Máte vo svojom Android smartfóne malvér alebo vírus? Takto ho dostanete von!

Máte malvér v Android smartfóne? Škodlivý softvér sa vie do zariadenia dostať rôznymi spôsobmi, no takto ho dostanete von.

Vypnite si tieto Android funkcie
Zdroj: Unsplash (Denny Müller), Úprava: Vosveteit.sk

Android operačný systém je jedným z najpoužívanejších mobilných OS na trhu, čo znamená, že je prirodzene aj cieľom mnohých hackerov a iných kyberzločincov.  

Malvér na Androide je dobre známy problém. Lenže čo robiť, keď sa nám škodlivý softvér dostane do zariadenia?  To si priblížime v tomto článku, no najskôr si vysvetlime, ako viete zistiť, či máte v zariadení malvér. 

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Ako zistiť, či máte v zariadení malvér  

Škodlivý softvér môžete dostať do zariadenia rôznymi spôsobmi, no prejavuje sa viac-menej rovnako, vysvetľuje portál Cyber Aware. Jedným z prvých znakov škodlivého softvéru je spomalenie zariadenia a rýchlejšie vybíjanie batérie. Spôsobuje to samotná činnosť malvéru, ktorý prehľadáva vaše zariadenie a posiela získané informácie útočníkovi.  

Keďže malvér aktívne posiela dáta aj niekoľkokrát za deň, popri slabom výkone si môžete všimnúť aj výrazne vyššiu spotrebu dát. Niektorý malvér sa snaží v zariadení schovať čo najlepšie, no pri iných si môžete všimnúť, že vám v zariadení začalo vyskakovať veľa reklám, a to aj na miestach, kde sa predtým neobjavovali. Veľkým varovným signálom je aj to, ak sa vám objavia v zariadení aplikácie, ktoré ste neinštalovali.  

Ak tieto varovné znaky budete ignorovať, hackerom dávate príležitosť získať viac vašich osobných informácií alebo nainštalovať do vášho zariadenia ďalší škodlivý softvér. V tých najhorších prípadoch môžu útočníci získať prístup aj k vašim bankovým aplikáciám a vybieliť vám účet.  

Ako odstrániť malvér zo zariadenia? 

Ešte pred ráznejšími krokmi odporúčame vyčistiť cache vášho prehliadača. Pri dlhšom používaní sa môže stať, že sa vám prehliadač spomalí kvôli množstvu uložených dát. Otvorte si nastavenia a možnosť aplikácie. Nájdite váš používaný prehliadač, kliknite naňho a zvoľte si možnosť vymazať dáta. Týmto krokom môžete zistiť, či vám problémy s výkonom spôsobuje malvér alebo to bol problém prehliadača.  

Keď zistíte, že máte v Android zariadení malvér, skontrolujte si, či nemáte v zariadení aplikácie, ktoré nepoznávate. Tie vymažte ako prvé. Ak problémy stále pretrvávajú, vymazávajte najnovšie nainštalované aplikácie jednu po druhej, kým symptómy malvéru nezmiznú. Za týmto účelom môžete použiť Obchod Play a jeho Správcu aplikácií, no ak hacker vám nainštaloval vírus z iného zdroja, tak ideálne bude, ak použijete vstavaného Správcu aplikácií v Nastaveniach smartfónu, ktorý ponúka aj rôzne možnosti filtrovania.

správca aplikácií filter
Zdroj: vosveteit.sk

Taktiež vymažte priečinok so stiahnutými súbormi, v ňom sa môžu potenciálne ukrývať infikované súbory. Dobrým trikom rovnako je, aby ste sa pozreli, či nemáte v telefóne nahraté inštalačné súbory aplikácií, ktoré ste stiahli z neoficiálnych zdrojov.

odstranenie instalacnych suborov Android_2
Zdroj: Vosveteit.sk

Za týmto účelom vám odporúčame použiť aplikáciu Files od Google.

Odporúčame mať aktivovanú aj službu Google Play Protect, ktorá kontroluje aplikácie stiahnuté z Obchodu Play a mimo neho. Táto služba vás vie upozorniť, ak v zariadení objaví potenciálne škodlivú aplikáciu.  

Ak vymazanie aplikácií nepomáha, skúste resetovať zariadenie do továrenských nastavení. Upozorňujeme ale, že týmto krokom prídete o všetko, čo v smartfóne máte, preto by sa mali továrenské nastavenia využiť ako posledná línia obrany.  

Tovarenske restartovanie smartfonu
Zdroj: Vosveteit.sk

Reset do továrenských nastavení by mal na 99% vyriešiť vaše problémy, no existuje malá šanca, že malvér prežije aj tento pokus o opravu. V takomto prípade máte čo dočinenia s mimoriadne sofistikovaným škodlivým softvérom a odporúčame vám obrátiť sa na IT odborníka.  

Dobrým tipom ešte je, aby ste sa pozreli na aplikácie, ktoré neprimerane míňajú batériu vášho mobilu, prípadne ďalšie zdroje. Prípadne sa pozrite na aplikácie, ktoré míňajú veľa dát. Tieto aplikácie, ktoré „vyčnievajú“ a nemajú na to dôvod, môžu predstavovať riziko a stojí na zváženie, či sú bezpečné alebo nie.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre