Tieto funkcie v Gmaili a WhatsAppe spôsobujú, že ti ubúda v smartfóne úložný priestor rýchlejšie, než by si chcel. Vypni ich!

Pozri sa na nastavenia WhatsAppu a Gmailu, ktoré spôsobujú, že ti zaberajú viac úložného priestoru v smartfóne, než by si chcel.

Gmail a WhatsApp
Zdroj: Solen Feyissa a Grant Davies z Unsplash

Pravdepodobne si sa už stretol s hláškou „nedostatok úložného priestoru“. S týmto problémom sa môžu stretnúť hlavne majitelia dostupnejších telefónov, ktoré majú menší úložný priestor. No pravdou je, že ani majitelia vlajkových lodí, sa skôr či neskôr tomuto oznámeniu nevyhnú.

Možno o tom nevieš, ale aby ti smartfón bežal plynulo, tak potrebuješ mať dostatok voľného úložiska. Aby sme boli presní, tak ide o 10 až 20 % voľného úložiska. V inom prípade sa budeš stretávať so sekaním telefónu a pomalými reakciami. S oznámením ale, že ti dochádza úložný priestor, sa stretneš spravidla väčšinou, keď už nemáš žiadne voľné miesto.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Ak sa chceš vyhnúť problémom s nedostatkom úložiska, tak je potrebné, aby si ho pravidelne čistil. Je ale rozdiel, či ho čistíš raz za mesiac alebo jedenkrát za pol roka. Možno by ťa to nenapadlo, ale aplikácie ako WhatsApp či Gmail prispievajú k tomu, že tvoje úložiska sa zaplní oveľa rýchlejšie, než by si chcel. Môžu za to dve funkcie, ktoré sú predvolene zapnuté. Tie majú na starosti prácu s prílohomi, resp. to, že multimediálne súbory sa automaticky ukladajú do pamäte tvojho mobilu.

Tieto funkcie si v Gmaili a WhatsAppe uprav, ušetríš kvantum úložiska

Vypni si automatické sťahovanie príloh v Gmaili

Gmail je skvelým e-mailovým klientom, no jedna funkcia, ti môže zobrať viac úložiska z pamäte smartfónu, ako by si chcel. Je ňou automatické ukladanie príloh do pamäte mobilu. Týka sa to aj príloh, s ktorými aktívne nepracuješ.

Ak sa ju rozhodneš vypnúť, k tejto funkcii sa dostaneš pomocou nasledovnej cesty.

  • Otvor si aplikáciu Gmail. Teraz kliknite na tri vodorovné čiary v ľavom rohu.
  • Zroluj ponuku smerom dole k možnosti Nastavenia.
  • Ak máš v smartfóne viacero účtov, tak treba ukladanie príloh vypnúť pre každý účet, ktorý máš v mobile. Klikni teraz na účet.
  • Dostaň sa teraz k možnosti Využitie dát. V ďalšom kroku vypni možnosť Stiahnutie príloh.

Ak by si potreboval vidieť postup vyššie aj na snímkach obrazovky, tak ti ich nižšie prikladáme.

Vypni si ukladanie multimediálnych súborov vo WhatsAppe

WhatsApp je aplikáciou, cez ktorú si vymieňame desiatky až stovky správ každý deň s priateľmi a známymi na internete vrátane multimediálnych súborov. Ako už asi tušíš, tak aj v tomto prípade dochádza k ich automatickému sťahovaniu a následnému ukladaniu do pamäte telefónu.

Poďme sa nižšie pozrieť na cestu, ako môžeš vypnúť, aby sa ti ukladal tento typ súborov do pamäte smartfónu.

  • Otvor si aplikácia WhatsApp a klikni na tri zvislé bodky v pravom hornom rohu. Otvor potom Nastavenia aplikácie.
  • Teraz klikni na možnosť Úložisko a dáta.
  • Zroluj ponuku k možnosti Uložiť automaticky. Teraz otvor možnosti Pri pripojení cez mobilné dáta a odznač všetky súbory. Rovnako postupuj aj pri Pri pripojení cez Wi-Fi a Pri roamingu.

Ak by si potreboval vidieť krok po kroku aj na snímkach obrazovky, tak ti ich nižšie prikladáme.

Nezabudni si odstrániť zo zariadenia dáta, ktorá sa ti medzičasom stiahli a uložili

Dovoľ nám, dať ti v súvislosti s WhatsApp do pozornosti ešte funkciu Správca úložiska, cez ktorého môžeš odstrániť súbory, ktoré si medzičasom stiahol do zariadenia. Môže ísť kľudne o stovky megabajtov až po niekoľko gigabajtov dát. Odporúčame ti, aby si sa pozrel na dáta, ktoré si takto stiahol do zariadenia a prečistil si ich. Uvoľníš tak kvantum úložného priestoru.

Mimochodom, vedel si, že si rovnako môžeš nastaviť pri zálohách, či sa ti budú alebo nebudú zálohovať multimediálne súbory do tvojho Gmail účtu? Ak ti hlási Gmail nedostatok priestoru, tak ti odporúčame, aby sa pozrel aj na tieto nastavenia.

Pevne veríme, že tipy na funkcie vyššie, ti pomôžu získať späť úložný priestor v tvojom smartfóne.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre