Seriál Tetovač z Auschwitzu: Príbeh, ktorý vychádza zo skutočnej udalosti dvoch slovenských Židov, vás pripúta k obrazovke

Tetovač z Auschwitzu patrí aktuálne medzi jeden z najlepších seriálov, aký nájdete. Zachytáva príbeh dvoch slovenských Židov, ktorí prežili koncentračný tábor Auschwitz.

Tetovac z Auschwitzu_titulka
Zdroj: SkyShowtime, úprava Vosveteit.sk

Väčšinou, keď sa venujeme seriálom a filmom, tak vám prinášame novinky z platformy Netflix, dnes tomu bude ale inak. Radi by sme vám dali do pozornosti seriál Tetovač z Auschwitzu, ktorý vás pripúta na niekoľko dní k obrazovke. Dostupný je na platforme Skyshowtime.

Seriál Tetovač z Auschwitzu: Príbeh, ktorý vás chytí za srdce

Dej seriálu vychádza zo skutočného príbehu Laleho a Gity Sokolovovcov, dvoch slovenských Židov, ktorí prežili koncentračný tábor Auschwitz.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Samotný seriál je situovaný do obdobia druhej svetovej vojny a začína príbehom 26-ročného Laleho, ktorý stratil robotu v Bratislave z dôvodu, že je žid. Krátko na to odchádza do Krompách za svojou rodinou.

Počas večere preberajú nové nariadenie vlády, ktoré prikazuje každej židovskej rodine, aby poslala jedného člena rodiny do fabriky. „Padne“ to na Laleho, ktorý sa dobrovoľne prihlási. No nejde o „továreň“, kde má pracovať, ale o koncentračný tábor. V tom čase sa len hovorilo o zlých podmienkach v tábore, no nikto tomu neveril. Krátko potom, ako dorazili do Auschwitzu, zisťuje spolu s ďalšími židmi, že fámy, ktoré kolujú o drsných podmienkach, sú založené na pravde.

Tetovac z Auschwitzu_2
Zdroj: SkyShowtime

Lale si hneď začína uvedomovať, kam sa dostal. Krátko potom, ako tam dorazili, mohol vidieť krutosť nemeckých vojakov, ktorí zabíjali len tak, aby sa pobavili. Psychicky na tom nebol moc dobre, oslovil ho ale jeden z tetovačov, ktorý pracoval pod krídlami SS, aby sa rovnako stal tetovačom. Títo väzni mali v tábore špeciálne postavenie, mali relatívne dostatok jedla, vlastnú izbu, kde spali a podobne. Medzi ostatnými väzňami ale neboli moc v obľube, lebo tvrdili o nich, že kolaborujú s Nemcami.

Po krátkom váhaní sa rozhodol, že sa pripojí k tetovačom, lebo je to jeden zo spôsobov, ako možno prežiť hrôzy koncentračného tábora. Jednou zo základných úloh tetovačov bolo tetovať nových väzňov, kde sa stretol aj s Gitov. Počas jej tetovania prehodili medzi sebou niekoľko pohľadov a slov, a zamilovali sa do seba na prvý pohľad.

Tetovac z Auschwitzu
Zdroj: SkyShowtime

Čo tu funguje skvelo, je lovestory linka

Príbeh potom sleduje ich lásku, a všetko naokolo, čo si museli preskákať. Obaja mali viackrát na mále a hrozilo im, že umrú. Z nejakého dôvodu ale strážnik SS, ktorý bol Lalov dozorca, si ho obľúbil. Vybudoval si s k nemu vzťah, hoci Lale mu priateľstvo neopätoval, plnil len jeho rozkazy. Strážnik bol pomerne krutým a zlým človekom, neváhal len tak zabiť, rovnako bol aj výbušný, no viackrát Lalemu a Gite zachránil krk.

A hoci Lale mal v Auschwitzi „výsostné postavenie“, ktoré plynulo z jeho práce tetovača, tak aj napriek tomu to nemal ľahké. Bojoval o svoj život, keď bol chorý, rovnako bojoval aj o život Gity, pre ktorej záchranu bol ochotný urobiť čokoľvek. Dokonca pomáhal miestnemu lekárovi, ktorí robil pokusy na ľuďoch. Príbeh zároveň ale zachytáva aj osudy ľudí naokolo Laleho a Gity,  ktorí zväčša umreli, ale aj priateľstva, ktoré medzi väzňami vznikli.

Ani keď utiekli z pazúrov Nemcov, stále nemali vyhrané

Nakoniec ale, keď už bolo jasné, že Nemecko prehrá vojnu, tak nemeckí vojaci boli nútení zničiť všetku dokumentáciu, ktorá by preukazovala, čo v tábore robili. Rovnako museli presunúť väzňov do iných táborov. Tu sa príbeh Laleho a Gity dočasne rozdelil. Podarilo sa im ale utiecť. Lale sa dostal k ruským vojakom, Gita spolu priateľkou sa dostali do poľskej rodiny, ale aj napriek tomu, to na svoje ceste ďalej nemali to ľahké. Keď narazili na Rusov, tí im ich útek a návrat do domoviny vôbec neuľahčili, práve naopak.

Nakoniec sa ale Lale a Gita našli v Bratislave a dokonca sa neskôr zosobášili. Príbeh ale nekončí „happyendom“. To, že prežili, je jedna vec, po zvyšok života ich sprevádzali nočné mory zo zážitkov.

Príbeh v tejto časti zachytáva aj zaujímavú dilemu. Strážnik, pod ktorého spadal Lale, mu zachránil život a rovnako aj Gite, no bol nesmierne krutý a neváhal zabiť iných väzňov. Keď bol súdený, tak požiadal Laleho, aby išiel svedčiť v jeho prospech. Išli by ste pomôcť človeku, ktorý vás zachránil ako aj vašu manželku, no neváhal zabíjať? Tak to je jedna z dilém, ktoré musel Lale vyriešiť.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre