APLIKÁCIE A HRYBezpečnosťNávody

Pozrite sa, ku akým povoleniam a častiam vášho telefónu pristupujú aplikácie

Pozrite sa, ako si môžete overiť, že vás aplikácie nešpehujú. Je to jednoduchšie, ako by ste si mohli myslieť.

Pri inštalácii aplikácií si častokrát ani len neuvedomíme, aké povolenia im dáme. Niektoré aplikácie teda vedia pristupovať k povoleniam, ktoré vôbec nepotrebujú, na čo by ste si mali dať určite pozor. Myslieť by ste mali na to, že aplikácie pre počasie nepotrebujú pristupovať k súborom vo vašej galérii a ani hry nepotrebujú mať neustály prístup k vašej kamere, mikrofónu alebo polohe. Ako si ale môžete overiť, k akým povoleniam pristupuje aplikácia vo vašom telefóne? Postačí vám k tomu pozrieť sa na nastavenia vášho smartfónu, kde nájdete všetky potrebné informácie. A ak ste takúto kontrolu už dlho nevykonávali, tak by ste ju mali vykonať čo najskôr.

Ako môžete zistiť, že aplikácia aktuálne pristupuje ku kamere alebo mikrofónu?

Aktualizácia systému Android s označením Android 12 nám priniesla užitočnú funkciu, vďaka ktorej môžeme vidieť, ktoré aplikácie aktuálne pristupujú ku kamere alebo mikrofónu vášho smartfónu. No ak máte staršiu verziu Androidu, tak môžete siahnuť po aplikácii tretej strany, pomocou ktorej rovnako viete aktivovať túto funkciu.

Odoberajte Vosveteit.sk aj cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Toto upozornenie sa zobrazuje v reálnom čase, takže ak si nie ste vedomí, že by ste práve využívali niektorú z týchto súčastí, mali by ste sa mať na pozore. Všimnúť si to môžete vďaka zelenému indikátoru v rohu obrazovky, pričom smartfóny rôznych výrobcov to zobrazujú v iných rohoch.

Indikátor povolení Android
Zdroj: Vosveteit.sk

Na tejto snímke obrazovky môžete vidieť, že smartfóny od spoločnosti Xiaomi zobrazujú tento indikátor v ľavom hornom rohu. Niektoré telefóny ako napríklad od spoločnosti Samsung však tento indikátor pre aplikácie využívajúce kameru alebo mikrofón umiestňujú v pravom hornom rohu. V oboch prípadoch ale ide o zelené ukazovatele, ktoré keď rozklikneme, tak zistíme, o aké povolenia ide a ktorá aplikácia ho využíva.

Takto si skontrolujte, ktoré aplikácie majú prístup k povoleniam

Okrem tohto náhodného kontrolovania prístupu aplikácií k povoleniam by ste si mali ale vykonať aj rozsiahlejšiu kontrolu. Tú môžete vykonať v rámci nastavení vášho smartfónu, kde nájdete sekciu, ktorá sa venuje aj povoleniam. Môžete si tak overiť, ktoré aplikácie pristupujú k citlivejším častiam vášho telefónu, pričom nechýba tu ani možnosť tieto povolenia odstrániť. A ako sa k tejto sekcii dostanete? To si teraz prezradíme spoločne.

  • V nastaveniach vášho smartfónu klepnite na možnosť Ochrana súkromia (pozn. redakcie: cesta sa môže mierne líšiť v závislosti od značky telefónu).
  • Zvoľte možnosť Správca povolení.
  • Skontrolujte si konkrétne súčasti pre povolenia vo vašom telefóne.

Takýmto spôsobom si môžete overiť, ktoré aplikácie pristupujú nielen k vašej kamere alebo mikrofónu, no napríklad aj ku kalendáru, fotkám či videám alebo hudbe vo vašom smartfóne. Túto kontrolu by ste mali vykonať raz za čas, aby ste sa vyhli nepríjemnostiam so špehovaním.

Pozrieť si môžete aj históriu prístupu k povoleniam

Do pozornosti by sme vám ešte dali históriu prístupu k povoleniam, ku ktorým pristupovali v poslednej dobe aplikácie. No funkcia sa môže volať mierne odlišne v závislosti od smartfónu (väčšinou je nájdete v sekcii Povolenia, Súkromie alebo Zabezpečenie a ochrana). Najjednoduchšie sa k nej dostanete ale cez našepkávač v nastaveniach telefónu. V prípade mobilov Samsung, si vyhľadajte „Používanie povolení“. Následne sa vám zobrazí sekcie, ako môžete vidieť nižšie, kde sa viete pozrieť v ďalšom kroku na podrobný prehľad, ktoré aplikácie pristupovali nedávno k jednotlivým častiam mobilu.

Ak by ste mali staršiu verziou Androidu ako 12, tak aj v tomto prípade, môžete získať informácie o tom, ku akým častiam zariadenia pristupujú aplikácie prostredníctvom aplikácie tretej strany nižšie.

Poznali ste tento spôsob kontroly už predtým? A našli ste vo vašom smartfóne aj nejaké podozrivé aplikácie? Podeľte sa s nami v komentároch!

Pridajte si Vosveteit.sk do svojho informačného kanála Google News.
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close