Ako môžete skontrolovať kvalitu Wi-Fi signálu a ako silný signál by mal byť, aby ste mohli pohodlne pracovať s internetom?

Pozrite sa, ako môžete zistiť kvalitu Wi-Fi signálu, ako aj to, aká intenzita signálu je odporúčaná, aby ste mohli komfortne pracovať s internetom.

Wi-Fi_internet slabe pripojenie
Zdroj: seekpng.com, úprava Vosveteit.sk

Nie tak dávno sme sa venovali téme kvality mobilného signálu. Ukázali sme vám, ako môžete zistiť kvalitu pokrytia mobilnej siete. Dnes by sme vám chceli ukázať, ako môžete zistiť kvalitu vášho Wi-Fi pripojenia k internetu ako aj to, ako kvalitné Wi-Fi pripojenie potrebujete, aby ste mohli vykonávať základné úlohy na internete.

Ako zistiť kvalitu Wi-Fi signálu?

Samotné zistenie kvality Wi-Fi signálu je veľmi jednoduché. Odhliadnuc od indikátora pripojenia vo vašom telefóne, môžete za týmto účelom využiť rôzne mobilné aplikácie. V obchode Google Play sú stovky aplikácií, ktoré sú schopné odhaliť podrobnosti o kvalite vášho pripojenia. Za týmto účelom nám dovoľte dať vám do pozornosti aplikáciu WiFi Monitor, ktorú môžete stiahnuť prostredníctvom odkazu nižšie. Dostupnou je zadarmo.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Potom ako stiahnete aplikáciu do svojho zariadenia, tak ju otvorte. V rámci sekcie Networks, teda  siete, uvidíte všetky dostupné Wi-Fi siete vo vašom okolí. Pre podrobné informácie o kvalite signálu vášho pripojenia, kliknite na sieť, ku ktorej ste pripojený. Následne pri položke RSSI (received signal strength indicator alebo indikátor sily signálu) uvidíte informáciu o intenzite signálu, ktorá je udaná v parametri dBm.

Ako kvalitný Wi-Fi signál je dobrý?

Na prvý pohľad by sa mohlo zdať, že čím je číslo väčšie, tak tým je intenzita signálu lepšia. Opak je pravdou. Aké sú teda dobré a prijateľné hodnoty dBm pre bezdrôtový internet?

Ideálna hodnota, ktorú však málokedy dosiahnete, je -30 dBm. Ide o maximálny možný signál, aký môžete dosiahnuť. V blízkosti vášho Wi-Fi vysielača najčastejšie dosiahnete hodnotu do -50 dBm. Ide o hodnotu, ktorá sa vo všeobecnosti pokladá za excelentnú. Inými slovami, môžete robiť prakticky čokoľvek. Ešte za dostatočný a spoľahlivý signál sa považuje, ak dosahujete intenzitu signálu v rozmedzí od -60 do -67 dBm.

Hodnota -67 dBm je pre dobrú kvalitu signálu zlomová. Dôvodom je, že ide o kvalitu signálu, ktorá je vyžadovanou, aby ste mohli napríklad plynulo sledovať filmy a seriály, telefonovať cez internet a podobne. Pri kvalite signálu -70 dBm môžete ešte stále komfortne využívať internet, avšak nie za účelom sledovania videí či telefonovania. Ide o hodnotu, ktorá je dostatočnou napríklad na prácu s internetovými stránkami, e-mailovým klientom a podobne. V prípade, ak máte kvalitu signálu -80 dBm alebo horšiu, je vysoká pravdepodobnosť, že budete mať problémy s pripojením sa k internetu.

Ako rýchly internet potrebujem?

Samozrejme, kvalita Wi-Fi signálu je jedna vec a druhá je rýchlosť internetu. Tu netreba zabúdať na to, že každá služba vyžaduje určitú rýchlosť. Napríklad na sledovanie videí v HD kvalite potrebujete rýchlosť 5 až 8 Mbps. V prípade, ak by ste chceli sledovať videá v 4K kvalite, tak odporúčaná rýchlosť je 25 Mbps. Na úplne opačnom konci stojí telefonovanie, kde vám postačí 0,5 Mbps.

Podrobnejšie sme sa tejto téme venovali nedávno, kde si môžete pozrieť odporúčané minimálne hodnoty rýchlosti internetu, aby ste mohli vykonávať bežné činnosti.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre