Vedci objavili enormne veľkú baktériu, ktorú môžeme dokonca vidieť voľným okom. Takto vyzerá!

"Aby som to uviedol do kontextu, bolo by to, ako keby sa človek stretol s iným človekom vysokým ako Mount Everest," uviedol Marie Volland.

giganticka bakteria Thiomargarita magnifica_2
Zdroj: newscenter.lbl.gov

Baktérie ale aj vírusy sú pre laikov abstraktné pojmy. Vieme, že existujú, ale nevieme, ako presne vyzerajú. Dôvodom je, že nie sú viditeľné voľným okom.  O to viac prekvapivý je objav vedcov z Národného laboratória Lawrence Berkeley, upozorňuje web newscenter.lbl.gov.

Baktéria, ktorej veľkosť je nevídaná

Výskumníci našli v karibskom súostroví Guadeloupe baktériu, ktorá už na prvý pohľad vyčnieva. Dôvodom je, že je enormne veľkou. Ide o najväčšiu baktériu vôbec, akú sa vedcom podarilo doposiaľ objaviť.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Baktéria svojim tvarom a veľkosťou pripomína ľudskú mihalnicu. Inými slovami, je približne 5 000-krát väčšou, ako väčšina baktérií, ktoré poznáme.

„Je 5000-krát väčšia ako väčšina baktérií. Aby som to uviedol do kontextu, bolo by to, ako keby sa človek stretol s iným človekom vysokým ako Mount Everest,“ uviedol Marie Volland.

giganticka bakteria Thiomargarita magnifica
Zdroj: newscenter.lbl.gov, gigantická baktéria Thiomargarita magnifica

Vedci ďalej popísali aj vlastnosti tejto obrovskej vláknitej baktérie. U väčšiny baktérií sa ich DNA voľne vznáša v cytoplazme ich buniek. Tento novoobjavený druh baktérií udržuje svoju DNA organizovanejšiu.

„Veľkým prekvapením projektu bolo uvedomiť si, že tieto kópie genómu, ktoré sú rozšírené po celej bunke, sú v skutočnosti obsiahnuté v štruktúre, ktorá má membránu,“ povedal Volland, ktorý ďalej dodal: „A to je pre baktériu veľmi neočakávané.“

Baktériu výskumníci ale neobjavili v týchto dňoch, ale ešte v roku 2009. Objavil ju Olivier Gros, ktorý je profesorom morskej biológie na Université des Antilles v Guadeloupe. Gros v súvislosti s objavom uviedol, že pôvodne si myslel, že ide úplne o niečo iné, ako je baktéria.

„Na začiatku som si myslel, že je to len niečo zvláštne, nejaké biele vlákno, ktoré treba pripojiť k niečomu v sedimente,..“

Pre lepšie vysvetlenie, Gros skúmal morské mangrovové systémy (ponz. redakcie: ide rastliny a stromy vyskytujúce sa v deltách riek, kde sa sladká voda zmiešava so slanou a na pobrežiach morí a oceánov).

Silvina Gonzalez-Rizzo, docentka molekulárnej biológie na Université des Antilles a spoluautorka štúdie, neskôr vykonala sekvenciu génu 16S rRNA na identifikáciu a klasifikáciu prokaryota. Neskôr si ale uvedomila, že ide o bunku baktérie.

„Nemyslela som si, že sú to baktérie, pretože boli také veľké s množstvom vlákien,“ zaspomínala si na svoj prvý dojem. „Uvedomili sme si, že sú jedinečné, pretože to vyzeralo ako jedna bunka. Fakt, že išlo o gigantický mikrób, bol fascinujúci!“

Tento druh objavu otvára nové otázky o bakteriálnych morfotypoch, ktoré nikdy predtým neboli študované.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre