Takto si v Chrome zapneš vylepšenú ochranu pred online podvodmi. Toto si hneď teraz zapni!

Internetový prehliadač Chrome ponúka funkcia „Enhanced Safe Browsing“, teda vylepšené bezpečné prehliadanie internetu. Funkcia je ale predvolene vypnutá. Pozri sa, ako ju zapneš.

Google chce pridať do prehliadača Chrome Maskovanie IP adresy
Zdroj: Pixabay (WikimediaImages geralt), Úprava: Vosveteit.

Internet používame prakticky každý deň, a preto môžeme ľahko nadobudnúť mylný pocit, že ide o bezpečné miesto, realita je ale ďaleko rozdielna. Možno to však už vieš a chceš sa chrániť, no môže ťa odrádzať to, že ťa to bude stáť veľa peňazí. Nemusí ale tomu tak byť. Existujú mnohé bezplatné nástroje, ktoré ťa účinne ochránia v internetovom priestore. Viacero z nich je dokonca vstavaných v aplikáciách, ktoré bežne používaš, no treba ich zapnúť. Jeden z nich vám teraz ukážeme.

Google už dávnejšie predstavil funkciu Bezpečné prehliadanie pre prehliadač Chrome, aby tak lepšie chránil používateľov pred malwarom a phishingovými útokmi. Stalo sa tak už v roku 2007. Medzičasom tento nástroj prešiel veľkými zmenami a vylepšeniami. Bezpečné prehliadanie funguje tak, že varuje používateľov, keď chcú navštíviť nebezpečnú alebo podvodnú webovú stránku, uviedol portál tomsguide.com.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Google pomerne nedávno vydalo vylepšenú verziu funkcie bezpečné prehliadanie a nazval ju Enhanced Safe Browsing, teda vylepšené bezpečné prehliadanie. Tento nástroj v súčasnosti chráni denne viac než päť miliárd zariadení tým, že upozorňuje používateľov pri návšteve nebezpečných stránok alebo sťahovaní škodlivých súborov. Taktiež informuje správcov webov, keď sú ich stránky kompromitované, a pomáha im riešiť problémy, aby ich návštevníci zostali v bezpečí.  Zlepšené bezpečné prehliadanie funguje automaticky na pozadí prehliadania internetu, no tento nástroj treba povoliť.

Chráni taktiež používateľov Gmailu tým, že identifikuje nebezpečné odkazy v emailových správach. Ak používateľ klikne na takýto odkaz, zobrazí sa mu varovanie. Týmto spôsobom sa znižuje riziko, že používatelia budú podvedení alebo infikovaní škodlivým softvérom prostredníctvom emailov. Podvodné odkazy sú naozaj nebezpečné a viete sa s nimi stretnúť kedykoľvek, je dobré, že spoločnosť Google podnikla v tejto veci tento krok.

Ako povoliť funkciu v počítači?

Poďme sa nižšie pozrieť na návod, ako môžeš túto funkciu zapnúť v prehliadači Chrome na Desktope.

 1. Najprv sa potrebuješ dostať do svojho Google účtu.
 2. Klikni následne na sekciu „Zabezpečenie„.
 3. Potom sa dostaň k časti „Zlepšené bezpečné prehliadanie pre váš účet„.
 4. Teraz klikni na „Spravovať Zlepšené bezpečné prehliadanie„.

  sekcia zabezpečenie
  Zdroj: Vosveteit.sk

 5. A už len toto nastavenie povoľ. Kedykoľvek ho potom môžeš vypnúť.
upozornenie gmail na ochranu proti phishingu_1
Zdroj: Vosveteit.sk

Alternatívne k týmto nastaveniam sa dostaneš aj cez nastavenia prehliadača. Cesta k Rozšírenej ochrane je klikni tri zvislé bodky – Ochrana súkromia a zabezpečenie – Bezpečnosť – Rozšírená ochrana.

rozsirena ochrana Google Chrome_bezpecne prehliadanie
Zdroj: Vosveteit.sk

Ako povoliť funkciu na tvojom mobile?

Poďme sa teraz pozrieť na návod, ako môžeš túto funkciu aktivovať v tvojom mobilnom telefóne.

 1. Otvor si prehliadač Chrome cez tri zvislé bodky.
 2. Z ponuky, ktorá sa ti zobrazí, vyber možnosť Nastavenia.
 3. V menu, ktoré sa ti zobrazilo, klikni na Zabezpečenie.
 4. Teraz zroluj ponuku k sekcii Bezpečnosť. Kliknite na možnosť Bezpečné prehliadanie. 
 5. Teraz si už len zvoľ Rozšírenú ochranu.

Ak by si potreboval vidieť krok po kroku, ako si funkciu aktivovať, nižšie ti prekladáme aj snímky obrazovky.

Pevne veríme, že tip na funkciu vyššie, ti pomôže zvýšiť ochranu v online svete a zároveň, že sa vyhneš rôznym bezpečnostným nástrahám.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre