Do sporu Ukrajina-Rusko sa zapája aj hackerská skupina Anonymous. Ciele hackerov sú jasné

Najznámejšia a zrejme aj najväčšia hackerská skupina na svete vyhlásila Ruskej federácii kybernetickú vojnu na podporu Ukrajiny.

anonymous-kyberneticky-utok-na-rusko
Zdroj: Pixabay.com, úprava: Vosveteit.sk

Do vojenského konfliktu medzi Ruskom a Ukrajinou sa pridáva ďalší hráč. Nie je ním však iná svetová veľmoc, ale zrejme najznámejšia hackerská skupina na svete Anonymous. Jedna z najväčších hackerských skupín sveta, ktorá za posledné dve desaťročia stála za viacerými masívnymi kybernetickými útokmi po celom svete, sa rozhodla vyhlásiť kybernetickú vojnu Ruskej federácii. Ku prvým útokom došlo ešte počas poslednej noci, informuje portál Businessinsider.com.

Anonymous vs Rusko

Zapojenie sa známej hackerskej skupiny Anonymous do sporu medzi Ukrajinou a Ruskom prichádza iba pár hodín po začatí oficiálnej vojenskej invázie zo strany Ruska. Taktiež je aj reakciou na kybernetické útoky zo strany Ruskej federácie, ktorých cieľom boli vládne ciele na Ukrajine a odstavenie stránok najväčších bánk v krajine. Odpoveď hackerskej skupiny Anonymous je v tomto prípade logicky namierená proti Rusku a už krátko po vyhlásení „kybernetickej vojny“ boli spozorované prvé útoky na ruské ciele.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Skupina Anonymous o svojich krokoch informovala priamo na sociálnej sieti Twitter. Samotné vyhlásenie odsudzuje započatie vojnového konfliktu zo strany Ruska a jasne sa stavia za spravodlivosť na Ukrajine. Odkazy hackerskej skupiny sú jasné a stručné, no zároveň dodávajú, že sa ku ich „ofenzíve“ nemajú zapájať bežní amatérski hackeri. Takéto chovanie neskúsených jednotlivcov by im totižto mohlo nakoniec viac uškodiť, ako pomôcť pri úsilí sa o odstavenie ruských cieľov.

Vládne stránky a hlavná spravodajská sieť

Hackerská skupina podľa niektorých členov dokázala napadnúť internetové stránky ruskej vlády či hlavnú spravodajskú stránku ruskej spravodajskej televíznej siete RT. Jednotlivé ciele hackeri buď úplne znefunkčnili alebo výrazne spomalili na niekoľko hodín. Medzi dotknutými vládnymi stránkami boli nie len vládne stránky, ale aj stránky Dumy, Kremľa aj strategická stránka Ministerstva obrany Ruskej federácie.

Cieľom boli aj poskytovatelia internetu

Spoločne so štátnou spravodajskou televíznou sieťou RT sa hackerom podarilo zasiahnuť aj ďalšie „mimovládne“ ciele. V nočných hodinách údajne došlo ku viacerým útokom typu DDoS (Distributed Denial of service) na stránkach ruských poskytovateľov internetu. Napadnuté boli stránky známych poskytovateľov ako Com2Com, Relcom, Sovam Teleport a PTT-Teleport Moscow.

Všetky doterajšie kybernetické útoky, ktoré sú súčasťou tohto konfliktu, nájdete priamo na našom webe.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre