Spravodajstvo

Telekom sa pomaly vracia do normálu. Operátorovi sa po hackerskom útoku podarilo obnoviť chod časti interných systémov

Telekom čelil počas víkendu kybernetickému útoku, ktorý ovplyvnil chod viacerých služieb. Pomaly sa vracia do normálu, hlási operátor.

V pondelok ráno viacero slovenských médií prinieslo správu, že operátor Telekom bol v priebehu nedele hacknutý. Kybernetickým útočníkom sa podľa dostupných informácií podarilo nabúrať do časti interných systémov operátora. V dôsledku toho niektoré zo služieb spoločnosti riadne nefungovali.

„Aktuálne nie sú plne funkčné interné systémy, ktoré slúžia na obsluhovanie zákazníkov, napríklad vytváranie objednávky, predĺženie zmluvy, aktivácia balíčkov cez aplikáciu či zriaďovanie služby u zákazníka technikom,“ uviedol ešte v nedeľu neskoro večer Michal Korec, hovorca Telekomu pre média.

Našťastie, samotná prevádzka siete ako takej, nebola ovplyvnená. To sa ale nedá povedať o webovej stránke operátora, či mobilnej aplikácii. Kybernetický útok dokonca ovplyvnil aj chod kamenných predajní, ktoré fungovali v obmedzenom režime.

Telekom hlási, že sa pomaly vracajú „do normálu“

Najnovšie Telekom hlási, že sa im podarilo obnoviť viacero interných systémov vrátane služieb pre zákazníkov. Hovorca spoločnosti vo vyjadrení pre média spresnil, že boli obnovené služby nižšie.

„Vďaka obnove vybraných interných systémov majú zákazníci k dispozícii viac možností pre vybavovanie svojich požiadaviek:

  • na predplatených kartách si môžu zákazníci tiež aktivovať dátové balíčky cez SMS a dobiť kredit osobne na predajniach, cez platobné terminály či bankomaty vybraných bánk
  • na mesačných paušáloch sa už dajú aktivovať dátové balíčky cez SMS
  • naše call centrá fungujú a naše predajne sú otvorené, aj keď s limitovanými možnosťami
  • čiastočne je obnovený aj náš web www.telekom.sk. Zákazníci si môžu prezerať ponuky služieb, informácie, cenníky, majú prístup do Wiki či FAQ. Zatiaľ nie je k dispozícii e-shop pre nákup nového smartfónu či paušálu
  • Telekom aplikácia nie je funkčná pre manažovanie služieb“

Záverom treba uviesť, že aktuálne nie sú známe bližšie podrobnosti, kto stojí za kybernetickom útokom. Rovnako nie je dostupná ani informácia, či kybernetický útok súvisí so zvýšenou aktivitou proruských hackerov. Hneď, ako budú dostupné nové informácie, tak vás budeme informovať.

Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close