Je ľuďom súkromie na internete ukradnuté? Aplikácie vo vašom smartfóne vás sledujú viac, ako si myslíte
Súkromie na internete je dnes populárna a mimoriadne dôležitá téma. Ako sa k nemu staviame?
Smartfóny sa stali súčasťou našich každodenných životov a mnohí pravdepodobne vedia, že bezplatné aplikácie môžu z času na čas posielať naše súkromné informácie tretím stranám.
Maximálne súkromie na internete neexistuje, no užívatelia sa naučili akceptovať “niečo za niečo”. To dokazuje aj starší výskum vedcov z Carnegie Mellon University. Výskumníci v prieskume zistili, že veľa ľudí nerieši súkromie používaných aplikácií aj z toho dôvodu, lebo nemajú jasnú predstavu o tom, do akej hĺbky narušenie súkromia zo strany aplikácií zasahuje. Keď sa to dozvedia, rapídne sa pokúšajú zmeniť si nastavenia súkromia.
Vedci skúšali v jednej fáze výskumu takzvaného správcu povolení. Ide o aplikácie, ktoré dovoľujú užívateľom získať väčšiu kontrolu nad tým, aké citlivé informácie posielajú na internet. 23 užívateľov dostávalo denné upozornenia, ktoré im oznámili, koľkokrát aplikácie poslali tretím stranám citlivé informácie, ako napríklad polohu, zoznam kontaktov alebo zoznam hovorov.
“Niektoré z upozornení užívateľov alarmovali. Jedno z najhorších bolo, že poloha užívateľa sa zdieľala viac ako 5-tisíc krát s Facebookom, Grouponom, GO Launcherom a množstvom ďalších aplikácií,” píšu vedci.
Autori štúdie viedli s dobrovoľníkmi aj interview o ich pocitoch z toho, ako aplikácie zasahujú do ich súkromia. Drvivú väčšinu dobrovoľníkov výsledky šokovali. Niektorí popisovali pocity, akoby ich špehoval vlastný telefón.
Vedci tvrdia, že drvivá väčšina užívateľov nemá absolútne žiadnu predstavu o tom, čo sa skutočne deje. Na druhú stranu autori priznávajú, že bežní užívatelia nemajú šancu sa k týmto dátam dostať. Výskum ale ukázal, že keď už vedia, čo sa deje, potom chcú rýchlo zmeniť nastavenia tak, aby posielali svetu menej údajov.
Neprehliadni
Je ľuďom súkromie na internete ukradnuté?
Tvorca World Wide Web, Tim Berners-Lee, si však naopak myslí, že ľuďom je súkromie na internete ukradnuté. Vo svojom rozhovore pre Science Focus však ešte v roku 2021 predniesol myšlienku, ktorá sa viac-menej zhoduje s ideou tohto výskumu. Autori štúdie tvrdia, že ľudia si chcú udržať svoje súkromie na internete, ak vedia, do akej miery prebieha.
Berners-Lee však poukázal na širší problém. V bežnom živote ľudí súkromie na internete absolútne netrápi a radi prenechajú svoje dáta Facebooku, Googlu, alebo množstve ďalších spoločností. Samozrejme, z času na čas sa objaví nejaký obrovský škandál, v ktorom hrá hlavnú úlohu únik citlivých informácií. V tomto prípade ľudia dostávajú strach a snažia sa v panike zmeniť si nastavenia súkromia.
Svojim spôsobom menšiu mieru paniky predviedla užívateľom aj táto štúdia. Ešte pred začiatkom experimentu nemali dobrovoľníci až tak výrazný postoj ku kyberbezpečnosti, no to sa zmenilo, keď zistili, že sa ich poloha zdieľala viac ako 5-tisíc krát.
Ako si strážite súkromie vy? Máte k tomuto problému aktívnejší prístup alebo riešite len minimálne, aké dáta posiela váš smartfón do sveta? Podeľte sa s nami v komentároch.
Komentáre