SpravodajstvoVeda a výskumVesmír

Zmiešate všetky prísady, počkáte a máte život: Ak mohol vzniknúť na Zemi, podľa tohto modelu vznikol aj na Marse

Nedávno publikovaná štúdia prináša mimoriadne jednoduchý model opisujúci vznik RNA.

Ribonukleová kyselina alebo RNA, je podľa teórie prvý genetický materiál, z ktorého môže vzniknúť život. Nová štúdia nedávno zistila, že RNA môže spontánne vzniknúť na čadičovom lávolom skle, čo je materiál, ktorý sa pred približne 4-miliardami rokov nachádzal na Zemi vo veľkom množstve, píše portál Phys.

Podobné čadičové sklo možno nájsť aj na Marse a vedci sa domnievajú, že práve tam možno nájsť stopy života, ak niekedy na červenej planéte existoval. Autori štúdie poznamenávajú, že odbor študovania vzniku života na Zemi prípadne na iných planétach, sa v posledných rokoch rozdelil. Jedna skupina vedcov skúma komplexné chemické interakcie, ktorých výsledkom paradoxne je, že ani vedci presne nevedia povedať, ako vznikol život u nás na Zemi.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Práve vďaka mimoriadnej komplexnosti problému, s ktorým títo vedci pracujú, nedokážu povedať ako život na Zemi v skutočnosti vznikol,“ vysvetľuje Steven Benner, spoluautor vedeckej práce.

Druhá skupina vedcov zase hľadá priamočiarejšie odpovede, ako mohol vzniknúť život.

Mimoriadne jednoduchý model

V tomto prípade autori zvolili jednoduchší prístup. Práca ukazuje, ako vznikajú dlhé RNA molekuly, ktorých nukleotidy nerobia nič iné, len sa postupne filtrujú cez vrstvy čadičového skla. Pred približne 4-miliardami rokov naša planéta vyzerala úplne inak. Časté nárazy asteroidov spojené s vulkanizmom, vytvorili ideálne podmienky pre vznik čadičového skla. V tomto období existovalo na povrchu planéty takmer všade, no vplyvom tektonickej činnosti, spolu s ďalšími vplyvmi sa ložiská čadičového skla buď pochovali v hlbších vrstvách planéty alebo zanikli. Aj dnes ale môžeme tieto ložiská nájsť, hoci neprevládajú tak, ako pred niekoľkými miliardami rokov.

Jan Špaček je vedec, ktorý momentálne vytvára vedecké nástroje schopné odhaliť stopy života na Marse. Podľa jeho slov sa krása tohto modelu ukrýva v jeho jednoduchosti. Ako poznamenáva, ide o model, ktorý môžu otestovať stredoškoláci počas hodiny chémie.

„Zmiešajte všetky prísady, počkajte pár dní a dostanete RNA,“ hovorí Špaček.

Začína sa to sacharidmi, ktoré vznikali v atmosfére mladej Zeme. Tieto látky stabilizoval oxid siričitý vytvorený vulkanickou činnosťou a látky sa postupne dostali na povrch vo forme dažďa. Nová štúdia teda ponúka mimoriadne jednoduchý model pre vznik RNA. Látky pre vznik ribonukleovej kyseliny boli na 100% prítomné v skúmanom období. Zatiaľ ale vedci nedokážu povedať prečo majú základné stavebné kamene RNA rovnaký tvar.

Výsledky tejto štúdie sú mimoriadne dôležité aj pri hľadaní života na Marse. Červená planéta totiž ukrýva takmer rovnaké minerály a čadičové sklo, ktoré viedlo ku vzniku RNA na Zemi. Posledné objavy z Marsu lokalizovali všetky potrebné materiály spomenuté v štúdii. Mars nemá tektonickú činnosť, a tak všetky vzorky spred 4-miliónov rokov ostávajú na povrchu planéty a nie sú pochované hlboko v jej vrstvách.

Autori štúdie konštatujú, že ak život vznikol takouto jednoduchou cestou na Zemi, potom je veľmi pravdepodobné, že vznikol aj na Marse. Vedci preto zdôrazňujú dôležitosť pátrania po živote na červenej planéte. Rover Perseverance sa momentálne nachádza v kráteri Jezero, kde zbiera vzorky a pripravuje ich na transport na Zem.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close