Prehrieva si ti smartfón? Toto sú najčastejšie dôvody, prečo je tomu tak. Pozri sa aj na „prvú pomoc“, ako ho môžeš schladiť

Pozri sa na najčastejšie dôvody, ktoré spôsobujú, že sa ti neprimerane prehrieva smartfón vrátane toho, ako ho môžeš schladiť.

smartfon v chladnicke
Zdroj: Nitiphonphat / shutterstock.com

Vonku je už čoraz teplejšie a tak to ľudí láka na rôzne aktivity. Pravdepodobne aj ty, keď ideš von, tak dáš do vrecka nohavíc mobilný telefón a utekáš ku vode či do mesta. Vieme, že ako ľudia, sa potrebujeme chrániť opaľovacím krémom pred slnkom. No častokrát nás ani nenapadne, že horúce počasie môže zle vplývať aj na naše mobily. Smartfóny sa totiž vedia pomerne rýchlo prehriať, čo môže viesť k jeho poškodeniu a v extrémnych prípadoch aj k explózii, no tie, našťastie, nie sú tak časté.

Prečo sa smartfóny vlastne prehrievajú?

Najčastejším dôvodom je to, keď ho necháš len tak niekde položený na priamom slnku alebo na nejakom inom horúcom mieste, napr. na palubnej doske auta. Taktiež, ak používaš telefón celý deň, môže to viesť k nadmernej námahe komponentov, napríklad batérie či procesoru a následnému prehrievaniu zariadenia . To isté platí, ak máš otvorených veľa aplikácií v jednom momente súčasne a telefón „beží, čo to dá“.

Odoberaj Vosveteit.sk cez Telegram a prihlás sa k odberu správ
prehrievanie smartfonu
Zdroj: nasidastudio / Shutterstock.com

Je potrebné nebrať na ľahkú váhu ani prebíjanie batérie. Nastáva vtedy, keď necháš telefón pripojený k nabíjačke aj po tom, ako dosiahne 100 % batérie. Pre lepšiu ilustráciu si predstav, že sa ti nabije mobil na 100 %, úroveň nabitia ti následne klesne na 98 – 99 % a znova sa nabije a podobne. Toto často vedie k generovaniu tepla, čo nie je pre tvoj mobil dobré. Rovnako nie je dobré, aby si držal mobil na úrovni nabitia nad 80 %, dôvodom je napätie v batérii, ktoré ju namáha, no to je na dlhšiu tému. Pravdou ale je, že moderné smartfóny sú vybavené ochrannými mechanizmami, ktoré by mali zabrániť prebíjaniu, ale aj tak sú tu určité riziká, ktoré netreba určite podceňovať.

Dobré by bolo, keby si sa vyhol nabíjaniu cez noc. Ak je to možné, nabíjaj telefón len počas dňa, keď môžeš dohliadať na jeho nabíjanie. Prípadne používaj funkciu inteligentného, resp.  adaptívneho nabíjania. Ide o funkciu, ktorá na pozadí obmedzí nabíjanie telefónu tak, aby sa ti smartfón nabil na plnú úroveň v čase, kedy to budeš reálne potrebovať (napr. keď ráno vstaneš).

nabijanie telefonu
Zdroj: Dejan Dundjerski / shutterstock.com

Ako zabrániť prehrievaniu mobilu?

Vyhni sa priamemu slnečnému žiareniu na telefón

Ak je tvoj telefón vystavený na priamom slnku, môže sa ľahko prehriať. Prehrievanie môže mať negatívny vplyv na výkon telefónu, môže spôsobiť jeho spomalenie alebo dokonca vypnutie, aby sa zabránilo poškodeniu vnútorných komponentov. Preto je dôležité chrániť telefón pred priamym slnečným žiarením, napríklad tým, že ho budeš držať v tieni alebo ho zakryješ, keď ho nepoužívaš.

Zníž jas obrazovky

Zvýšený jas obrazovky spôsobuje, že batéria musí pracovať intenzívnejšie, čo vedie k zvýšenej produkcii tepla. Znížením jasu obrazovky môžeš výrazne znížiť spotrebu energie. Okrem toho môžeš nastaviť kratší časový limit pre vypnutie obrazovky, aby sa automaticky zhasla po kratšej dobe nečinnosti. Týmto spôsobom zabrániš zbytočnému využívaniu batérie, keď telefón nepoužívate.

jas displeja smartfonu
Zdroj: Vosveteit.sk

Používaj nabíjačku schválenú výrobcom

Nie všetky nabíjačky sú pre tvoj telefón vhodné a bezpečné. Odporúčame používať nabíjačku len od oficiálneho, prípadne od iného, no spoľahlivého výrobcu. Je lepšie si trochu priplatiť, než poškodiť si smartfón. Zabezpečt tiež, aby nebola nabíjačka poškodená a aby bol v poriadku aj nabíjací port tvojho mobilu, pretože tieto problémy môžu tiež viesť k prehrievaniu.

takto nenabijajte smartfon
Zdroj: Andreas Haslinger z Unsplash a Clker-Free-Vector-Images z Pixabay, koláž Vosveteit.sk

Vypni aplikácie, ktoré aktívne nepoužívaš

Príliš veľa otvorených aplikácií bežiacich na pozadí nie je vôbec dobré. Môže to taktiež viesť k prehrievaniu. Keď hovoríme o aplikáciách, je dôležité ich taktiež pravidelne aktualizovať. Vývojári totiž často opravujú okrem bezpečnostných chýb, aj rôzne procesy, aby bežali efektívnejšie.

Dovoľ nám v súvislosti s touto témou, dať ti do pozornosti článok, v ktorom sme sa venovali tomu, ako môžeš identifikovať aplikácie, ktoré ti bežia na pozadí mobilu. Nejde pritom len o softvér, ku ktorému sa dostaneš cez vyvolanie správcu aplikácií. Takto dokážeš identifikovať aplikácie, ktoré zaťažujú neprimerane tvoj mobil. Mimochodom, takto môžeš taktiež potenciálne odhaliť aj vírus v tvojom mobile, ak objavíš neznámy proces, ktorý je aktívny.

aplikacie na pozadi spotreba RAM
Zdroj: Vosveteit.sk

Ako schladíš smartfón?

Vyfúkaj tvoj smartfón

Nie, naozaj si z teba nerobíme srandu. Fúkanie skutočne môže pomôcť pri prehrievaní telefónu. Vieš takto pomerne rýchlo ochladiť tvoj mobil, keď sa začne príliš prehrievať. Pomôže mu totiž odviesť teplo.

Vyhni sa náhlej zmene teploty

Možno ťa napadlo, že keď je telefón priam horúci, že dobrým nápadom je ho vložiť do chladničky. Určite to nerob. Môžeš ho poškodiť. Materiál sa totiž rozťahuje a zmršťuje v závislosti od teploty a náhlou zmenou teploty, môžeš spôsobiť jeho poškodenie. Najlepšie preto je, keď telefón „necháš“ voľne ležať, napríklad v prievane. Okrem iného problémom môže byť aj vlhkosť, ktorá vznikne vo vnútri mobilu.

„Keď rýchlo zmeníme teplotu nášho smartfónu a z extrémneho tepla ho presunieme naopak do extrémneho chladu, môže prísť ku kondenzácii vlhkosti v jeho vnútri. Čo môže viesť k jeho poškodeniu.“

Odstráň obal telefónu a polož ho na chladný povrch

Ak sa tvoj telefón prehrieva, odstráň z neho obal, v ktorom sa nachádza. Ideálne polož mobil na chladný povrch, napríklad kameň, aby mal kde odvádzať teplo.

Vypni Bluetooth či Wi-Fi, keď ich nepoužívaš

Ak je Bluetooth, resp. Wi-Fi pripojenie zapnuté, ale nie je pripojené k žiadnemu zariadeniu, bude neustále skenovať okolie v hľadaní niečoho, ku čomu by sa mohol mobil pripojiť. Toto skenovanie môže spôsobiť, že telefón sa začne prehrievať. Preto je dobré vypnúť bezdrôtové technológie, keď ich nepoužívaš.

Zapni si režim lietadla

Ak tvoj telefón má slabý alebo žiadny signál, môže intenzívne pracovať pri hľadaní pripojenia. Zapnutím režimu lietadla sa vypnú všetky bezdrôtové funkcie, ako sú mobilné dáta, Wi-Fi a Bluetooth, čím sa zníži záťaž na batériu a zabráni sa prehriatiu. Táto finta funguje hlavne v situácii, keď si v slabom pokrytí signálu.

režim v lietadle
Zdroj: unsplash.com

Máme ešte pre teba ešte jeden tip, ktorým je vypnutie 5G technológie a prepnutie sa na preferovanú sieť 4G/LTE. Možno si to nevedel, ale táto sieť je menej náročnou, a preto potrebuje menej energie na svoje fungovanie. Výsledkom je, že menej namáha komponenty mobilu a tým dochádza aj k menšej tvorbe tepla.

Zmena preferovanej siete z 5G na 4G_2
Zdroj: Vosveteit

Poznáš aj ty nejaké finty, ako môžeš rýchlo schladiť telefón bez toho, aby si ho poškodil? Daj nám ich vedieť nižšie v komentároch alebo na sociálnych sieťah.

Prihlás sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre