Prečo mikrovlnka dokáže zhoršiť Wi-Fi signál a aké ďalšie bežné spotrebiče v domácnosti narúšajú jeho kvalitu?!

Pravdepodobne ste už počuli, že mikrovlnka vám môže pokaziť kvalitu Wi-Fi signálu. Zaujímali ste ale niekedy o to, prečo sa tak deje? Toto je dôvod!

Wi-Fi signal a mikrovlnka
Zdroj: Vosveteit.sk, dall·E

Mnohí z nás na to, aby sa pripojili k internetu, uprednostňujú Wi-Fi pred káblom. Dôvodom prečo tak robíme, je, že ide o komfortný spôsob, ako sa pripojiť k internetu, kde nás neobmedzuje kábel. Mnohí z nás potom, ako vybalia router zo škatule, tak ho umiestnia na prvé miesto, ktoré ich napadne, zväčša do obývačky, predsiene či kuchyne. „V ideálnom prípade“ je router umiestnený tak, aby sme ho nemali na očiach. Je to ale chyba. To, kde ho umiestnime, má veľký vplyv na kvalitu signálu. Nedávno sme sa venovali téme, kde sme sa bližšie pozreli na materiály, ktoré blokujú alebo zhoršujú kvalitu Wi-Fi signálu. Dnes sa pozrieme na príbuznú tému, ktorou sú spotrebiče, ktoré majú rovnako potenciál ovplyvniť kvalitu signálu.

Ako funguje šírenie Wi-Fi signálu

V prvom rade je potrebné riadne vysvetliť, na akom princípe funguje šírenie Wi-Fi signálu. Wi-Fi signál sa šíri z Wi-Fi routera prostredníctvom rádiových vĺn. Rádiové vlny sú časťou elektromagnetického spektra, ktoré zahŕňa rôzne typy vĺn od rádiových vĺn s najdlhšími vlnovými dĺžkami, cez mikrovlny, infračervené žiarenie, viditeľné svetlo, ultrafialové žiarenie, až po röntgenové a gama žiarenie s najkratšími vlnovými dĺžkami. Wi-Fi technológia obvykle využíva frekvencie v rozsahu 2,4 GHz alebo 5 GHz, ktoré sú v spektre rádiových vĺn. Tieto vlny môžu prechádzať niektorými materiálmi, odrážať sa od iných alebo byť absorbované, čo ovplyvňuje ich schopnosť šíriť sa na väčšie vzdialenosti alebo cez rôzne prekážky. Ak vás zaujíma, ako vplývajú rôzne materiály na to, ako sa cez ne šíri signál, dovoľte nám, dať vám do pozornosti článok, v ktorom sme sa venovali tejto téme podrobnejšie.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Prečo mikrovlnka môže kaziť kvalitu Wi-Fi signálu

Prejdime teraz k už raz spomínanej mikrovlnke a prečo môže narušiť kvalitu signálu. Ako už asi tušíte, tak to bude mať súvis s frekvenciou, ktorú využívajú. Mikrovlnné rúry sú navrhnuté tak, aby ohrievali jedlo pomocou mikrovlnného žiarenia, pričom väčšina modelov pracuje na frekvencii približne 2,45 GHz. Táto frekvencia je veľmi blízka frekvencii 2,4 GHz, ktorú používajú mnohé Wi-Fi siete. Keďže mikrovlnné rúry pracujú na frekvencii blízkej Wi-Fi zariadeniam v pásmach 2,4 GHz, môže dôjsť k prekrývaniu signálu. Toto prekrývanie môže spôsobiť rušenie signálu a stratu pripojenia k internetu.

Aké ďalšie spotrebiče môžu narušiť kvalitu signálu

Už asi ako tušíte, tak kvalitu signálu majú potenciál narušiť všetky zariadenia, ktoré pracujú na podobnej frekvencii, ako aj Wi-Fi vysielač. Ide napríklad o bezdrôtového telefóny vrátane baby monitoru. Tam ale zoznam potenciálnych „narušiteľov“ signálu nekončí. V skutočnosti ide o oveľa viac typov zariadení. Spôsobovať problémy Wi-Fi routeru môžu aj Bluetooth zariadenia, bezdrôtové Wi-Fi kamery, bezdrôtové ovládače, veľké elektrické zariadenia, ktoré často generujú elektromagnetické rušenie, najmä ak sú staršie. No ale aj taký robotický vysávač môže zhoršiť kvalitu signálu.

Ak evidujete teda problémy s kvalitou Wi-Fi signálu, tak by ste mali router nasmerovať tak, aby medzi vami a ním neboli zariadenia, ktoré majú potenciál narušiť kvalitu prenosu signálu.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre