniaze na cudzí účet. Potom prišla o peniaze.

Podvodníci neustále hľadajú nové spôsoby, ako oklamať nič netušiace obete. Čoraz viac sa môžeme stretávať s falošnými hovormi a rôznymi podvodmi na internete.

Len nedávno sme napríklad upozorňovali na podvodné e-mailové správy ale aj hovory. V mnohých prípadoch tieto aktivity podvodníkov je možné rozpoznať v priebehu niekoľkých sekúnd. Nie je tomu ale vždy tak, pričom stresová situácia dokáže prispieť k tomu, aby sme urobili krok vedľa. Popáliť sa pritom môžu ako mladí ľudia, tak aj starí.

Odoberajte Vosveteit.sk aj cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Falošný policajt vymámil z účtu obete peniaze. Takto prebiehal celý podvod!

Polícia SR poukazuje na prípad 23-ročnej ženy, ktorá falošnému pracovníkovu Europolu poslala peniaze. Celý podvod prebiehal tak, že ju telefonicky kontaktovala neznáma osoba, ktorá sa predstavila ako pracovník Europolu. Tá jej oznámila, že v zahraničí pri razii boli nájdené kreditné karty s jej menom, ktoré boli zneužité na kúpu zbraní a drog. Žena v panike mužovi odpovedala na otázku výšky zostatku peňazí na jej osobnom účte a jej adresu, kde býva. Falošný policajt následne žene povedal, že jej príde polícia zablokovať účet.

„James Hector následne oznámil Gabriele, že jej príde Europol zablokovať účet.“, píše polícia, ktorá ďalej dopĺňa: „Ešte predtým ako prídu, tak jej ponúkol pomoc, aby mala prístup k svojim peniazom.“

Neznámy muž, ktorý sa vydával za policajta, ponúkol ale žene pomoc, aby mala prístup k svojim peniazom aj potom, ako jej príde Europol zablokovať účet. Navigoval ju cez telefón, aby si do svojho zariadenia nainštalovala aplikáciu AnyDesk, ktorá slúži na vzdialený prístup k počítaču. Potom jej pomohol vytvoriť účet na stránke Wise, na ktorý za pomoci podvodníka previedla finančné prostriedky z účtu, aby ich mala v bezpečí. To bola samozrejme chyba, ktorá ju stála nemalo peňazí.

„Po presviedčaní nakoniec vykonala transakcie v hodnotách 490 €, 490 € a 500 €, ktoré zaslala na účet do Thajska.  Vykonanými prevodmi jej  spolu s poplatkami vznikla celková škoda vo výške 1 500 €.“, uviedla polícia na sociálnej sieti.

Polícia preto vyzýva, aby sme v prípade podobných správ alebo telefonátov, nikomu neposkytovali svoje údaje či autentifikačné správy k žiadnym bankovým službám a produktom. Rovnako prízvukuje, aby sme s tretími stranami nezdieľali údaje z bankových kariet alebo prihlasovacie údaje do služieb.

Pridajte si Vosveteit.sk do svojho informačného kanála Google News.
Zobraziť komentáre
Close
Close