Používate vo svojom smartfóne tichý režim? Môže to mať negatívny dopad na vaše zdravie!

Tichý režim nášho smartfónu môže zvýšiť hladinu nášho stresu a prispieť tak k úzkostným stavom, vraví najnovšia štúdia.

Tichy rezim smartfon
Zdroj: pngwing.com, Vosveteit.sk (koláž)

Kto z nás by nepoznal tichý režim v smartfóne, ktorý niekto využíva dokonca celodenne. Môže ísť o skvelého pomocníka napríklad k práci, učeniu sa, či vyššej produktivite a je skvelé stíšiť si zvonenie vo chvíli, kedy sa nám zvonenie telefónu jednoducho nehodí. Aj napriek týmto výhodám ho niektorí používatelia naozaj ani len nevypínajú a svoje zariadenie majú v tichom režime jednoducho neustále. Najnovšia štúdia sa však pozrela na túto problematiku a uvádza, že mať svoj smartfón neustále v tichom režime môže mať dokonca negatívny dopad na naše zdravie. Ak patríte medzi ľudí, ktorí do tejto skupiny patria tiež, mali by ste sa na výsledky tohto prieskumu, ktorý zverejnil portál upi.com pozrieť spoločne spolu s nami.

Tichý režim v smartfóne môže zvyšovať náš stres

Možno ste sa už stretli s pojmom FOMO alebo Fear of missing out. U nás sa tento pojem prekladá ako strach zo zmeškania, pričom sa bojíme, že prídeme o zaujímavé informácie. V modernej dobe k tomu prispievajú aj sociálne siete, ktoré nás udržujú v dojme, že musíme vedieť úplne všetko a nemôžeme prísť ani o tú najnepodstatnejšiu drobnosť. Práve tento strach sa prejavuje úzkostlivým stavom, kedy si predstavujeme, že niekto robí niečo oveľa zaujímavejšie ako my. Napríklad je na exotickej dovolenke alebo je v prítomnosti atraktívnej osoby, no my na jeho mieste nie sme. Práve z tohto dôvodu vieme sociálne siete a celkovo náš smartfón kontrolovať častejšie, aby sme sa uistili, že k ničomu takému neprichádza.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Tichý režim však prispieva k tomu, že nás notifikácie nášho smartfónu o týchto informáciách neinformujú. Neupozornia nás, keď náš známy pridá nový príspevok, či uverejní fotografiu do svojho príbehu. Preto máme strach z toho, že nám niečo unikne a naše úzkostlivé stavy sa môžu len rozširovať. Rovnakým spôsobom máme strach, že nám niekto volá, či píše správu a my môžeme túto situáciu premeškať. Preto vieme svoj smartfón, v ktorom máme aktívny tichý režim, kontrolovať ešte častejšie, ako keby sme zvonenie mali aktívne.

Takto dopadla štúdia

Štúdia sa zamerala na 138 používateľov smartfónov od spoločnosti Apple, pričom 42% používateľov uviedlo, že si v zariadení necháva aktívne len vibrácie. 8.7% používateľov využíva len tichý režim a zvyšok používateľov si pokojne necháva svoje zvonenie aktívne. Počas sledovania týchto používateľov však prišli k záveru, že používatelia, ktorí využívajú tichý režim či vibrácie kontrolujú svoj smartfón oveľa častejšie ako tí, čo majú zvonenie zapnuté. Účinok tohto stíšenia zvonenia teda bol presne opačný, používatelia sa rozptyľovali svojím smartfónom ešte viac.

A aj keď sa odporúča, aby sme si občas svoj smartfón vypli úplne a odstrihli sa od online sveta, nemusí to byť najlepším riešením. Niektorí používatelia smartfónov totiž môžu prejsť k tejto úzkosti a strachovať sa, že im niečo dôležité unikne. Z tohto dôvodu je pre nás najlepšie nechať svoje zvonenie zapnuté a ak chceme byť produktívni, zapnime si aj notifikácie.

Ako udržujete svoj smartfón vy? Využívate radšej tichý režim alebo si zvonenie nechávate aktívne? Podeľte sa s nami v komentároch!

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre