Ako zistiť v reálnom čase, či aplikácia pristupuje ku kamere alebo mikrofónu telefónu? Toto si hneď zapnite!

Pozrite sa, ako môžete zistiť v reálnom čase, či aplikácia s ktorou pracujete, pristupuje ku kamere alebo mikrofónu vášho Android smartfónu.

sukromie android smartfon
Zdroj: Vosveteit.sk

Súkromie je čoraz viac frekventovanejšou témou. Obzvlášť posledné roky, kedy musia prevádzkovatelia aplikácií, internetových stránok a ďalších online služieb, riadne informovať používateľov o tom, aké dáta zbierajú a ako s nimi ďalej pracujú. Situácia je pritom najvypuklejšou v spojení so smartfónmi, kedy mnohokrát ani netušíme, ku akým častiam zariadenia pristupujú aplikácie. Mnohým aplikáciám totiž v nevedomosti udelíme aj také povolenia, ktoré by sme inak nepovolili. A práve preto by sme vám radi dali do pozornosti šikovnú aplikáciu pre Android zariadenia, Access Dots. Ide o aplikáciu, ktorá simulujú jednu z funkcií novších verzií iOS a Androidu 12.

Zistite, kedy aplikácia pristupuje ku kamere, či mikrofónu vášho zariadenia

Aplikácie Access Dots simuluje jednu z funkcií z iOS 14, ktorú neskôr priniesol do Androidu 12 aj Google. Konkrétne ide o funkciu, ktorá v reálnom čase upozorní používateľa na to, keď aplikácia pristupuje ku kamere smartfónu, prípadne mikrofónu.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ
Access Dots - Android 12/iOS 1
Access Dots - Android 12/iOS 1
Developer: IJP
Price: Free

Aktivovanie tejto funkcie je pomerne jednoduché. Po stiahnutí a jej otvorení vás aplikácia vyzve, aby ste jej udelili potrebné povolenia, aby fungovala korektne. V závislosti od verzie operačného systému a nadstavby, môže stránka s nastaveniami vyzerať odlišne. Vo všeobecnosti ale musíte pre aplikáciu zapnúť povolenie Služby dostupnosti / Zjednodušenie ovládania. Nebojte sa, že funkciu nenájdete, potom ako otvoríte aplikáciu, tak vás priamo presmeruje k týmto nastaveniam.

Následne je potrebné zapnúť samotnú funkciu v rozhraní aplikácie.

Acces dots_zapnutie funkcie_1
Zdroj: Vosveteit.sk

Potom, keď otvoríte nejakú aplikáciu, napríklad QR čítačku vo vašom smartfóne, tak vo vrchnej časti obrazovky uvidíte farebnú bodku (viď prvý obrázok nižšie), ktorá indikuje, že aplikácia pristupuje ku kamere smartfónu alebo mikrofónu. V prípade, ak pristupuje k mikrofónu, tak uvidíte bodku sfarbenú do červena (farbu indikátora môžete zmeniť v nastavenia aplikácie). Zároveň treba dodať, že funkcia nie vždy riadne funguje vo vstavaných aplikáciách od výrobcu smartfónu. Na druhej strane ale treba prízvukovať, že riziko zneužitia prístupu k týmto častiam telefónu pri vstavaných aplikáciách, nie je tak vysoké ako v prípade aplikácií od vývojárov tretích strán.

Aplikáciu určite odporúčame vyskúšať. Ide vcelku o zaujímavé riešenie, ako môžete zistiť v reálnom čase, či aplikácia s ktorou pracujete, pristupuje ku kamere, resp. mikrofónu telefónu. Mimochodom, ak sa vám aplikácia zapáči natoľko, že sa ju rozhodnete používať dlhodobo, tak nezabudnite vypnúť optimalizáciu šetrenia energie pre aplikáciu, aby nedochádzalo k jej vypnutiu na pozadí telefónu.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre