BezpečnosťNávody

Ako zistiť, ktoré aplikácie pristupovali k vašej kamere, mikrofónu, či polohe za posledné hodiny? Tento panel neprehliadnite!

Skontrolujte si, ktorá aplikácie pristupujú k vašej kamere, mikrofónu alebo polohe.

V poslednej dobe sa na bezpečnosť našich smartfónov a súkromia v nich zameriavame viac ako inokedy. Do smartfónov si totiž ukladáme citlivé údaje, no nezabudnime ani na to, že naše zariadenia, ktoré nosíme neustále vo svojich vreckách, majú v sebe kameru či mikrofón. Rovnako dokážu zdieľať aj našu polohu prostredníctvom GPS, pričom viaceré aplikácie majú možnosť k týmto súčastiam pristupovať. Ako však zistiť, ktoré aplikácie a kedy pristupovali k našej kamere, mikrofónu či GPS? Smartfóny s operačným systémom Android 12 majú v sebe zabudovanú funkciu, ktorá tieto štatistiky umožnuje prehľadne sledovať. Pozrite sa s nami na to, ako sa k tejto štatistike dostať.

Mnohé aplikácie môžu voľne pristupovať k našej kamere či aktuálnej polohe

Častokrát ani neviete kedy a ako, ale naše aplikácie si môžu prevzať aj bez nášho vedomia aktuálnu polohu. My im k tomu dávame súhlas už len tým, že si aplikáciu nainštalujeme. A keďže má aplikácia vo svojich podmienkach prístup k rôznym častiam smartfónu, ani si nevšimneme, že súhlasíme s tým, aby preberala našu polohu, kontrolu nad mikrofónom či kamerou. S týmito nezmyselnými povoleniami už začal bojovať aj najnovší systém Android 12, ktorý sa momentálne postupne dostáva do väčšiny smartfónov.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Jednou zo skvelých funkcií Androidu 12 je napríklad to, že poskytuje aktuálne upozornenie na to, že nejaká aplikácia práve využíva našu kameru či mikrofón. Využíva k tomu menšiu zelenú bodku v ľavom hornom rohu displeja, pričom práve tá signifikuje, že niektorá z týchto súčastí smartfónu sa práve využíva. Po klepnutí na túto bodku nás smartfón navyše informuje, ktoré aplikácie práve ku kamere či mikrofónu práve pristupujú. Oveľa zložitejšie je to však už s polohou, keďže o tom nás smartfón neinformuje v reálnom čase. A práve preto by sme občas mali skontrolovať aj panel na ochranu súkromia, ktorý sa nachádza v nastaveniach nášho smartfónu.

Tip redakcie: V prípade, ak máte v telefóne staršiu verziu Androidu, tak skúste aplikáciu Acces Dots, ktorá ponúka obdobnú funkciu.

Ako skontrolovať panel na ochranu súkromia?

Ako sme už povedali, je veľmi ťažké kontrolovať, kedy aplikácie v našom smartfóne pristupujú k našej aktuálnej polohe. Náš smartfón nás o tom automaticky neinformuje, čo je asi aj lepšie. Ak by sa totiž Android rozhodol upozorňovať nás rovnako zelenou bodkou v rohu displeja, zrejme by tam tá bodka svietila stále. Po prejdení tejto štatistiky sme totiž boli prekvapení aj my, ako často niektoré aplikácie využívajú polohu nášho smartfónu. Prekvapením môže byť napríklad aplikácia Instagram, ktorá získava informácie o našej polohe automaticky po jej otvorení. K panelu na ochranu súkromia sa však dostanete nasledovne.

  • V nastaveniach vášho smartfónu klepnite na možnosť Ochrana súkromia
  • Vyberte možnosť Panel na ochranu súkromia
  • Vyberte si, ktorú štatistiku by ste chceli skontrolovať (poloha, fotoaparát, mikrofón)

Sledujete si vo svojom smartfóne povolenia aplikácií aj vy? A prekvapili vás povolenia niektorej z aplikácií? Podeľte sa s nami v komentároch!

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close