Tieto povolenia smartfónu kyberzločinci zneužívajú najčastejšie: Takto ľahko môžete stratiť súkromie a nielen to

Toto sú povolenia, ktoré kyberzločinci zneužívajú najčastejšie. Dávajte si na ne pozor a udeľujte ich len tým aplikáciám, ktorým na 100%-dôverujete.

hacker telefon
Zdroj: Cleanpng.com, Pixabay.com, Vosveteit.sk (koláž)

Väčšina Android aplikácií potrebuje povolenia na to, aby mohla správne fungovať, lenže čo to vlastne povolenia sú?  

Vo vašom smartfóne sa nachádza množstvo systémov, cez ktoré vám môžu aplikácie priniesť nové možnosti. Ide napríklad o určovanie polohy, gyroskop, ovládanie vibrácií, spravovanie hovorov, práca so súbormi a ďalšie. Veľa týchto systémov však môže pomôcť kyberzločincom dostať sa k vašim citlivým údajom, ak ich využije nesprávna aplikácia.  

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Android zariadenia preto vytvorili systém, ktorý nariaďuje aplikáciám, aby si od vás vypýtali povolenie pre prístup k citlivým systémom smartfónu. Teoreticky tak užívateľ uvidí, keď si aplikácia vypýta povolenie k niečomu, k čomu by nemala mať prístup a môže jej ho zamietnuť. Pravdou ale je, že mnohí povolenia bezducho odklikajú. Vyznať sa v tom čo aplikácia potrebuje alebo nie však môže byť náročné. Pozrime sa teda na najviac zneužívané povolenia a ktorým aplikáciám ich môžete bezpečne udeliť.  

Poloha 

Existujú dva systémy určovania polohy. Prvým je sieťové a tým druhým GPS. Oba dovoľujú vášmu zariadeniu nájsť kde sa nachádza. Útočníci však môžu vašu polohu zneužiť tak, že vás navedú na škodlivé stránky vo vašom jazyku alebo ťažia z lokálnych reklám. V horších prípadoch vás môže niekto sledovať.  

Povolenie zisťovať polohu by ste mali dať len mapám alebo iným aplikáciám, ktoré pracujú s vašou polohou, napríklad cestovné poriadky, počasie alebo iné. Sociálne siete môžu používať vašu polohu na rôzne účely.  

ktore aplikacie pristupuju k polohe smartfonu_nastavenia smartfonu
Zdroj: Vosveteit.sk

Informácie o sieti 

Aplikácie môžu cez toto povolenie skontrolovať pripojenie na mobilnú sieť alebo Wi-Fi. Toto pripojenie potrebujú na sťahovanie aktualizácií alebo pripojenie na server.  

Škodlivé aplikácie môžu povolenie zneužiť tak, že vám stiahnu do zariadenia malvér alebo začnú rozposielať textové správy. Toto povolenie by ste mali dať len mapám, navigáciám alebo sociálnym sieťam.  

Xiaomi Wi-Fi asistent
Zdroj: Unplash.com (Franck)

Prístup k aplikáciám bežiacim na pozadí 

Toto povolenie dokáže identifikovať, aké úlohy momentálne prebiehajú na smartfóne a aké aplikácie sú otvorené na pozadí.  

Kyberzločinci ich môžu zneužiť tak, že ukradnú dáta z bežiacich aplikácií. Zároveň môžu zatvoriť bezpečnostné aplikácie a tým vykonávať nepozorovane svoju činnosť.  

Toto povolenie by ste mali dať len aplikáciám na monitorovanie batérie, bezpečnostným aplikáciám alebo aplikáciám na vypínanie nereagujúcich aplikácií.  

Automatické otvorenie po spustení 

Aplikácie cez toto povolenie sa môžu zapnúť ihneď po štarte smartfónu a nebezpečné aplikácie môžu toto povolenie zneužiť na to, aby sa čo najrýchlejšie spustili a vykonávali svoju škodlivú činnosť.  

Povolenie spustiť sa hneď po štarte smartfónu by ste mali dávať len bezpečnostným aplikáciám alebo aplikáciám na monitorovanie batérie.  

Smartfon restartovanie zariadenia
Zdroj: Vosveteit

Vibrácie 

Toto povolenie umožňuje aplikáciám ovládať vibrácie. Na prvý pohľad sa nezdá ako nebezpečné, no zločinci ho môžu zneužiť na to, aby vás smartfón neupozornil na rôzne notifikácie alebo správy, ktoré vznikli činnosťou kyberzločinca. Ide teda o povolenie, ktoré je nebezpečné v kombinácii s inými.

K vibráciám môžu pristupovať komunikačné aplikácie alebo hry.  

Zabránenie režimu spánku 

Toto povolenie umožní aplikáciám povedať smartfónu, aby nešiel do režimu spánku. Hackeri toto povolenie najčastejšie zneužívajú na to, aby ich podvodná aplikácia stále vykonávala svoju činnosť bez prerušenia.  

Toto povolenie si môžu vyžiadať napríklad hudobné alebo video aplikácie, či hry.

Modifikovanie súborov na SD karte 

Povolenie umožňuje aplikáciám vytvárať alebo vymazávať súbory na SD karte smartfónu. Kyberzločinci ho zneužívajú na ukladanie ukradnutých dát na SD kartu, než ich pošlú na svoje servery.  

Toto povolenie môžete dať fotoaparátu alebo aplikáciám, ktoré pracujú s fotkami, videom alebo dokumentmi.  

Posielanie SMS správ a prístup k upozorneniam

Aplikácie s týmto povolením môžu posielať SMS správy z vášho smartfónu. Kyberzločinci povolenie zneužívajú posielaním správ na spoplatnené služby a tým vám spôsobujú astronomické výdavky. Rovnako často zneužívajú aj povolenie, ktoré im umožňuje čítať upozornenia. Môžu vám tak ukradnúť napríklad povoľovacie kódy, prípadne narúšať súkromie

Povolenie dávajte len komunikačným aplikáciám alebo sociálnym sieťam. 

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre