Ako môžeme v smartfóne nájsť malvér? Tieto znaky by ste určite nemali prehliadať!

Takýmto spôsobom môžete vo vašom smartfóne spoznať malvér. Poznajte spôsoby, ako sa škodlivý softvér môže prejaviť.

android malware virus
Zdroj: rafapress / Shutterstock.com

Natrafiť v smartfóne na malvér určite nie je príjemná situácia, no ak sa naše zariadenie začne správať podozrivo, mali by sme začať konať. Spoznať, či sa škodlivé malvéry skrývajú v našom zariadení, nemusí byť také komplikované. Aj napriek tomu však mnoho ľudí vôbec nevie, ako takýto škodlivý softvér rozpoznať a ako sa náš telefón napadnutý malvérom môže správať. Tieto tipy nám priniesla sama spoločnosť Google, ktorá sa zameriava na používateľov smartfónov s prehliadačom Google Chrome. A či už ste sa do podobnej situácie dostali aj vy alebo sa idete pozrieť len preventívne, mali by ste vedieť, ako malvéry môžete poznať a ako im predísť.

Ako môžete malvér vo svojom smartfóne odhaliť?

V prvom rade by sme si mali povedať, aké sú znaky prítomnosti malvéru vo vašom telefóne. V prvom rade si pravdepodobne všimneme zvláštne reklamy, ktoré sú najmä vyskakovacie. Práve reklamami si môžeme overiť, či náš telefón v sebe malvér skutočne skrýva alebo nie. Tieto reklamy môžu obsahovať nevhodné obrázky, ktoré nám zabránia nerušenému prezeraniu obsahu v prehliadači. Rovnako ďalším znakom je to, keď sa náš prehliadač začne správať zvláštne. Prejavom je napríklad to, že domovská karta prehliadača vyzerá inak a nedá sa nám zmeniť do pôvodného stavu.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ
titulka-malware
Zdroj: Unsplash (Markus Spiske), PNGwing, Úprava: Xmobile.sk

V neposlednom rade sa nám však vie aj spomaliť zariadenie, pričom tieto znaky vieme spozorovať ako v smartfóne, tak aj na počítači či tablete. Malvér je teda pomerne ľahké odhaliť, no pokojne si ho môžeme pomýliť aj so zlým nastavením nášho prehliadača či problémom s nejakou aplikáciou. Pre rozpoznanie týchto problémov nám Google rovnako prináša niekoľko tipov.

Ide o zlé nastavenie alebo prítomnosť malvéru?

Škodlivý malvér v našom zariadení si môžeme jednoducho pomýliť s inými problémami. Zvláštne správanie nášho telefónu môžu odôvodniť aj chybné aplikácie, ktoré v zariadení nerobia poriadok. Ak si teda všimnete zvláštneho správania vášho smartfónu, mali by ste v prvom rade skúsiť odstrániť posledné nainštalované aplikácie. Možnosťou je aj prejsť do núdzového režimu v smartfóne, ktorý by mal bežať bez akýchkoľvek problémov a otestovať si tak, kde je v skutočnosti problém.

Pre zabezpečenie smartfónu by ste mali aj využívať službu Play Protect, ktorú nájdete v rámci Obchodu Play. Pri kliknutí na správu aplikácií a zariadení v tomto obchode, zobrazí sa vám aj funkcia Play Protect. Obchod Play by mal takýmto spôsobom vedieť skenovať aplikácie vo vašom smartfóne a odhaliť tak škodlivý malvér.

Spyware virus
Zdroj: Suttipun / Shutterstock.com

Nevhodné reklamy môžu pochádzať aj zo stránok, ktoré ste predtým navštívili. Pre kontrolu tohto nastavenia by ste mali prejsť do vášho prehliadača a na konkrétnej stránke si otvoriť nastavenia. Následne si môžete otvoriť záložku s názvom Nastavenia webu. Ak v tejto sekcii nájdete záložku Upozornenia, tak za notifikáciami môžu stáť aj tieto upozornenia zo stránok.

Ako môžete malvéru predchádzať?

Malvér sa vo vašom smartfóne neobjaví žiadnou náhodou a jeho prítomnosť v zariadení musíme nejakým spôsobom podmieniť. V prvom rade by sme si mali zapamätať, aby sme neotvárali reklamy a odkazy, ktoré nepoznáme. Rovnako by sme si mali dať pozor na príliš dobré ponuky napríklad s akciami alebo produktami zadarmo. Tieto ponuky v sebe môžu skrývať aj nepríjemné prekvapenie v podobe malvéru.

Ďalej si sťahujte iba súbory a aplikácie, ktoré dobre poznáte. Vsádzajte na overené zdroje a taktiež si pravidelne kontrolujte svoje zariadenie proti vírusom. Dbajte na bezpečnosť pri prehliadaní a snažte sa vyhnúť pochybným zdrojom alebo stránkam na internete.

Už sa vám podarilo nájsť vo vašom smartfóne nejaký malvér? A ako sa to prejavilo? Podeľte sa s nami v komentároch!

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre