Jedna štúdia sa stavia proti všetkým: Vyschnutie Marsu neprebiehalo tak, ako sme si mysleli

Práca vedcov z University of Chicago ponúka neobvyklé vysvetlenie toho, ako Mars prišiel o svoju vodu.

Vyschnutie Marsu mohlo prebiehať inak, než sa predpokladalo
Zdroj: NASA, Unsplash (Anders Ipsen), Úprava: Vosveteit.sk

Dnes je Mars plný stôp naznačujúcich minulú prítomnosť riek, či jazier. Predpokladá sa, že kedysi dávno na planéte existovala voda, no pred približne 3-miliardami rokov zmizla. Hoci aj tieto odhady sa môžu líšiť, hlavné je, že vedci zatiaľ nemajú jasnú predstavu o tom, čo viedlo k tak drastickej zmene podnebia planéty.

Možno za to mohla strata magnetického poľa, ktoré Mars ochraňovalo pred solárnym vetrom, možno za to môže proces, ktorý zatiaľ planetárny vedci nepoznajú. Výskumníci z University of Chicago sa vo svojom novom výskume pokúšali túto záhadu vyriešiť.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Vedecká komunita postupom času prichádzala s rôznymi teóriami o tom, čo sa na červenej planéte vlastne odohralo a prečo nastala tak dramatická zmena. Zatiaľ však nepoznáme odpoveď, no snažíme sa ku nej dopracovať. Momentálne je Mars jedinou planétou o ktorej vieme, že prešla z obývateľnosti k neobývateľným podmienkam,“ vysvetľuje Edwin Kite z University of Chicago a vedúci štúdie.

Vo svojej práci Kite spolu s vedeckým tímom preskúmal vyschnuté korytá riek a pokúšal sa zistiť, čo dokážu prezradiť o histórii planéty, jej atmosfére a vode. Niektoré vedecké práce naznačujú, že oxid uhličitý pomáhal udržiavať planétu dostatočne teplou na to, aby mohla na jej povrchu existovať voda. Keď oxid uhličitý zmizol, začali sa problémy. Nová štúdia ale tvrdí, že Mars stratil nejakú inú látku, ktorá bola rovnako dôležitá, hoci vedci zatiaľ nevedia, čo za látku to je.

Premena Marsu

Odpoveď sa môže ukrývať vo vyschnutých riečnych korytách, ktoré sa stále nachádzajú na planéte. Mars nemá tektonickú činnosť, ktorá by postupom času transformovala povrch planéty. Preto sa na povrchu nachádza všetko presne tak, ako bolo pred miliardami rokov. Vedci z University of Chicago skúmali vyschnuté riečne korytá a iné stopy po vode. Na základe ich zvetrania alebo prekrývania sa dokázali pochopiť, ako sa existencia vody na Marse postupne menila.

Vedci vytvorili množstvo simulácií rôznych podmienok, ktoré mohli dávno na Marse existovať. Snažili sa nájsť modelovú situáciu, ktorá by na jednu stranu vysvetlila existenciu vody na povrchu a na druhú dokázala vysvetliť jej náhle zmiznutie. V tomto bode narazili vedci na prekvapenie.

Vo svojej práci zistili, že menením hodnôt oxidu uhličitého v atmosfére nedosiahli žiadnych výrazných zmien. To naznačuje, že tento skleníkový plyn pravdepodobne pri vysúšaní planéty nehral takú dôležitú úlohu, ako sa spočiatku predpokladalo. Simulácie neponúkli žiadne ďalšie vysvetlenia. Tím vedcov však navrhol niekoľko testov, ktoré by mohol rover Perseverance na povrchu červenej planéty vykonať. Tie by mohli priniesť ďalšie odpovede.

Do výskumu sa zapojí aj rover Curiosity, ktorý spolu s Perseverance pokúsi nájsť odpoveď na otázku, prečo vlastne Mars vyschol.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre