Spravodajstvo

Proruská hackerská skupina Killnet hrozí útokmi: Ukrýva sa za „operáciou Panopticon“ niečo zlovestnejšie?

Talianska kyberbezpečnostná agentúra varuje aj ostatné krajiny pred možnými kyberútokmi skupiny.

Už od pondelka platí výstraha pred útokmi DDoS (pozn. redakcie: Distributed Denial of Service), ktorú vydala talianska organizácia CSIRT (pozn. redakcie: Computer Security Incident Response Team) pre všetky krajiny.

DDoS útoky nie sú vo svojej podstate katastrofické, no stále môžu vytvoriť škody, či už finančné alebo iné. Počas útoku DDoS totiž dochádza k výpadkom služieb, píše portál Bleeping Computer. Hrozby útokov pochádzajú z Telegramu proruskej hackerskej skupiny Killnet, ktorá sa vyhrážala Taliansku masívnymi kyberútokmi. Krajina má podozrenie, že táto hrozba sa nevzťahuje len na nich a ohrozené môžu byť aj iné svetové krajiny.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Náznaky pokračujú a objavujú sa ďalšie hrozby blížiaceho sa útoku proti národným, verejným, ale aj súkromným subjektom, ktoré poskytujú verejné služby, alebo sa spájajú s našou krajinou,“ píše organizácia CSIRT.

Hackerská skupina Killnet neostala len pri vyhrážkach a už pred dvoma týždňami Taliansko napadla síce starou, no stále efektívnou formou DDoS útoku. Tá je známa aj pod menom „Slow HTTP“. Talianska kyberbezpečnostná organizácia sa pripravuje na útoky tohto typu, no ponúka aj niekoľko užitočných tipov, ako si zabezpečiť svoje zariadenia.

Prostredníctvom sociálnej siete Telegram odštartovala skupina Killnet „operáciu Panopticon“, v rámci ktorej vyzývala ľudí k zapojeniu sa do útokov. Na sociálnej sieti písali, že sa za 72 hodín zapojilo do operácie až 3-tisíc „kyberbojovníkov“. Počas minulého týždňa skupina vyzývala k účasti na útokoch hneď niekoľkokrát.

Proruská hackerská skupina Killnet sa vyhráža Taliansku: Ukrýva sa za operáciou Panopticon niečo viac?
Zdroj: Telegram (We are Killnet), Beeping Computer

Každý dobrovoľník dostal formulár, v ktorom bližšie popísal svoju PC zostavu, miesto odkiaľ je, vek a Telegram účet. Následne dostal potrebný softvér na spustenie DDoS útoku. Zatiaľ nevieme, či sú DDoS útoky hlavnou náplňou operácie Panopticon, pretože sa objavili aj náznaky oveľa vážnejšej formy útokov. Bezpečnostní experti sa možno právom domnievajú, že DDoS môže slúžiť len na odvedenie pozornosti, zatiaľ čo v pozadí budú prebiehať skutočné kyberútoky.

Odlákanie pozornosti?

Killnet totiž dnes uverejnil správu, v ktorej vysvetľuje význam slova panopticon a popritom naznačuje aj únik citlivých dát, z ktorých sa talianska vláda „zblázni“.

„Panopticon znamená v doslovnom preklade z antickej gréčtiny, „miesto kde je všetko viditeľné“. Je to dokonalá hádanka pre talianske policajné zložky. Keď ju pochopia, 90% talianskych vládnych činiteľov sa zblázni.“, píše sa v Telegramovej správe hackerskej skupiny Killnet.

Killnet sa zameriava na Taliansko hlavne kvôli jeho podpore Ukrajiny v prebiehajúcom konflikte. Cieľom ich útokov ale boli aj iné svetové krajiny. Akcie Killnetu prebudili taliansku skupinu hackerov Anonymous, ktorí sa proruským hackerom rozhodli zasadiť tvrdý úder. Anonymous prezradil niekoľkých členov Killnetu tým, že zverejnili ich fotografie na sociálnych sieťach. Killnet zaútočil naspäť.

Zatiaľ nemožno povedať, ako budú útoky ďalej prebiehať, no aj dnes, 2. júna, zaznamenali portály CIRT a talianskej pošty výpadok. Podľa oficiálnych vyjadrení ale nešlo o dielo Killnetu, ale o update, ktorý neprebehol tak, ako mal. DDoS útoky však zasiahli dve talianske ministerstvá.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close