Vznikol niekedy na Marse život? Podmienky na to mal dlhšie, než sa predpokladalo

Nové zábery z misie Mars Reconnaissance Orbiter prinášajú nové odhady o tom, kedy z planéty zmizla voda.

Mohol na Marse niekedy vzniknúť život?
Zdroj: Wikimedia, Unsplash (Silas Baisch), Úprava: Vosveteit.sk

Existoval niekedy na Marse život? Výskumníci sa túto otázku stále pokúšajú zodpovedať a hoci nová štúdia neprináša priame výsledky, ukazuje že podmienky pre vznik organizmov boli priaznivé dlhšiu dobu, než sa predpokladalo.

Misia Mars Reconnaissance Orbiter ponúka nové zábery z regiónu Ladon Valles, v ktorom našla ílovité sedimenty, naznačujúce dlhodobú existenciu vody, píše Science Alert. Vedci predpokladajú, že voda mohla na povrchu červenej planéty existovať po dobu 1.3-miliardy rokov. Vedci predpokladajú, že sa íl najskôr vytvoril na vyvýšených miestach okolo povodia Ladon a až neskôr sa dostal do jazera, ktoré v regióne s najväčšou pravdepodobnosťou existovalo a do severnej časti regiónu Ladon Valles.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

V juhozápadnej časti sa nachádzajú sedimenty zhodujúce sa s riečnou deltou Eberswalde nachádzajúcou sa južne od regiónu.

„Výsledky našej štúdie naznačujú, že ílovité sedimenty vytvorené tečúcou vodou v Eberswalde nie sú ničím nezvyčajným. Nachádzame aj ďalšie podobné miesta, ktoré sú mladšie a naznačujú, že obývateľné podmienky Marsu existovali oveľa dlhšie, než sa spočiatku predpokladalo,“ vysvetľuje Catherine Weitz z arizonského inštitútu planetárnych vied.

Na Marse existuje ľad, no či sa na planéte alebo pod jej povrchom ešte nachádza voda je otázne. Táto štúdia však potvrdzuje teóriu o tom, že pred niekoľkými miliardami rokov sa na povrchu planéty naozaj nachádzala. Otázka vody je dôležitá v pátraní po tom, či niekedy existoval alebo ešte stále existuje život na planéte. Ak sa aj kedysi nachádzal, pravdepodobne nešlo o komplexné organizmy, ale len mikroskopické formy života.

Vhodné podmienky pre život

Objavenie ílu vedci považujú za dobrú správu kvôli jeho živinám a schopnosti stabilizovať okolité prostredie. Ak na planéte existuje voda, živiny a stabilné podmienky, šance na vznik a následné prežitie života sú oveľa vyššie. Začiatkom mesiaca bola publikovaná iná štúdia, ktorá spojila výskyt čadičového skla na Marse so životom. V tejto práci výskumníci zistili, že na čadičovom skle môže spontánne vzniknúť RNA, čo je základ pre vznik života.

Planéta Mars ukrýva všetky látky, ktoré viedli ku vzniku RNA na Zemi. Vo svojej práci autori skonštatovali, že ak vznikol život touto jednoduchou cestou na našej planéte, potom mohol jednoducho vzniknúť aj na Marse.

Niektoré dôkazy poukazujú ale na to, že ak by život na červenej planéte existoval, mal by to ťažké. Dôvodom sú stopy masívneho kozmického bombardovania, ktoré trvalo o 30-miliónov rokov dlhšie, než sa predpokladalo. Toto bombardovanie malo na planétu ničivé dopady. Hoci to neznie ako dobrá správa, autori štúdie počítali aj s možnosťou, že sa život na červenej planéte vyvinul o niečo neskôr. Nová štúdia toto tvrdenie podporuje, keďže podľa nej voda tiekla na Marse ešte pred 2.5-miliardami rokov.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre