BezpečnosťSpravodajstvo

Proruskí hackeri zo skupiny Killnet dali Litve ultimátum, ktoré ak nesplnia, čakajú ich „ťažké časy“, hovoria hackeri

Proruskí hackeri dali Litve 48-hodinové ultimátam, aby obnovili tranzit ocele a ďalších kovov cez ich územie z Ruska do Kaliningradu.

Aktuálna vojna u nášho východného suseda, dala do pozornosti nielen celý demokratický, ale aj tisíce hackerov. V súčasnosti najviac hackovanou krajinou na svete je Rusko. Dopomáhajú k tomu najmä hackeri z Anonymous, ktorí krátko po začatí agresie Kremľa, vyjadrili Ukrajine podporu na kybernetickom fronte. Rovnako ale treba uviesť, že útočia aj proruskí hackeri a to nielen na Ukrajinu, ale aj na západné krajiny.

Na zvýšené riziko kybernetických útokov nedávno upozornil aj Národný bezpečnostný úrad SR, ktorý uviedol, že Národné centrum kybernetickej bezpečnosti SK-CERT hodnotí riziko kybernetických útokov ako veľmi vysoké. Slová úradu sa nakoniec potvrdili. V priebehu včerajšieho dňa bol hacknutý druhý najväčší operátor v krajine, Telekom. Dôsledky útoku pritom pretrvávajú do týchto chvíľ.

Proruskí hackeri sa vyhrážajú Litovčanom

Litva v dôsledku sankcií, ktoré uvalila Európska únia na Rusko, znemožnila prepravu ocele a ďalších kovov cez ich územie z Ruska do Kaliningradu. Kremeľ na tento krok zareagoval viacerými vyhrážkami a najnovšie sa k slovám Ruska pridávajú aj proruskí hackeri. Ide konkrétne o hackerov zo skupiny Killnet, ktorí dali Litve 48-hodinové ultimátam.

V prípade, ak Litva neobnoví tranzit, tak krajine bude čeliť kybernetickým útokom, hovoria hackeri. Killnet ďalej dopĺňa, že ich hnev pocíti viac ako 500 miestnych firiem, ktoré sa ocitnú v otrasných podmienkach.

„Máte 48 hodín, aby ste odblokovali tranzit do Kaliningradu. Ak tak nespravíte, viac ako 500 spoločností vo vašej krajine, sa ocitne v otrasných podmienkach,..“ hovoria hackeri v publikovanom videu.

Killnet v publikovanom videu ďalej dopĺňa, že očakávajú okamžitú reakciu Litovčanov.

Nateraz nevieme presne povedať, čo podniknú proruskí hackeri, ak Litva nevyhovie vznesenej požiadavke.

Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close