Ako môžete odstrániť duplicitné súbory v smartfóne?! Takto získate dodatočný úložný priestor!

Duplicitné súbory vám môžu zahltiť pamäť zariadenia bez toho, aby ste o tom vedeli. Ako ich rýchlo a jednoducho nájsť?

Ako vymazať duplicitné súbory
Zdroj: Unsplash (Sidekix Media), PNGwing, Úprava: Vosveteit.sk

Ak máte nedostatok voľného miesta v smartfóne, nemusíte hneď začať s odinštalovaním aplikácií alebo mazaním fotografií či videí. Hoci sa to nemusí stať často, občas sa v zariadení vyskytnú duplicitné súbory, teda rovnaké súbory, ktoré máme v telefóne dvakrát alebo aj viackrát.

Keď sťahujeme prílohy z mailu alebo iné súbory z internetu, môže sa stať, že niečo omylom stiahneme viackrát. Alebo spravíme jednu fotografiu 5-krát. V tom prípade sa v telefóne vytvárajú identické kópie, ktoré nám môžu zahltiť pamäť, ak si nedáme pozor. Stiahnuť ten istý súbor dvakrát sa môže stať hocikomu, no našťastie existuje jednoduchý spôsob, ako duplicitné súbory v telefóne nájsť a aj vymazať.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Pravdepodobne máte aj vy v smartfóne predinštalovaného správcu súborov. Názov tejto aplikácie sa môže od zariadenia k zariadeniu líšiť, no v podstate ide o aplikáciu, ktorá vám umožní pracovať so všetkými súbormi, ktoré máte v internom úložisku telefónu, na SD karte alebo na inom úložisku.

Ak nemáte správcu súborov, v tomto prípade odporúčame aplikáciu od Googlu menom Súbory, resp. Files. Ide o jednoduchú aplikáciu, ktorá vám poskytne radu užitočných funkcií, vrátane čistenia súborov. Stiahnuť ju môžete prostredníctvom odkazu nižšie. Dostupná je zadarmo.

Files od Googlu
Files od Googlu
Developer: Google LLC
Price: Free

Otvorte si aplikáciu a vľavo dole uvidíte možnosť vyčistiť. Otvorí sa vám okno, v ktorom uvidíte niekoľko rôznych možností. Môžete si vybrať napríklad vymazanie veľkých súborov, zbytočných súborov alebo súborov, ktoré automaticky ukladajú aplikácie ako napríklad Messenger alebo WhatsApp. Ak sa vo vašom zariadení nachádzajú duplicitné súbory, uvidíte aj kartu, ktorá sa bude volať duplicitné súbory.

Ako vymazať duplicitné súbory zo smartfónu
Zdroj: Vosveteit.sk

V tomto prípade stačí kliknúť na možnosť vybrať súbory a na spodku nového okna následne stlačiť možnosť vymazať.

Uvoľnite si miesto v smartfóne

Hotovo. V tomto bode ste zo zariadenia odstránili všetky duplicitné súbory a uvoľnili miesto na úložisku. Množstvo uvoľneného miesta sa však môže líšiť od typu duplikovaných súborov. Videá sú vo väčšine prípadov väčšie ako textové dokumenty. Uvoľniť tak môžete od niekoľkých kilobajtov až po niekoľko gigabajtov.

Mať v zariadení dostatok voľného miesta je kľúčové pre správne fungovanie smartfónu. Ak máte ukladací priestor zahltený rôznymi súbormi, potom sa môžete stretnúť s dlhšími nahrávacími časmi, zamŕzaním alebo sekaním telefónu. Operačný systém Android totiž potrebuje aspoň časť voľného miesta na to, aby mohol fungovať tak, ako má.

Ak ani po vymazaní duplicitných súborov nemáte dostatok voľného miesta, v tomto bode odporúčame odinštalovať aplikácie, ktoré ste už dlhšie nepoužívali. Častokrát sa stáva, že si z Obchodu Play stiahneme aplikáciu, ktorú použijeme možno raz, možno dvakrát a potom nám len zaberá miesto. Odinštalovaním starých a nepoužívaných aplikácií môžeme uvoľniť pomerne veľa voľného miesta, ktoré využijeme rozumnejšie. Okrem iného cez aplikáciu Súbory môžete odstrániť aj inštalačné balíčky súborov, ak ste si nejaké do smartfónu v minulosti sťahovali prostredníctvom ponuky Aplikácie.

Ak by ste nejaké aplikácie v budúcnosti potrebovali, možno si ich opäť stiahnuť z Google Play. Medzičasom je však zbytočné, aby vám zaberali miesto.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre