NávodyTECHNOLÓGIE

Nabíjate svoj smartfón tou správnou nabíjačkou? Pozrite sa, ako to môžete spoznať, inak môžete nabíjanie výrazne spomaliť!

Na nabíjačke, akou nabíjate svoj smartfón, záleží. Pozrite sa, ako si môžete zvoliť tú správnu a využiť plný potenciál nabíjania.

Dnešné smartfóny ponúkajú mnoho možností, ako rýchlo ich môžete nabíjať. Lacnejšie modely spravidla podporujú pomalšie 10W či 18W nabíjanie, no už v strednej či vyššej triede nemáme problém nájsť aj podporu 80W nabíjania. Niektorí výrobcovia v súčasnosti experimentujú aj s nabíjaním rýchlejším ako 120W, čo spôsobuje na trhu mierny chaos. Veľké spoločnosti totiž vsádzajú na iné štandardy a technológie, aby dosiahli skvelé výsledky aj pri výkonnejšom nabíjaní. Ako však nabíjať svoj smartfón správne a zvoliť k tomu tú pravú nabíjačku? A ako spoznáme, že daný adaptér nie je určený pre náš telefón? Na túto problematiku sa bližšie pozrel portál androidauthority.com a mali by ste o nej vedieť niečo aj vy.

Jednotný USB-C konektor nie je všetko

Väčšina používateľov telefónov zvyčajne nepremýšľa nad tým, že aj adaptéry majú rôzne štandardy a protokoly. Jednoducho si vezmú prvú nabíjačku, ktorú majú po ruke a má rovnaký konektor kábla ako ich smartfón. To však určite nie je správne, nakoľko pri možnostiach rýchlejšieho nabíjania sa to komplikuje. Dnes nám totiž nestačí len zjednotiť konektor na USB-C pre všetky modely, aby bolo nabíjanie pohodlnejšie. Problémom sú aj rôzne adaptéry, ktoré nie sú rovnaké pre všetky modely od viacerých výrobcov.

Odoberajte Vosveteit.sk aj cez Telegram a prihláste sa k odberu správ
xiaomi 12t pro nabijanie smartfón
Zdroj: Xiaomi

Pri nabíjaní by sme však v prvom rade mali pozerať na výkon, ktorý adaptér ponúka. V prípade, že náš smartfón podporuje rýchle 67W nabíjanie, tak najlepšie výsledky prinesie skutočne 67W adaptér. Pri využití pomalšieho napríklad 33W adaptéra sa ale stretneme s pomalším nabíjaním. Výkon adaptéra zvyčajne nájdeme napísaný priamo na danom adaptéri. Niektorí výrobcovia to pritom značia väčšími číslicami, aby bolo používateľom hneď jasné, aký výkon nabíjania majú pri jeho použití očakávať.

Tu však treba spomenúť, že ak váš smartfón podporuje 67W nabíjanie a vy siahnete po rýchlejšom 120W adaptéri, váš telefón sa rýchlejšie nenabije. Najvyšší možný výkon nabíjania pre telefón je 67W a aj pri použití ideálneho nabíjania nemusíme 67W dosiahnuť. Straty však môžu byť minimálne a pre ideálnu rýchlosť nabíjania by sme mali využiť adaptér, ktorý sa zhoduje s maximálnym výkonom nabíjania nášho telefónu.

Skontrolujte si protokol nabíjania pre váš smartfón

Ako sme už spomenuli, vyššie rýchlosti nabíjania si vyžadujú aj rôzne protokoly. Viacerí výrobcovia smartfónov tak pracujú na vlastných protokoloch, pričom univerzálnym štandardom je dnes USB Power Delivery. Ak váš smartfón podporuje tento štandard nabíjania, pravdepodobne budete mať viacero možností k tomu, aký adaptér môžete využiť k rýchlejšiemu nabíjaniu. Zvoliť si tak môžete akúkoľvek nabíjačku, ktorá rovnako podporuje tento štandard.

Redmi Note 11_rychlonabijacka
Zdroj: Vosveteit.sk

Problémom ale vedia byť protokoly nabíjania, ktoré sú typické pre konkrétnych výrobcov. Prípadom je napríklad spoločnosť Oppo. Tá využíva vlastný štandard v podobe SuperVOOC aj pri rýchlostiach ako je 80W. Ak by ste ale siahli po 120W nabíjačke od Xiaomi so štandardom Hyper Charge a pokúsili sa ňou nabiť telefón od spoločnosti Oppo, pravdepodobne by nabíjanie bolo skutočne pomalé. Aj keď 120W adaptér by mal byť schopný nabíjať model pri 80W, pre odlišný protokol by výkon nabíjania mohol poklesúť aj na 20W. A to už je výrazný rozdiel.

Nabíjačky výrobcov tretích strán neponúkajú dostatočný výkon

Keď už si vyberáte adaptér pre váš smartfón tak najlepší je ten, ktorý nájdete v balení vášho zariadenia. Ak sa ale v balení nenachádza, pokúste sa siahnuť po adaptéri, ktorý vyrobil práve váš výrobca telefónu. V takom prípade sa vyhnete problémom s pomalším nabíjaním, ktoré by mohlo byť skutočne na nízkej úrovni. Z nedávneho testu však vyplynulo, že niektoré nabíjačky výrobcov tretích strán nedokážu nabiť telefóny dostatočne rýchlo ako tie, ktoré vyrobil priamo výrobca telefónu. Aj z tohto dôvodu by ste mali skôr voliť priamo originálne adaptéry pre nabíjanie. Nižšie sa môžete pozrieť na porovnanie dĺžky nabíjania telefónov pri originálnych a kompatibilných adaptéroch.

Čas nabíjania DxOMark
Zdroj: DxOMark

Nabíjate svoj smartfón originálnym adaptérom či nejakým iným? A aké rýchle nabíjanie podporuje? Podeľte sa s nami v komentároch!

Pridajte si Vosveteit.sk do svojho informačného kanála Google News.
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close