RECENZIA Galaxy A55 5G: Ide o podarený smartfón, no „nudný“ upgrade

Samsung Galaxy A55 5G patrí medzi tie podarenejšie smartfóny vo svojej cenovej kategórii, no v porovnaní s minuloročným modelom, nejde o tak významný skok dopredu.

Recenzia Samsung Galaxy A55 5G displej
Zdroj: Vosveteit.sk

Do redakcie nám nedávno zavítal ďalší model smartfónu a to konkrétne Samsung Galaxy A55, ktorý juhokórejsky gigant predstavil (spolu s modelom Galaxy A35 5G) v marci tohto roka. Poďme sa nižšie pozrieť na skúsenosti s týmto smartfónom, aké som medzičasom nadobudol.

Galaxy A55 5G dizajn, displej a rozdiely s A54 5G

Ak ste držali v minulosti v ruke model Galaxy A54, a dostal sa vám s odstupom času A55, tak mnoho rozdielov na prvý pohľad tam nenájdete. Vedzte ale, že nejaké zmeny nastali a to k lepšiemu.

Odoberaj Vosveteit.sk cez Telegram a prihlás sa k odberu správ

Tým najzásadnejším rozdielom ale je, že tohtoročný model o niečo málo podrástol. Displej smartfónu je 6,6“ oproti 6,4“. Rozlíšenie zostalo rovnaké, 2340 x 1080 pixelov. Malo by to znamenať, že obraz vyzerá o niečo menej ostrý, no v praxi si toho všimnete málo alebo vôbec. Zostala aj obnovovacia frekvencia a to 120 Hz. Ide prakticky o identický AMOLED displej, ako tomu bolo rok dozadu s rovnakými parametrami. Nechýba napríklad ani technológia Vision Booster, ktorá po prvýkrát prišla s modelom S22 Ultra. Pre tých, ktorí nevedia, tak ide o technológiu, ktorá ponúka 100% rozsah farieb vo farebnom rozsahu DCI-P3 do úrovne maximálneho jasu.

Recenzia Samsung Galaxy A55 5G displej_2
Zdroj: Vosveteit.sk

Svietivosť displeja dosahuje 1,000 nitov, rovnako ako A54. Tu musím podotknúť, že na priamom a intenzívnom slnku môžete mať problém riadne vidieť, čo je na obrazovke. Nie je to ale nič katastrofálne, obsah uvidíte, len budete musieť viac „prižmúriť“ oči. Nejde tak o najjasnejší displej, ktorý nájdete v tomto segmente, ale stále je pomerne jasný. Škoda ale, že Samsung nepridal „pár“ nitov navyše, bol by to sakra rozdiel k lepšiemu!

Okraje okolo displeja v porovnaní s modelom A54 sú o niečo mierne tenšie, no rozdiel nie je tak významným. Stále ale rámečky okolo displeja sú veľké, pričom v tejto cenovej kategórii by ste poľahky našli telefóny, ktoré ich majú tenšie. Škoda, nevadí. Zariadenie je odolné voči prachu a vode vďaka certifikácii IP67. To znamená, že mobil prežije napríklad ponorenie do 1 metra sladkej vody po dobu až 30 minút.

Čo sa týka konštrukcie, tak zariadeniu nemám čo vytknúť. Po pravde, mal som pocit, že držím v ruke oveľa drahší telefón. A55 má kovový rám, ktorý pôsobí honosným dojmom (pozn. predošlý model mal plastový rám). Novinkou je aj odolnejšie sklo Victus+ vpredu aj vzadu.

Rámčeky sú z kovu a zadná stena je zo skla. Z telefónu budete mať prémiový pocit.

Tlačidla sú mierne vypuklé nad rámom, vďaka čomu sú dobre hmatateľné, sú ale umiestnené pomerne vysoko. V súvislosti s rámom mi dovoľte povedať, že je o niečo viac hranatý ako tomu bolo rok dozadu. Čo sa týka rozmerov zariadenia, tak tie sú 161.1 mm x 77.4 mm x 8.2 mm a váži 213 g (vs 158.2 mm x 76.7 mm x 8.2 mm x a 202 g).

Taktiež treba uviesť, že snímače kamery mierne vytŕčajú zo zadnej steny. Ak máte smartfón položený na stole, a budete chcieť napríklad rozsvietiť displej dvojitým klepnutím po displeji, tak telefón zaklope aj o stôl. Odporúčam vám preto, aby ste ho zabalili do obalu.

 

Hlavný rozdiel prišiel pod kapotou

Kde spoznáte rozdiel, že ide o tohtoročný model, tak to je hlavne pod kapotou. Galaxy A55 poháňa čip Exynos 1480, zatiaľ čo predošlí model disponuje čipom Exynos 1380. Čo to ale znamená v praxi? Samozrejme, lepší výkon a ten nie je vôbec zanedbateľný. V rôznych testoch dosahuje A55 lepší výkon a to o približne 15 až 25 %. Rozdiel sa zdá byť dosť veľký, najmä po grafickej stránke. Ak máte radi hranie hier, tak to pocítite. Treba si ale uvedomiť, že tento model nie je herný smartfón, no zahráte si na ňom aj novšie hry, hoci pri nižšom rozlíšení. Stretnúť sa môžete pri lepších hrách aj s občasným sekaním.

Výkon zariadenia oproti predošlej generácii narástol, je to znateľné cítiť.

Samozrejme, vyšší výkon taktiež znamená, že môžete prechádzať aplikáciami o niečo plynulejšie a váš telefón môže vykonávať viac úloh súčasne bez toho, aby ste pocítili obmedzenia. Okrem toho má Galaxy A55 o 70 % väčší chladiaci systém v porovnaní s predchádzajúcim modelom.

Z hľadiska RAM a úložiska nie je medzi modelmi žiadny rozdiel. Vždy dostanete 8GB RAM (ktorú možno pomocou virtuálnej RAM rozšíriť o ďalších 2, 4, 6 alebo 8 GB) a na výber máte z variantov so 128 GB alebo 256 GB úložiskom. Okrem iného je potrebné uviesť, že v smartfóne môžete rozšíriť pamäť pomocou pamäťovej karty. Zariadenie taktiež disponuje funkciou 2 SIM kariet, pričom k dispozícii je aj podpora eSIM.

Niekoho poteší, že môžete mať aktívne 2 SIM karty spolu s SD kartou. V tomto prípade ide ale kombo 1x fyzická SIM, 1x eSIM a 1x SD karta.

V súvislosti s batériou mi dovoľte uviesť, že „opäť“ dostanete 5 000 mAh batériu, ktorú nabijete pri výkone 25 W, čo je jednoducho na súčasné smartfóny málo. Ak sa pýtate, prečo Samsung nedrží krok s konkurenciou, tak čo rok dostávam rovnakú odpoveď, „aby batéria vydržala čo najdlhšie„. Pre tých, ktorí nevedia, tak pri rýchlom nabíjaní sa generuje teplo a to má vplyv na degradáciu batérie. Konkurencia tento problém ale hravo zvláda. Čo sa týka výdrže batérie ako takej, tak je o niečo lepšou vzhľadom na nový a viac energeticky úspornejší procesor. Nejde ale o zásadný rozdiel. Smartfón za pol hodinu nabijete približne na 50 %, zatiaľ čo plné nabitie trvá približne hodinu a dvadsať minút. Samozrejme, musíte mať kompatibilnú nabíjačku s podporovaným protokolom, ktorú ale v balení nenájdete. Smartfónu mimochodom chýba bezdrôtové nabíjanie, to ale nie je žiadnym prekvapením v tejto cenovke.

25 W nabíjanie je na dnešnú dobu málo. Pocítite to hlavne v situácii, keď nebudete mať šťavu, a budete potrebovať rýchlo nabiť mobil.

Softvér telefónu

Spolu s vyšším výkonnom, je chod systému o niečo viac svižnejší. V podstate som pri používaní telefónu nezaznamenal žiadne väčšie problémy, že by zariadenie sekalo alebo nereagovalo.

Po vybalení telefónu, poháňa ho Android 14 spolu s nadstavbou One UI 6.1. Z pohľadu softvéru tak dostanete to najnovšie, čo môžete od Samsungu mať. Čo bude ale pre mnohých sklamaním, tak hoci smartfón má viac výkonnú ako predchodca, tak nedostal viacero AI funkcií, ktoré prišli s modelmi S24, ktoré dostali aj iné staršie zariadenia. Možno ale funkcie prídu neskôr, uvidíme.

Recenzia Samsung Galaxy A55 5G verzia softveru
Zdroj: Vosveteit.sk

Dovoľte mi tiež povedať, že smartfón dostane 4 aktualizácie Androidu a 5 rokov bezpečnostných záplat. Inými slovami, váš telefón dostane až Android 18. Úprimne ale, myslím si, že telefón vymeníte oveľa skôr, než nastane jeho súdny deň. Rovnako, pravdepodobne len málokto si o dva roky kúpy tento telefón vzhľadom na to, že jednoducho už bude vidno, že nestíha aktuálnej dobe, čo bude ponúkať konkurencia.

Dostanete až 4 veľké aktualizácie Androidu. Otázkou ale je, či medzičasom smartfón nevymeníte za iný.

Kamera smartfónu

U Samsungu sme si už zvykli, že zvykne používať rovnaké snímače po dlhšiu dobu. Inak tomu nie je ani tentokrát. Smartfón disponuje 50-megapixelovým hlavným fotoaparátom (Sony IMX906, f/1.8, 1/1.56″, PDAF, OIS; 2160p@30fps) v kombinácii s 12 ultraširokouhlým snímačom (IMX258, f/2.2, 123˚ (ultrawide), 1/3.06″, 1.12µm, fixed focus; 2160p@30fps) a 5-megapixlovým makro objektívom.

Recenzia Samsung Galaxy A55 5G kamera
Zdroj: Vosveteit.sk

Ak by ste ale dali oba modely po vedľa seba (A54 a 55), tak by ste videli, že A55 vytvára o niečo málo lepšie snímky, no rozdiel nie je tak zásadný. Pre A55 sú typické o niečo viac „konzervatívnejšie“ farby, ktoré sú bližšie k prirodzeným. Vo všeobecnosti ale môžem konštatovať, že za dobrých svetelných podmienok, zariadenie robí ostré a kvalitné snímky. Niekoľko vzoriek si môžete pozrieť nižšie (pozn. fotky nižšie prešli kompresiou. V originálnej kvalite vrátane ďalších snímok si ich môžete pozrieť na tomto odkaze).

Kvalita fotografií zodpovedá cenovke zariadenia.

Čo sa týka nočných fotografií, tak tie za tými denným zaostávajú, nie je sa ale čomu čudovať. V prípade ale, ak je navôkol dostatok svetla, tak kvalita je dostačujúca. Treba ale podotknúť, že zachytiť ostrý záber, sa vám nemusí na prvýkrát a preto bude potrebné spraviť nie jednu, ale napríklad dve až tri snímky.

Čo sa týka videa, tak kamera je schopnou zachytiť video pri 4K kvalite do 30 fps. Nižšie si môžete pozrieť vzorky videí. Čo by som ale možno vytkol je, že keď prehadzujete snímač za ultraširokého na hlavný, tak dôjde k seknutiu, ktoré trvá približne pol sekundy až jednu, čo môžete vidieť v druhom videu nižšie.

V súvislosti s videom vyčnieva optická stabilizácia, ktorá je nadpriemernou v porovnaní sinými modelmi.

Aký teda je Galaxy A55 5G

Za mňa ide o podarený kúsok, neváhal by som si ho kúpiť, ak by som hľadal lepšiu strednú triedu, ale pri pohľade na A54, ide o „nudný“ upgrade. Áno, dostanete o niečo výkonnejšie zariadenie, ktoré aj vyzerá lepšie, ale ostatné rozdiely, nie sú tak zásadné, aby ste urobili upgrade. Nejde predsa len o najlacnejší smartfón. Jeho cenovka začína aktuálne na úrovni okolo 350 € a vyššie. U Samsungu si pomaly už zvykám, že každoročná obmena zariadenia za novší model nedáva zmysel a to ani v prípade vlajkových smartfónov a nie to ešte pri strednej triede.

Ak máte staršie zariadenie, tak smelo do toho, ak máte minuloročný model, tak si počkajte na ten, ktorý bude nasledovať po A55.

Prihlás sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre