Spravodajstvo

Z osláv vám spravíme „Ruský deň hanby“, hovoria Anonymous. Už stihli narušiť riadny chod viacerých televíznych staníc

Anonymous v súvislosti s dnešnými oslavami v Rusku, ktoré nadväzujú na druhú svetovú vojnu, sa nabúrali do televízneho vysielania, aby ukázali, čo sa aktuálne deje na Ukrajine.

Kybernetické útoky namierené na Rusko, ktorých cieľom je pomôcť k ukončeniu vojny u nášho východného suseda, neutíchajú. Hackeri z celého sveta pod hlavičkou Anonymous útočia a znepríjemňujú Putinovmu režimu život na každom kroku. Hackerom sa v minulosti podarilo napríklad narušiť riadny chod špiónskeho satelitu, hacknúť ruskú centrálnu banku, firmu zastrešujúcu digitálnych špiónov, ale aj viacero spoločností patriacich miestnym oligarchom. Cieľom týchto útokov je vytvoriť tlak na Putina zvnútra, aby ukončil vojnu u nášho suseda. A to či už zo strany najvplyvnejších Rusov, tak aj zo strany bežných ľudí.

Hackeri sa rovnako snažia aj šíriť informácie o vojne naprieč Ruskom. Nedávno napríklad oznámili míľnik, kedy sa im podarilo sprostredkovať viac ako 100-miliónov správ, ktoré boli doručené náhodným Rusom. Nejde ale o ojedinelú aktivitu, ktorú vykonali v súvislosti so šírením informácií. V minulosti sa ďalej nabúrali do sociálnej siete VK, prostredníctvom ktorej rozoslali milióny správ. Netreba zabúdať ani na to, že sa im podarilo dostať aj do serverov viacerých televíznych kanálov, cez ktoré spustili zábery z Ukrajiny.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Hackeri sa snažia šíriť tieto informácie najmä z dôvodu, že naprieč Ruskom panuje silná cenzúra. V krajine muselo skončiť viacero médií, ktoré označovali „špeciálnu vojenskú operáciu“ za akt vojny, či inváziu. Miestne média taktiež nemôžu publikovať iné správy, ako tie, ktoré pochádzajú z oficiálnych ruských orgánov. Miestny cenzorský úrad, Roskomnadzor, taktiež zablokoval viacero populárnych VPN služieb, prostredníctvom ktorých Rusi obchádzali cenzúru.

Anonymous opäť udreli

Hackeri hlásia, že sa im opäť podarilo nabúrať do televízneho vysielania. Tentokrát sa upozorňujú na to, že premenovali viacero televíznych kanálov, ktorým zmenili názov napríklad na „Televízie a vláda vám klamu. Nie vojne“.

Niektoré z ďalších televíznych staníc zobrazovali napríklad správu „Na vašich rukách je krv“ a podobne.

Viacero hackerských buniek Anonymous dnes uviedlo, že zo dňa osláv, spravia „Ruský deň hanby“. Na sociálnej sieti Twitter pod tagom #RussianShameDay môžete sledovať kybernetické útoky, ktoré súvisia s oslavami v Rusku v spojitosti s víťazstvom v druhej svetovej vojne a aktuálnym konfliktom na Ukrajine.

Hackeri taktiež hovoria, že zhodili portál Republic.ru (predtým známy aj ako Slon.ru), ktorý je do týchto chvíľ nefunkčný. Pre tých, ktorí nevedia, tak ide o spravodajský portál venujúci sa politike, obchodu a ekonomike. Portál prevádzkuje spoločnosť Moscow Digital Media.

Záverom treba uviesť, že v priebehu dnešného dňa budú s veľkou pravdepodobnosťou útoky typu vyššie pribúdať ako huby po daždi. Pre tých, ktorí nevedia, tak krátko potom, ako Rusko napadlo Ukrajinu, tak Anonymous oznámili, že pomôžu nášmu východnému susedovi na kybernetickom fronte.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close