Ku kybernetickým útokom na Litvu sa prihlásili proruskí hackeri zo skupiny Killnet

Litva čelí kybernetickým útokom, ktoré narúšajú riadny chod miestnej IT infraštruktúry. K útokom sa prihlásili proruskí hackeri zo skupiny Killnet.

anonymous-kyberneticky-utok-na-rusko
Zdroj: Pixabay.com, úprava: Vosveteit.sk

V priebehu posledných dní zaplavili mediálny éter správy o kybernetických útokov. Čelilo im aj Slovensko, konkrétne operátor Telekom, ktorý niekoľko hodín dozadu oznámil, že sa pomaly, ale isto vracia „do starých koľají“. Slovensko ale nie je jediné, ktoré čelí útokom.

Do pozornosti médií sa dostali niekoľko dní dozadu aj vyhrážky proruských hackerov zo skupiny Killnet. Prostredníctvom sociálnej siete Twitter oznámili, že pripravujú sériu útokov na Litvu. Toto oznámenie prišlo krátko potom, ako miestne úrady znemožnili prepravu ocele a ďalších kovov cez ich územie z Ruska do Kaliningradu.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Máte 48 hodín, aby ste odblokovali tranzit do Kaliningradu. Ak tak nespravíte, viac ako 500 spoločností vo vašej krajine, sa ocitne v otrasných podmienkach,..“ uviedli hackeri v publikovanom video.

Litva čelí kybernetickým útokom

Najnovšie správy hovoria o množiacich sa kybernetických útokov na Litvu, v dôsledku ktorých bol narušený riadny chod stoviek miestnych služieb a stránok (a to ako vládnych, tak aj súkromných inštitúcií).

„Litva je momentálne v smutnejších podmienkach ako Kaliningrad. A svoj sľub dodržíme!“, píšu hackeri v statuse nižšie.

Hackeri v ďalšom publikovanom statuse tvrdia, že sa im podarilo dosiahnuť 70% sieťovú izoláciu kľúčovej litovskej IT infraštruktúry.

Killnet ďalej vysvetľujú, že „webová integrácia litovských webových stránok a elektronických systémov je v „blokáde“, to znamená „Geoblok“, webová prevádzka a iné komunikačné prostriedky sú dostupné len v rámci republiky. Tým narúšame sieťovú interakciu Litvy so zvyškom sveta,“ píšu hackeri v príspevku nižšie.

Hackeri zo skupiny Killnet komunikujú medzi sebou najmä prostredníctvom Telegramu, kde na pravidelnej báze informujú o svojich aktivitách. Niekoľko hodín dozadu napríklad uviedli, že sa im podarilo znefunkčniť Elektronický ohlasovací systém EDS na podávanie/prezeranie daňových priznaní a iných foriem priznaní v elektronickej forme. Spomenúť môžeme aj kybernetický útok na Najvyšší správny súd Litvy, ktorého IT infraštruktúra padla spolu s elektronickými službami súdneho systému.

„Najvyšší správny súd Litvy padol spolu so všetkými elektronickými službami súdneho systém,“ píšu hackeri na Telegrame.

Pre tých, ktorí nevedia, tak Rusko čelí sankciám zo strany demokratických krajín a to z dôvodu, že napadlo Ukrajinu. Kremeľ sa stal následne terčom kybernetických útokov, výsledkom ktorých sa Rusko stalo najviac hackovanou krajinou na svete. V posledných týždňoch sa ale do pozorností médií dostávajú aj proruskí hackeri, ktorí deklarovali podporu Moskve.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre