BezpečnosťSpravodajstvo

Remišová reaguje na prilepené heslo pod obrazovkou notebooku: „Niekto zabudol odlepiť 2 roky staré nálepky!!!…“

Veronika Remišová vysvetľuje, že heslo len niekto zabudol odlepiť. Nie je pritom ani aktuálne a nejde zároveň ani o jej pracovný počítač, tvrdí ministerka.

V priebehu dnešného dňa viacero médií na čele so satirickou stránkou Zomri upozornilo na video, ktoré uverejnila Veronika Remišová na sociálnych sieťach.

Video súviselo s prácou ministerky informatizácie a konferenciou World Urban Forum konajúcej sa v Katowiciach. Zverejnené video na prvý pohľad zaujalo nielen širokú verejnosť, ale aj odborníkov na IT bezpečnosť. Dôvodom je, že na videu bol zachytený notebook, na ktorom bol prilepený štítok s popisom „HESLO:Mirri2020“. Pre tých, ktorí nevedia, tak Mirri je skratka ministerstva, ktoré riadi Veronika Remišová a 2020 je rok, v ktorom vzniklo ministerstvo. Inými slovami, na papieriku bolo heslo, ktoré by uhádol pravdepodobne asi každý a to v priebehu, ak nie pár desiatok sekúnd, tak nanajvýš minút.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ
Remisova zdiela heslo
Zdroj: Zomri

Remišová reaguje: „Niekto zabudol odlepiť 2 roky staré nálepky!!!…“

Len pár minút dozadu Veronika Remišová zverejnila na sociálnej sieti Facebook príspevok, v ktorom dáva všetko na správnu mieru. Píše, že heslo na videu nie je aktuálne. Zároveň dodáva, že „niekto zabudol odlepiť 2 roky staré nálepky!!!“. Celé vyjadrenie ministersky, si môžete prečítať nižšie.

„Veľký IT škandál – niekto zabudol odlepiť 2 roky staré nálepky!!!

Evidujem mediálnu búrku o veľkom „škandále“, ktorý sa mal udiať na MIRRI. Nie, neukradli sa desiatky miliónov, ani sme neodovzdali štátne systémy pochybným súkromným firmám. Dokonca ani nedošlo k nejakému technickému či politickému zlyhaniu. Iba sa na mojich sociálnych sieťach objavila fotka z videokonferenčného hovoru s počítačom, na ktorom bola nalepená nálepka s nejakým heslom.

Je to zbytočná hystéria, ktorá má jednoduché riešenie – overiť si informácie. Heslo na fotke by nikomu na nič nebolo. Išlo o neaktuálne heslo na prístup na videokonferenčné zariadenie. Podobne ako v mnohých firmách, na konferenčné hovory je vyhradené zariadenie, ktoré je zdieľané pre všetkých zamestnancov ministerstva, a z ktorého nie je prístup k systémom ministerstva ani k žiadnym iným systémom. Má ho v správe IT odbor, ktorý sa stará o bezpečný a bezproblémový priebeh každej videokonferencie aj na úrovni ministerky. Po videohovore je vygenerované nové heslo – nálepky na zariadení už dva roky nikto neriešil.

Celý tento „obrovský škandál“ je teda len o tom, že sa neodlepili dva roky staré nálepky. A keďže nemáme žiadne škatule od šampanského či miliónové podvody, musíme si zrejme vystačiť „len“ s takýmito senzáciami,“ vysvetľuje Veronika Remišová, podpredsedníčka vlády SR a ministerka investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR.

Remisova vysvetluje heslo na notebooku
Zdroj: Printscreen (Facebook Veroniky Remišovej)

Aký je váš názor na celú tému, ide o škandál, či výhovorky ministerky? Dajte nám vedieť váš názor nižšie v komentároch.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close