ANDROIDAPLIKÁCIE A HRYBezpečnosťSpravodajstvo

Ako môžete nájsť skryté aplikácie vo vašom smartfóne a prečo by vás to malo zaujímať?

Pomocou týchto krokov môžete identifikovať potenciálne škodlivé aplikácie vo vašom smartfóne.

Podľa nedávno publikovanej štúdie sa až 50% škodlivého softvéru schováva za iné známe aplikácie, prípadne nie sú vôbec dostupnými v rámci štandardného zoznamu aplikácií. Tento typ škodlivých aplikácií sa môže do nášho zariadenia dostať rôznymi cestami. Častým príkladom je, že si stiahneme aplikáciu do zariadenia, a tá na pozadí nainštaluje inú aplikáciu, ak má udelené dostatočné oprávnenia, ktoré jej to umožňujú. Rovnako častým spôsobom je, že si aplikáciu sami stiahneme z nedôveryhodného zdroja, ktorú neskôr nainštalujeme, ale v zariadení ju nenájdeme. Mnohí z nás si následne povedia, že pravdepodobne došlo ku chybe a nechajú nainštalovanú aplikáciu v smartfóne s domnienkou, že sa vôbec nenainštalovala.

Inými slovami, do zariadenia sa im dostane škodlivý kód, resp. aplikácia, ktorá môže v tom „lepšom prípade“ len kradnúť pre nás bezcenné dáta na pozadí, prípadne špehovať používateľa, a v tom horšom prípade, môže prihlasovať používateľov k rôznym prémiovým službám a podobne.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Ako môžete identifikovať aplikácie nainštalované v smartfóne, ktoré nevidíte?

Identifikácia nainštalovaných aplikácií v smartfóne nie je vôbec zložitou, pričom vám nezaberie viac ako niekoľko desiatok sekúnd až minút (pozn. redakcie: postup sa môže mierne líšiť v závislosti od výrobcu zariadenia. Princíp je však stále rovnakým). V prvom kroku je potrebné otvoriť si Nastavenia vášho smartfónu. Následne si otvorte ponuku Aplikácií.

V ďalšom kroku zvoľte zobraziť všetky aplikácie. V rámci tejto sekcie, kliknite na tri bodky, ktoré nájdete v hornej časti obrazovky a zvoľte „Zobraziť systémové aplikácie“. V niektorých zariadeniach sa môže táto ponuka volať i „Zobraziť všetky aplikácie“ a podobne.

Hotovo. Práve by ste mali vidieť všetky aplikácie, či iný software, ktorý je nainštalovaný vo vašom zariadení.

ako identifikovat nainstalovane aplikacie v smartfone ktore nevidite v zozname aplikacii_5
Zdroj: Vosveteit.sk

Určite vám odporúčame aspoň z času na čas sa pozrieť do týchto nastavení, či tam na vás nevyskočí nejaká neznáma aplikácia. Nám sa tak podarilo napríklad identifikovať aplikáciu Android Auto, ktorú sme si stiahli z neoficiálneho zdroja, ale v zozname aplikácií sme ju nenašli. Aplikácie, ktoré sa vám javia ako podozrivé radšej odstráňte.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close