Nová funkcia WhatsAppu ti bleskurýchlo zahltí bezplatný priestor v tvojom Gmaili. Toto si zmeň, ak nechceš platiť!

WhatsApp mení fungovanie jednej zo základných funkcií aplikácie. Výsledkom toho bude, že ti rýchlejšie bude ubúdať úložný priestor a zálohy chatov budú objemnejšie.

Zdroj: Grant Davies / Unsplash

Pravdepodobne aj ty používaš aplikáciu WhatsApp. Ide o vôbec najrozšírenejšiu chatovaciu aplikáciu na svete, ktorá sa teší veľkej obľube.

Mnoho ľudí aplikácii WhatsApp dlhodobo vyčítalo, že posiela fotografie v nízkom rozlíšení. Resp., keď pošleš fotografiu, tak prejde kompresiou. Zatiaľ čo na smartfóne s menšou obrazovkou, používateľ len ťažko postrehol zhoršenú kvalitu, tak v prípade mobilu s väčším displejom, horšiu kvalitu už vidno. Nehovor viac o tom, keď používateľ s fotkou ďalej pracuje, napríklad na počítači.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Ak si chcel poslať fotku vo vysokom rozlíšení, tak existovala finta, ako sa to dá. Je ňou odoslanie snímky ako dokumentu. WhatsApp v reakcii na tento nedostatok priniesol možnosť pre používateľov, aby mohli posielať snímky vo vysokom rozlíšení. Išlo o voliteľnú funkciu. Funkcia funguje tak, že keď odošleš snímku, tak si ju mohol poslať vo vysokom rozlíšení, ak si zvolil túto možnosť.

ako poslat fotografiu cez whatsapp vo vysokej kvalite_3
Zdroj: Vosveteit.sk

WhatsApp bude predvolene posielať fotografie vo vysokom rozlíšení

Nedávno vyplávalo ale na povrch, že WhatsApp bude predvolene posielať fotografie v HD rozlíšení. Možno si hovoríš, že to nie je problém. Opak je ale pravdou. Hneď ti povieme aj prečo. Po prvé, bude ti bleskurýchlo ubúdať úložný priestor v smartfóne. Dôvodom je, že predvolene WhatsApp ukladá multimediálne súbory na tvoje úložisko v telefóne. Ak by si chcel vedieť, ako môžeš toto správanie upraviť, tak ti dávame do pozornosti tento návod, kde sme sa tomuto problému venovali podrobne.

WhatsApp ako vypnut ukladanie mutlimedialnych suborov do pamate smartfonu navod_2
Zdroj: Vosveteit.sk

Toto ale nie je jediný problém, s ktorým sa stretneš. Pravdepodobne si zálohuješ aj ty chaty na cloud, najčastejšie do Gmail účtu, aby si v prípade potreby, napríklad keď stratíš mobil alebo si kúpiš nový, mohol poľahky preniesť konverzácie z jedného zariadenia do druhého. Ešte koncom minulého roka vyplávalo na povrch, že zálohy WhatsAppu sa budú počítať do bezplatného úložného priestoru v Gmaili. Začiatkom tohto roka sa tak aj stalo, zálohy sa už počítajú.

Google mení podmienky pre používateľov WhatsApp
Zdroj: Unsplash (Dima Solomin), Wikimedia (Google), Úprava: Vosveteit.sk

Ak by si sa chcel pozrieť, koľko ti zaberajú zálohy z tvojho Gmailu, tak nám dovoľ, dať ti do pozornosti článok, v ktorom sme sa venovali aj tejto téme.

WhatsApp zalohy v Google Disku
Zdroj: Vosveteit.sk

Možno už tušíš, kam smeruje tento článok. Ak sa budú predvolene posielať fotografie vo vysokej kvalite, tak to bude pre teba znamenať, že každá fotografia, ktorú ti niekto pošle, resp. ty odošleš, a následne sa ti zálohuje tento chat, tak ti bude zaberať násobne viac priestoru, ako tomu bolo doposiaľ. Nehovor viac o tom, že takto odoslané fotografie, ti budú míňať aj viac mobilných dát.

Ako vyriešiť tento problém?

Čiastkové riešenie je, že si zmeníš odosielanie fotografií, aby sa posielali v štandardnej kvalite. Môžeš tak spraviť cez nastavenia aplikácie, konkrétne cez možnosť Úložisko a dáta – Kvalita nahratých médií (pozn. WhatsApp uvoľňuje funkciu predvoleného posielania fotografií vo vysokej kvalite postupne, Môžeš preto mať teraz predvolenú kvalitu ešte ako štandardnú). 

ako znizit kvalitu odoslanych fotografii cez WhatsApp
Zdroj: Vosveteit.sk

Toto je ale len čiastkové riešenie. Ďalšia možnosť, ako môžeš „vybabrať“ s touto novinkou, je, že si nastavíš automatické mazanie správ, napríklad po jednom týždni. Toto môžeš spraviť tak, že navštíviš kartu Súkromie a zroluješ ponuku k možnosti Miznúce správy. Potom si nastav časovač, kedy bude dochádzať k automatickému odstraňovaniu správ, napríklad po 7 dňoch.

WhatsApp miznuce spravy existujuce cety_2
Zdroj: Vosveteit.sk

Ale ani riešenie hore nie je ideálne. Za nás najlepšie, čo môžeš spraviť, je, vytvoriť si nový Gmail účet, ktorý budeš používať výslovne len pre zálohy WhatsAppu. Budeš mať tak 15 GB cloud pre zálohy, čo je dostatočná kapacita pre chaty. Alternatívou je, že si zaplatíš za dodatočný úložný priestor na tvojom hlavnom Gmail účty, na ktorý si zálohuješ WhatsApp.

Zároveň, máme pre teba ešte jeden tip, ak by si si nechcel vytvoriť nový Gmail účet, a tým je úprava nastavení, ktoré súvisia s vytváraním záloh. Podrobne, ako si môžeš nakonfigurovať nastavenia zálohovania, aby ti zaberali čo najmenej úložného priestoru, sme ti priniesli v tomto návode.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre