BezpečnosťSpravodajstvo

AKTUÁLNE: Veľký slovenský operátor bol hacknutý. Viacero služieb nefunguje!

Slovensko sa stalo terčom kybernetického útoku. Telekom bol hacknutý.

V posledných mesiacoch môžeme na dennej báze čítať správy o kybernetických útokoch namierených najmä na Rusko. Ide o dôsledok toho, že Kremeľ napadol Ukrajinu. Najnovšie sa ale obeťou kybernetických útokov stáva Slovensko, konkrétne mobilný operátor Telekom.

Len pár dní dozadu slovenský CERT upozornil na to, že členovia NATO a Európskej únie, môžu v dohľadnej dobe čeliť zvýšenému náporu kybernetických útokov. Tak sa teraz aj deje.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Národný bezpečnostný úrad varuje pred zvýšeným rizikom kybernetických útokov na Slovensku! Národné centrum kybernetickej bezpečnosti SK-CERT hodnotí riziko ako veľmi vysoké,“ upozorňoval úrad koncom minulého týždňa.

Telekom bol hacknutý

AKTUALIZOVANÉ (28.6.2022 07:10): Telekom hlási, že sa im podarilo obnoviť časť interných systémov. Spoločnosť sa pomaly vracia do normálu. Viac podrobností sa dozviete v tomto článku. Pôvodnú správu si môžete prečítať nižšie v plnom znení.

Najnovšie, kybernetický útok hlási operátor Telekom. Ten na svojich stránkach píše, že sa počas včerajšieho dňa dostal do hľadáčiku hackerov. Operátor vysvetľuje, že boli zasiahnuté ich interné IT systémy v dôsledku čoho je nefunkčný web, ale aj mobilná aplikácia Telekom. Ďalej dodáva, že bola obmedzená aj riadna funkčnosť niektorých telefonických liniek, helpdesku a ďalších služieb.

Celé vyjadrenie spoločnosti, ktoré súvisí s kybernetickým útokom si môžete prečítať nižšie.

„Milí zákazníci,

Slovak Telekom sa počas nedele 26. júna 2022 stal terčom rozsiahleho kyber útoku. Podnikli sme viaceré analýzy na vyhodnotenie celkových dopadov útoku a zároveň realizujeme množstvo aktivít pre obnovovanie viacerých interných systémov.

Našou najvyššou prioritou je, aby naši zákazníci mohli neustále využívať svoje služby na našich sieťach. Aj v tejto situácii vkladáme extra úsilie, aby prevádzka služieb prebiehala v plnom režime, či ide o mobilné paušály, predplatené služby, pevný internet alebo TV služby.

V súčasnosti sú zasiahnuté naše interné IT systémy, bez ktorých nefunguje náš web či Telekom aplikácia. Dovolateľnosť na naše telefonické linky je limitovaná, či už služby zákazníkom alebo technický helpdesk. Naše predajne sú otvorené, ale momentálne fungujú iba v obmedzenom režime, kým nedôjde k postupnej obnove IT systémov.

Mrzí nás, že v súčasnosti nemôžete vybaviť svoje požiadavky, naše tímy sú vo dne i v noci v plnom nasadení. Očakávame, že obnova interných systémov bude prebiehať postupne a priebežne vás o nej budeme informovať.

Ďakujeme za pochopenie.“

Telekom bol hackenuty
Zdroj: Vosveteit.sk / Printscreen oznámenia na stránke Telekomu

Záverom treba uviesť, že nateraz nemáme bližšie podrobnosti o tom, kto stojí za kybernetickým útokom. Podrobnejšie informácie vám prinesieme hneď, ako budú známe. Stretli ste sa s nefunkčnými službami Telekomu aj vy? Dajte nám vedieť nižšie v komentároch.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close