Takto môžete pomocou Google Play Protect skontrolovať aplikácie vo vašom smartfóne, či neobsahujú malware!

Ide o jeden z najefektívnejších spôsobov, ako môžete zostať chránený pred škodlivým softwarom.

Android Malware ochrana
Zdroj: Vosveteit.sk

Škodlivý software, malware, trojské kone, sú pojmy, ktorým by sme sa chceli najradšej vyhnúť a nepoznať ich. Bohužiaľ to v súčasnosti nie je možné. Dôvodom je, že rozmachom technológií sú tieto hrozby čoraz bežnejšími. Je to prirodzená reakcia útočníkov, ktorí hľadajú prospech tam, kde sú ľudia. Inými slovami, nie vždy sa im dá vyhnúť.

Mnohí z nás preto sťahujú aplikácie len z dôveryhodných zdrojov. V prípade Android smartfónov je to najčastejšie Google Play, ktorý mimochodom disponuje nástrojom Google Play Protect. Čo to však je? Vo svojej podstate ide o nástroj, ktorý kontroluje aplikácie, či neobsahujú rôzne známe hrozby. Funguje na tom princípe, že aplikácie kontroluje ešte predtým, ako ich stiahnete z obchodu do svojho zariadenia. Aplikácie sú však vo svojej podstate „živým“ softwarom, ktorý je pravidelne aktualizovaný. Služba preto myslí aj na tieto situácie, vďaka čomu je schopnou skontrolovať už aj nainštalované aplikácie v smartfóne. Ide o jeden z najefektívnejších nástrojov, ako môžete skontrolovať aplikácie, či nie sú prípadnou hrozbou.  

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Nie každá aplikácia, ktorá sa tvári ako „zdravá“, v skutočnosti takou aj je

Mnoho škodlivých aplikácií však disponuje rôznymi „ochrannými mechanizmy“, ktoré sú schopné stiahnuť škodlivý software do zariadenia aj potom, ako sú stiahnuté z obchodu. Ide o taktiku útočníkov, kedy nahrajú do obchodu „zdravú“ aplikáciu, avšak neskôr dôjde prostredníctvom vzdialeného príkazu k stiahnutiu škodlivého malwaru do zariadenia. Na tento spôsob útokov sme upozorňovali aj nedávno. Súvisel so škodlivým kódom Dropper Clast82, ktorý bol pomocou vzdialeného príkazu schopný stiahnuť do zariadenia škodlivý software.

V prípade, ak by ste si chceli manuálne skontrolovať aplikácie a hry v smartfóne, či neobsahujú nejaký malware, či iný škodlivý kód, tak si otvorte Google Play. Následne otvorte ponuku nastavení menu (tri čiarky v ľavom rohu) a zvoľte možnosť Play Protect. Potom zvoľte možnosť Skontrolovať. Po krátkej chvíli dôjde ku kontrolu aplikácií. Ak služba neeidentifikuje problémové aplikácie, tak uvidíte hlášku „Nenašli sa žiadne problémy“.

V prípade, ak máte túto funkciu natívne vypnutú, tak kliknite na možnosť ozubeného kolieska a funkciu zapnite. Následne budete môcť vykonať manuálnu kontrolu.

Google Play Protect_4
Zdroj: Vosveteit.sk

Zároveň však treba dodať, že nejde o 100% kontrolu škodlivých aplikácií. Z času na čas tejto službe „dačo utečie“, resp. zostane dlhšiu dobu bez povšimnutia. Ale aj napriek tomu, ide stále o jeden z najefektívnejších spôsobov kontroly bezpečnosti aplikácií. Preto vám odporúčame, aby ste túto funkciu neprehliadali. Rovnako vám odporúčame, aby ste pri sťahovaní aplikácií boli obozretní a sledovali aj recenzie používateľov, v ktorých častokrát môžete nájsť varovné signály, že niečo nie je v poriadku.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre