YouTube robí ďalší krok proti používateľom, ktorí blokujú reklamu. Toto sa im nebude páčiť? Ide o „finálny úder“?

YouTube robí ďalší krok proti používateľom, ktorí blokujú reklamu.

YouTube titulka uvodny obrazok
Zdroj: nikkimeel / Shutterstock.com

Všadeprítomná reklama na internete núti čoraz viac ľudí ju blokovať. Je to ako začarovaný kruh. Ak chcú prevádzkovatelia médií riadne fungovať, tak musia zobrazovať reklamu, no čím viac ľudí ju blokuje, tak tým viac reklám pribúda, aby média dobehli ušlé tržby. Pomaly preto smerujeme k tomu, že prevádzkovatelia médií, budú schovávať čoraz viac obsahu za platobné brány. 

Jednou z platforiem, ktorá dopláca na blokovanie reklám najviac, je YouTube a spolu s ňou na to doplácajú aj tisíce tvorcov obsahu. To je dôvod, prečo YouTube započal vojnu s používateľmi, ktorí blokujú reklamu.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Nedávno sme napríklad upozorňovali, že platforma si posvieti na aplikácie, ktoré umožňujú obchádzať reklamu. Cez ne nebude možný prístup k video obsahu. Od júna do platnosti príde okrem iného Manifest V3, ktorý urobí vývojárom rozšírení, cez ktoré je možné blokovať reklamu, vrásky na čele. Dôvodom je, že Google spomalí proces aktualizácií týchto rozšírení, aby mohol svižnejšie reagovať na opatrenia vývojárov, ktorými blokujú reklamy.

YouTube robí ďalší krok proti AdBlockerom

Najnovšie sa na známom fóre Reddit objavil príspevok, v ktorom jeden z používateľov upozorňuje na nový krok zo strany YouTube, ktorý znepríjemňuje život používateľov, ktorí blokujú reklamu.

Na videu, ktoré zverejnil, je vidno, že keď používateľ sleduje video s blokovačom reklám, tak YouTube ho automaticky pretočí na koniec. Inými slovami, používateľ neuvidí obsah vo videu bez toho, aby vypol blokovač. Ako toto opatrenie funguje, sa môžete pozrieť nižšie vo videu v príspevku používateľa SDHD4K.

New Youtube adblock weird behaviour – video automatically skips to the end
byu/SDHD4K inyoutube

Viacero používateľov vo vlákne hovorí, že sa stretlo s rovnakým správaním serveru vrátane ďalších obmedzení. Napríklad:

„Áno, potvrdené, môj vypína zvuk (opera adblock). Keď vypnem adblock, potom to funguje dobre…“, hovorí používateľ s prezývkou Lokileo.

Na druhej strane, časť používateľov hovorí, že im blokovač reklám aj naďalej funguje, ako tomu bolo doposiaľ.

Musíme ale podotknúť, že pravdepodobne toto opatrenie nie je aplikované globálne, prinajmenšom sme sa s ním v redakcii nestretli po nainštalovaní blokátora reklám. Je ale vysoko pravdepodobné, že Google bude toto správanie YouTube distribuovať v priebehu času aj medzi ďalších používateľov. Je teda otázka času, kým sa s ním nestretnete.

Majte na pamäti, že blokovaním reklám oberáte o zárobky nielen YouTube, aj tvorcov obsahu, pre ktorých ide o prácu na plný úväzok, ľudí, ktorí možno nakupuje výrobky, ktoré práve vy vyrábate. Zvážte preto, že povolíte reklamy. Prípadne si zakúpte Premium účet.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre