S týmito znakmi sa stretneš tesne predtým, ako ťa niekto hackne: Dávaj si na ne dobrý pozor!
Tieto znaky môžeš najčastejšie vidieť tesne predtým, ako hackeri zaútočia, preto by si si na ne mal dávať dvojnásobný pozor.
Dnes je bezpečnosť na internete dôležitejšia, než kedykoľvek predtým, no mnohí veria, že ich zabezpečenie je dostačujúce na odradenie hackerov, čo ale častokrát nie je pravda.
Či už berieš ochranu na internete vážne, alebo vieš, že máš nejaké medzery, terčom pre hackera sa veľmi rýchlo môžeš stať aj ty, a to prakticky hocikedy. Existuje však niekoľko znakov, ktoré môžeš pozorovať a ktoré ti povedia, že si na teba s najväčšou pravdepodobnosťou brúsi zuby nejaký kyberzločinec. Pozrime sa na to, aké znaky to sú.
Dostávaš správy o súťažiach, do ktorých si sa neprihlasoval
Phishing sa stále drží na vedúcej priečke všetkých kyberútokov. Je jednoduchý, veľa ľudí naň dokáže naletieť, a preto podvodníci skúšajú šťastie aj takýmto spôsobom. Ak ti začali chodiť do mailovej schránky alebo SMS schránky správy o rôznych súťažiach, niekto sa chce dostať k tvojim prihlasovacím údajom. Na takéto správy je najlepšie nereagovať.
Podozrivé maily alebo telefonáty
Bezpečnostní experti vysvetľujú, že ak majú hackeri niekoho v hľadáčiku, častokrát používajú kombinované a koordinované metódy útoku. V praxi to znamená, že jedného dňa dostaneš do mailovej schránky podozrivý phishingový mail a následne ti niekto zavolá z cudzieho čísla.
Volajúci sa môže predstaviť ako pracovník banky alebo inej inštitúcie. Povie ti nejaký závažný problém a tvári sa, že ho chce s tebou vyriešiť. Opäť ide o phishing a na takéto hovory je tiež najlepšie nereagovať.
Neprehliadni
Rovnaké heslá na všetko
Jedným svätým pravidlom kyberbezpečnosti je nepoužívať jedno heslo na všetky účty. Hoci nejde o znak, že ťa niekto chce “heknúť”, je len otázkou času, kedy niekto tvoje jediné heslo prelomí a potom bude mať prístup ku všetkým tvojim účtom.
Neodolateľné ponuky
Vieme, že doba je zlá a ušetrená koruna je zarobená koruna. Vedia to však aj kyberzločinci a svoje obete častokrát lákajú na ponuky, ktorým sa nedá odolať. Lacný tovar, možnosť rýchleho zárobku, či iné lákavé návrhy sú však len predzvesťou toho, že už čoskoro prídeš o peniaze. V lepšom prípade len zaplatíš za tovar, ktorý ti nepríde, v horšom podvodník vybieli tvoj bankový účet pomocou platobných údajov, ktoré si mu práve poskytol.
Neaktualizuješ aplikácie a OS
Každý softvér môže mať bezpečnostnú slabinu a čím zložitejší je, tým je riziko väčšie. Platformy ako Android, Windows alebo rôzne aplikácie používajú denne miliardy ľudí, preto sa hackeri usilovne snažia, aby v nich našli bezpečnostné medzery. Ak ich nájdu, potom im nerobí žiaden problém dostať sa do tvojho zariadenia. Aktualizácie tieto medzery opravujú, no ak aktualizácie nesťahuješ, potom nechávaš vráta do svojho zariadenia dokorán otvorené.
Nechávaš zariadenie bez dozoru
Home office je dnes v móde a mnohí berú svoju robotu do útulnej kaviarne. Ak si musíš odskočiť alebo ideš zaplatiť, nikdy nenechávaj svoj notebook alebo smartfón na stole bez dozoru, horšie, ak ho nemáš zabezpečený heslom. Stačí chvíľa, aby niekto s nečestnými úmyslami dostal do tvojho zariadenia malvér alebo ukradol tvoje osobné údaje.
Ignoruješ upozornenia
Služby ako Gmail, Facebook a ďalšie upozorňujú užívateľov, ak zaznamenajú podozrivú aktivitu alebo prihlásenie, no mnohí to ignorujú. Tieto upozornenia znamenajú, že sa už niekto pokúsil dostať do tvojho účtu alebo sa mu to už podarilo. Ignorovanie upozornení dáva hackerovi možnosť dokončiť svoj útok a ukradnúť tvoj účet.
Platenie na internete cez verejnú Wi-Fi
Verejné Wi-Fi siete majú slabé zabezpečenie, ak vôbec nejaké. Zlatým pravidlom teda je, aby si nerobil nič citlivé, pokiaľ voľnú Wi-Fi používaš. To znamená žiadne prihlasovanie alebo platby na internete. Hacker môže sedieť v rovnakej kaviarni a sledovať celú tvoju činnosť na internete tým, že sa dostal do routera.
Publikuješ veľa osobných informácií
Sociálne siete existujú od toho, aby sme prezentovali svoj život, prácu, koníčky či tvorbu. V digitálnej ére mnohí neodolajú a podelia sa so svetom so svojimi novinkami. Na tom nie je nič zlé, pokiaľ vieš, čo na sociálne siete patrí a čo nie. Príliš veľa informácií môže pomôcť hackerom dostať sa do tvojho účtu. Vedia si zistiť napríklad meno tvojho domáceho miláčika, ktoré použijú na zodpovedanie bezpečnostnej otázky pri resetovaní tvojho hesla. Rovnako ale, útočník ti môže potenciálne ukradnúť identitu a vydávať sa za teba.
Myslíš si, že tebe sa to stať nemôže
Mnohí ľudia podceňujú bezpečnosť na internete. Najlepšia ochrana je ale správať sa tak, ako keby si vedel, že ťa niekto jedného dňa naozaj hackne. Ignorovanie problému alebo myslenie “mne sa to stať nemôže” len zvyšuje riziko, že sa ti to jedného dňa skutočne stane.
Komentáre