Takto môžete zabrániť niekomu, aby vás sledoval cez smartfón, kde sa práve nachádzate

Sledovanie polohy cez smartfón je mimoriadne nebezpečné. Takto môžete zabrániť hackerom, aby vedeli, kde práve ste.

hacker telefon
Zdroj: Cleanpng.com, Pixabay.com, Vosveteit.sk (koláž)

V online priestore sa stretneme s množstvom rozličného malvéru. Niektoré škodlivé softvéry sú len otravné reklamné advéry, iné sú vážnejšie a môžu dovoliť hackerovi vytiahnuť z vášho zariadenia prakticky všetky súbory.  

Medzi malvérom je však jeden obzvlášť nebezpečný softvér, ktorý dovolí hackerom zistiť, kde sa práve nachádzate. Pravdepodobne nemusíme vymenovávať všetky dôvody, prečo sledovanie polohy môžeme považovať za extrémne nebezpečné. Existuje niekoľko spôsobov, ako odhaliť sledovací softvér v zariadení a väčšina týchto znakov je podobných ako znaky malvéru ako takého. Otázkou ale ostáva, ako viete zabrániť tomu, aby vás niekto sledoval?  

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Ako môžete zabrániť sledovaniu?

Použite VPN 

VPN (pozn. Redakcie: Virtual Private Network) vám poskytne zabezpečené a súkromné pripojenie na internet. VPN služby dokážu zároveň ukryť vašu skutočnú IP adresu, čím ukryjú aj vašu polohu na internete. Mnohé z VPN služieb okrem iného blokujú aj rôzne sledovače umiestnené na stránkach a v aplikáciách.

dokaze vas VPN ochranit
Zdroj: Pixabay.com (FotoArt-Treu), úprava Vosveteit.sk

Používajte antivírový softvér 

Spyware sa častokrát ukrýva za legitímne aplikácie, ktoré sa nám môžu zdať neškodné. Dobrý antivírový softvér môže tieto aplikácie odhaliť, ak je pravidelne aktualizovaný a do svojej databázy pridáva nové kyberhrozby. Pri voľbe antivírového programu by ste si mali vybrať taký, ktorému budete dôverovať. Ak vám to rozpočet dovoľuje, lepšie sú spoplatnené antivírové programy, no nemusí to byť vždy pravidlom.  

Nepoužívajte verejné Wi-Fi 

Bezdrôtová sieť v kaviarni alebo obchodnom centre poteší, no môže predstavovať bezpečnostné riziko. Prevádzky častokrát nezabezpečujú tieto siete, vďaka čomu sa stávajú ľahkým cieľom pre hackerov. Tí môžu sledovať premávku na verejnej Wi-Fi a dostať sa tak k dátam, ktoré sa vymieňajú medzi vašim zariadením a stránkou, ktorú máte otvorenú. Hacker sa tak vie dostať k vašim osobným dátam, prihlasovacím a platobným údajom.  

Ako sa chrániť na voľnej Wi-Fi sieti?
Zdroj: Unsplash (Marcus Spiske, Adnan Khan) PNGwing, Úprava: Vosveteit.sk

Vypnite si automatické pripájanie na Wi-Fi  

Vypnutie automatického pripájania vám zaručí, že sa váš smartfón nebude pripájať na nedôveryhodné verejné siete. Tým zvýšite svoju bezpečnosť.  

Vypnite GPS 

GPS predstavuje jeden zo spôsobov, ako môže útočník sledovať vašu polohu. Vypnutie GPS funkcie môže limitovať sledovacie schopnosti hackera, no existujú aj iné spôsoby, ako vás môže sledovať, napríklad cez mobilné veže, Wi-Fi siete, SIM kartu a iné. Vypnutie GPS vám môže pomôcť, no neochráni vás na 100%.  

Vypnite Bluetooth 

Rovnako ako pri GPS aj vypnutie Bluetooth môže potenciálnemu útočníkovi sťažiť sledovanie vášho zariadenia. Nejde však o úplnú ochranu pred sledovaním.  

bluetooth titulka
Zdroj: ymgerman / shutterstock.com

Zapnite si režim lietadlo 

Režim lietadlo pracuje tak, že nedovolí vášmu zariadeniu vysielať von žiadne signály. V praxi to znamená, že zapnutím režimu lietadlo stratíte prístup k GPS, Bluetooth a internetu. Tento režim môže útočníkovi zabrániť v tom, aby vaše zariadenie sledoval cez iné zariadenia alebo siete. Zároveň vám ale nikto nenapíše ani nezavolá. 

Udržujte zariadenie aktualizované 

Mnohí zanedbávajú aktualizácie zariadenia, čím sa vystavujú vyššiemu riziku. Staršie verzie operačných systémov alebo aplikácií môžu mať bezpečnostné slabiny, cez ktoré sa hacker dostane oveľa jednoduchšie. Novšie verzie opravujú odhalené slabiny a prinášajú nové bezpečnostné prvky, ktoré aplikáciu ešte viac zabezpečujú.  

Vyhnite sa podozrivým aplikáciám 

Hackeri neustále skúšajú oklamať svoje obete aj cez podvodné aplikácie. Tie sa na prvý pohľad javia ako užitočné a neškodné, no “pod kapotou” skrývajú malvér, napríklad aj špehovací softvér. Pri sťahovaní aplikácie by ste sa preto mali pozrieť na recenzie, hodnotenie a históriu vývojára. Samostatne treba pozornosť venovať povoleniam, cez ktoré môžete aplikácii dať prístup k citlivým častiam smartfónu. Vždy by ste sa mali opýtať, či aplikácia reálne potrebuje to, k čomu si žiada prístup. Rovnako je vhodné skontrolovať aj nainštalované aplikácie a aké majú povolenia.  

titulka-povolenia aplikacii
Zdroj: Xmobile.sk

Pozrite sa, ktoré aplikácie môžu sledovať vašu polohu

Keď už spomíname povolenia, tak vám odporúčame, aby ste sa pozreli do nastavení smartfónu, konkrétne do sekcie Aplikácie a Povolenia, kde sa môžete pozrieť, ktoré aplikácie pristupujú k vašej polohe. Tieto aplikácie sú zároveň potenciálne aj zdrojom špehovania vašej polohy. Obzvlášť obozretný by ste mali byť v situácii, ak ku polohe pristupujú aj také aplikácie, ktoré z podstaty ich fungovania nepotrebujú vedieť, kde sa nachádzate.

Ktoré aplikácie pristupujú k vašej polohe?
Zdroj: Vosveteit.sk

Pozrite sa, či v smartfóne nemáte skryté aplikácie

Útočníci môžu vašu polohu rovnako sledovať cez aplikácie. V tomto konkrétnom prípade môže ísť napríklad o vášho žiarlivého partnera či partnerku. Možno ste to nevedeli, ale aplikácie,..

Článok pokračuje na ďalšej strane.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre