Pozrite sa, ako môžete vymazať systémové aplikácie z Android smartfónu bez potreby ROOT-u

Pozrite sa, ako môžete v priebehu pár minút odinštalovať zo smartfónu systémové aplikácie.

odinstalovanie aplikacii_android
Zdroj: Vosveteit.sk

Nie tak dávno sme vám priniesli vcelku jednoduchý návod, ako je možné odstrániť zo smartfónu nainštalované aplikácie. Pomocou návodu však bolo možné identifikovať a odstrániť len aplikácie tretích strán a nie systémové. A práve preto by sme vám chceli dnes ukázať, ako je možné odstrániť aj aplikácie nahrané do smartfónu výrobcom bez toho, aby ste museli robiť root zariadenia.

Ako odstrániť systémové aplikácie v Android smartfóne

Tak ako vyššie sme spomínali, tak pomocou tohto návodu nie je potrebné robiť root zariadenia, teda odomykať ho. Nebude to však také jednoduché (ale ani moc zložité). Budeme k tomu  nástroj potrebovať ADB (Android Debug Bridge).

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

V prvom kroku si je potrebné zapnúť režim vývojára v smartfóne. Urobíte tak pomocou cesty: Nastavenia > choďte do sekcie Informácie o telefóne a 7-krát rýchlo za sebou kliknite na verziu Zostavy vášho smartfónu (pozn. redakcie: postup  sa môže mierne líšiť v závislosti značky Vášho smartfónu. Napríklad tým, že číslo zostavy nájdete v inej sekcii nastavení).

Aktivovanie modu vyvojara_Android_1
Zdroj: Vosveteit.sk

Následne je potrebné povoliť možnosť ladenia prostredníctvom USB. Urobíte tak pomocou sekcie Systém > Otvorte si možnosti pre vývojárov > povoľte Ladenie cez USB.

Teraz si je potrebné stiahnuť nástroj Android Debug Bridge (ASB), ktorý stiahnete zo stránok Androidu  / (Download SDK Platform-Tools for Windows) a súbor rozbaľte (ide o oficiálny nástroj pre vývojárov).  Po tom  z priečinku, kde ste rozbalili RAR súbor, pustite príkazový riadok CMD.

pustenie prikazoveho riadku CMD (1)
Zdroj: Vosveteit.sk

Na smartfóne by vám malo vyskočiť okno s udelením prístupu (smartfón pripojte ešte predtým ku počítaču a povoľte možnosť prenosu dát). Vyzerať by to malo, ako môžete vidieť nižšie (aj na počítači vám vyskočí príkazový riadok CMD, s ktorým zatiaľ nič nerobte).

ADB zapnutie prikazoveho riadka
Zdroj: Vosveteit.sk

V ďalšom kroku, potom ako máte pripojený smartfón,  napíšte príkaz „adb devices“ . Pomocou neho uvidíte, či máte pripojený smartfón.

Android_ako odstranit systemove aplikacie_ADB_1
Zdroj: Vosveteit.sk

Následne zadajte na počítači príkaz „adb shella po tom „pm list packages“. Potom by ste mali vidieť zoznam nainštalovaných aplikácií vo vašom smartfóne. Viď obrázok nižšie.

Android_ako odstranit systemove aplikacie_ADB_2
Zdroj: Vosveteit.sk

Potom si vyhľadajte inštalačný názov aplikácie, ktorý chcete odinštalovať. V našom prípade sme si vybrali predinštalovaný video prehrávač od Xiaomi – „com.miui.videoplayer“. Pomocou príkazu „pm uninstall -k –user 0 package-name“ ho následne odstránime. Príkaz, ktorý je potrebný zadať teda je: „pm uninstall -k –user 0 com.miui.videoplayer“. Po úspešnom odinštalovaní by ste mali vidieť oznámenie, ako môžete vidieť nižšie.

Android_ako odstranit systemove aplikacie_ADB_3
Zdroj: Vosveteit.sk

V prípade, ak by ste chceli odinštalovať aplikácie, ktoré nie sú systémové, tak vám dávame do pozornosti tento návod

Pevne veríme, že Vám tento návod pomohol.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre