BezpečnosťSpravodajstvo

Ďalší obrovský únik dát! Anonymous zverejnili mobilné čísla 80 miliónov Rusov. Stiahnuť si ich môže hocikto!

Rozsiahla databáza s číslami obsahuje viac ako polovicu mobilných čísiel všetkých Rusov.

V priebehu posledných dní plnili plátky médií najmä proruskí hackeri zo skupiny Killnet. Dôvodom boli vyhrážky namierené voči Litve a neskôr aj séria kybernetických útokov, ktorá ochromila časť miestnej IT infraštruktúry. Litva sa stala stredobodom záujmu hackerov potom, ako znemožnila prepravu ocele a ďalších kovov cez ich územie z Ruska do Kaliningradu. Okrem iného boli napadnuté aj servery slovenského operátora Telekom, v dôsledku čoho, bola obmedzená časť poskytovaných služieb. Treba ale prízvukovať, že v prípade kybernetického útoku na nášho operátor nateraz nepoznáme, kto za útokom stál.

Neznamená to ale, že Kremeľ si môže vydýchnuť od kybernetických útokov. Hackerský kolektív Anonymous bombarduje ruskú IT infraštruktúru jedným útokom za druhým. Pre tých, ktorí nevedia, tak Anonymous potom, ako Rusko napadlo nášho východného suseda, oznámili, že pomôžu Ukrajincom na kybernetickom fronte. V súčasnosti je Rusko najviac hackovanou krajinou.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Doposiaľ sme mohli byť svedkami viacerých kybernetických útokov, ktorých silu pravdepodobne nečakal ani Kremeľ. Okrem narušenia riadneho chodu mnohých miestnych inštitúcií, hackeri sa nabúrali aj do tisícok firiem, či organizácií. Spomenúť môžeme napríklad nabúranie sa do serverov spoločnosti Qiwi, z ktorej vydolovali viac ako 10 miliónov bankových kariet Rusov. Hackerom sa taktiež podarilo odhaliť aj mená členov hlavného spravodajského riaditeľstva krajiny, či nabúrať sa do vysielania viacerých televízií. Tých útokov bolo ale oveľa viac.

Hackeri zverejnili mobilné čísla viac ako 80 miliónov Rusov

Najnovšie sa k slovu hlási hackerský kolektív Spid3r, ktorý v minulosti publikoval časť materiálov, o ktorých tvrdí, že ide o plány a taktiku ruských bezpilotných lietadiel. Len niekoľko hodín dozadu hackeri publikovali databázu s viac ako 80 miliónmi mobilných čísiel Rusov.

„80 miliónov ruských mobilných čísiel vyplávalo na povrch.

Únik nie je predstieraným, ako to robia hackeri z Killnet, ktorí útočia DDoS útokmi na slabé domény,“ píšu hackeri nižšie a zároveň odkazujú na svoj Telegram účet, prostredníctvom ktorého možno stiahnuť databázu s číslami.

Hackeri na Telegrame píšu, že po boku mobilných čísiel, databáza obsahuje aj heslá. Druhým dychom je ale potrebné uviesť, že nespresňujú, ku akej službe patria. Nič to ale nemení na rozsiahlej databáze s číslami, ktorá má cez 800 MB. Nižšie si môžete pozrieť snímku s náhľadom dát, ako táto databáza s mobilnými číslami vyzerá.

Databaza uniknutych mobilnych cisiel rusko
Zdroj: Vosveteit.sk (Printscreen zverejnených dát)

Mimochodom, Anonymous v minulosti vytvorili okrem iného i nástroj, prostredníctvom ktorého môžu občania únie kontaktovať úradníkov, čo miestnych politikov pomocou telefónu.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close