BezpečnosťSpravodajstvo

Ďalší obrovský kybernetický útok na Rusko! Anonymous odhalili mená členov hlavného spravodajského riaditeľstva krajiny

Anonymous opäť udreli! Hovoria, že odhalili mená členov hlavného spravodajského riaditeľstva Ruska, ktoré zohráva významnú úlohu v informačnej vojne.

Hackerský kolektív Anonymous nám už viackrát ukázal svoje kvality. V nadväznosti na aktuálny vojenský konflikt u nášho východného suseda, doposiaľ zverejnil niekoľko tisíc gigabajtov dát z ruských inštitúcií, ale aj súkromných spoločností. Spomenúť môžeme napríklad zverejnenie viac ako 10-miliónov bankových kariet Rusov z firmy Qiwi, ktorá naprieč krajinou prevádzkuje platobné aplikácie. Upozorniť môžeme rovnako aj na hacknutie spoločnosti CorpMSP, ktorú hackeri označili ako „online prístrešok“ pre digitálnych špiónov. Prípadne za spomenutie stojí pripomenúť aj odstavenie ruského špiónskeho satelitu. No zdá sa, že aktivita hackerov neutícha, ale naopak naberá na obrátkach.

Pribudol ďalší významný kybernetický útok

Najnovšie sa do pozornosti širokej verejnosti dostáva ďalší kybernetický útok. Anonymous tentokrát hlásia, že sa im podarilo hacknúť GRU. Pre tých, ktorí nevedia, tak GRU je Glavnoye Razvedyvatelnoye Upravlenie. Inými slovami, ide o hlavné spravodajské riaditeľstvo krajiny. Medzi hlavné úlohy tejto zložky patrí získavanie vojenských spravodajských informácií, ktoré sú ďalej reportované ruskému prezidentovi a vláde. Medzi ďalšie ciele patrí zabezpečenie ruskej vojenskej, ekonomickej a technologickej bezpečnosti.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Podľa viacerých západných zdrojov, GRU má dlhodobý program na vedenie „ilegálnych“ špiónov, t. j. tých, ktorí pracujú bez diplomatického krytia a ktorí žijú pod domnelou identitou v cudzích krajinách.

„Zohráva (pozn. redakcie: GRU) čoraz dôležitejšiu úlohu v ruskom rozvoji informačnej vojny (obrannej aj útočnej). Je to agresívna a dobre financovaná organizácia, ktorá má priamu podporu a prístup k Putinovi.“, uviedla agentúra Reuters ešte v roku 2018.

Najnovší únik hackerov, hoci nie je o rozsahu stoviek gigabajtov dát, ale len pár desiatok kilobajtov, tak aj napriek tomu, je významného charakteru. Anonymous píšu, že sa im zo štátnych serverov podarilo vydolovať mená, e-mailové adresy, heslá a ďalšie údaje dvanástich členov predstavenstva tejto organizácie. Inými slovami, ide o vedúcich pracovníkov tejto organizácie.

Nižšie si môžete pozrieť časť dát, ktoré hackeri uverejnili. Publikované materiály sú vo forme databázy a odhaľujú viacero informácií o konkrétnych členoch predstavenstva GRU.

vzorka dat_informacie o clenoch GRU
Zdroj: Vosveteit.sk / Printscreeen časti zverejnených materiálov

Tento únik dát je o to významnejší, že GRU nemá svoju vlastnú verejnú webovú stránku a verejne sa k svojim členom, ale ani k aktivitám, nehlási. Jeho štruktúra, čísla zamestnancov a financovanie sú štátne tajomstvá. Záverom je nevyhnutné prízvukovať, že publikované materiály hackermi nie je možné aktuálne vierohodne overiť. Preto je potrebné zverejnené dáta brať s rezervou, pokiaľ ich pravosť nebude riadne verifikovaná.

Pre tých, ktorí nevedia, tak Anonymous vyhlásili kybernetickú vojnu Rusku potom, ako Putinov režim napadol nášho východného suseda. Hackeri rovnako uviedli, že pokiaľ Rusko nestiahne posledného vojaka z Ukrajiny, tak kybernetické útoky budú aj naďalej pribúdať.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close