BezpečnosťSpravodajstvo

AKTUÁLNE: „Riziko je veľmi vysoké,“ hovorí CERT v súvislosti s kybernetickými útokmi na slovenskú IT infraštruktúru

SK-CERT hovorí, že Slovensko môže byť cieľom kybernetických útokov, ktoré súvisia s vojnou medzi Ukrajinou a Ruskom.

Vojna na Ukrajine ovplyvnila takmer celý svet. Nevedia sa ale len na súši, ale aj v kybernetickom priestore. Rusko, ktoré ešte vo februári započalo inváziu u nášho suseda, pravdepodobne nečakalo, že celý demokratický svet odmietne kroky Kremľa a zároveň, že sa veľká časť svetových hackerov postaví na stranu nášho východného suseda.

Putinov režim v súčasnosti čelí enormnému tlaku zo strany hackerov, ktorí sa snažia znižovať schopnosť krajiny viesť vojnu. A hoci Kremeľ dlho popieral, že by to malo vplyv na chod krajiny, tak nedávno obvinil západné krajiny a Ukrajinu z toho, že realizujú na Rusko kybernetické útoky. Dokonca pohrozil aj vojenskou konfrontáciou, ak útoky neutíchnu. Rusko rovnako prízvukovalo, že nenechá tieto útoky bez povšimnutia.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Slovenský CERT hlási vysoké riziko kybernetických útokov

Národné centrum kybernetickej bezpečnosti SK-CERT varuje pred zvýšeným rizikom kybernetických útokov a to najmä na infraštruktúru prevádzkovateľov základných služieb a prvkov kritickej infraštruktúry.

„Národný bezpečnostný úrad varuje pred zvýšeným rizikom kybernetických útokov na Slovensku! Národné centrum kybernetickej bezpečnosti SK-CERT hodnotí riziko ako veľmi vysoké,“ upozorňuje úrad.

CERT na svojich stránkach píše, že vzhľadom na členstvo Slovenska v EÚ a NATO, môžeme byť aj my potenciálnym cieľom hackerov podporujúcich Rusko.

„Pokračujúca vojna na Ukrajine je príznačná nielen devastujúcimi fyzickými útokmi Ruska na infraštruktúru a obyvateľstvo Ukrajiny, ale aj kontinuálnymi kybernetickými útokmi ako na infraštruktúru Ukrajiny, tak aj na infraštruktúru členských štátov EÚ a NATO,“ píše CERT v publikovanej správe. Úrad ďalej dodáva: „Z dôvodu, že Slovenská republika je členským štátom EÚ a takisto aj NATO, zvyšuje sa riziko, že útočníci sa pri svojich aktivitách zamerajú aj na kybernetický priestor Slovenskej republiky. Národné centrum kybernetickej bezpečnosti preto vyhodnocuje riziko kybernetických bezpečnostných útokov na infraštruktúru prevádzkovateľov základných služieb a prvkov kritickej infraštruktúry ako veľmi vysoké.“

Úrad v dôsledku zvýšeného rizika hackerských útokov odporúča prevádzkovateľom online systémov, aby zvýšili obozretnosť a spravili sériu preventívnych krokov, aby odvrátili hroziace nebezpečenstvo.

„V súvislosti so znižovaním tohto rizika je potrebné, aby prevádzkovatelia základných služieb a prvky kritickej infraštruktúry bezodkladne vykonali preventívne bezpečnostné opatrenia,“ píše úrad na svojich stránkach.

CERT zároveň zverejnil aj viacero odporúčaní, ako je napríklad odstránenie starých účtov, využívanie CDN služieb (Content Delivery Network), obmedzenie vzdialeného prístupu do siete a systémov, aktualizovanie zastaralých systémov, vytvorenie záloh, využívanie ochranných systémov pred DDoS útokmi a podobne.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close