NávodySpravodajstvoZariadenia

Nabijete smartfón v režime lietadlo rýchlejšie, než by ste telefón mali normálne zapnutý?

Možno ste sa už aj vy stretli s radou, že v režime lietadlo sa vám smartfón nabije rýchlejšie. Je to tak a oplatí sa to vôbec?

Ak patríte medzi tých netrpezlivejších ľudí, možno ste sa už aj vy dočítali na internete, že smartfón v režime lietadlo nabijete rýchlejšie. Je to ale naozaj tak?  

Režim lietadlo spôsobí to, že vypne všetky rádiové frekvencie vášho zariadenia. Čisto teoreticky by sa teda batéria skutočne mala nabíjať rýchlejšie ako pri bežnom používaní. Ako informuje portál Verizon, na túto tému už vzniklo viacero experimentov, ktoré potvrdili že áno, režim lietadlo nabije smartfón rýchlejšie ako bežné používanie.  

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Otázkou ale ostáva, či sa to oplatí. Podľa všetkého nie je rozdiel nejak výrazný, v režime lietadlo sa priemerný smartfón nabije o približne štyri minúty rýchlejšie ako pri bežnom používaní. Zároveň ale majte na pamäti, že prepnutím do tohto režimu stratíte nielen prístup k internetu, ale aj signál. Znamená to, že počas celého nabíjania vás nikto nebude môcť kontaktovať a ušetríte len minimum času.  

Väčšine moderných zariadení trvá nabitie od 30 minút až po dve hodiny. Závisí to od celkovej kapacity a výkonu nabíjačky. Je teda na každom, aby si zvážil, či mu tie štyri minúty za to stoja. Samozrejme, ak máte smartfón s vyšším výkonnom nabíjania, tak doba 4-minút bude o niečo kratšia. 

Ani nabíjanie cez noc by sa nemalo robiť 

Majitelia smartfónov majú tendenciu nabíjať si svoje zariadenia v noci, keď spia a tým pádom ich nepoužívajú. Ani to však nie je pre vašu batériu prospešné. Hoci sa dnešné moderné zariadenia nedokážu prebiť tak ako kedysi, batériu opotrebúva vstavaná poistka, ktorá odstaví nabíjanie hneď, ako dosiahne batéria 100%. Problém je, že hneď ako klesne na 99%, nabíjanie sa spúšťa opäť, čo batériu opotrebúva.  

Ak teda nabíjate zariadenie cez noc, meniť ho budete musieť o niečo skôr, resp. jeho batériu, než keby ste ho nabíjali kedykoľvek počas dňa. 

Riešenie ale môže byť rýchle nabíjanie, o ktorom ste už taktiež určite počuli. Najlepšie smartfóny a nabíjačky to dokážu vytiahnuť “z nula na sto” len za niekoľko minút, čo poteší hlavne v prípade, ak potrebujeme niekam rýchlo odísť a zabudli sme si smartfón nabiť. Okolo rýchleho nabíjania sa objavujú aj názory, že vedie k rýchlejšej degenerácii batérie. Viac o rýchlom nabíjaní píšeme napríklad v tomto článku.

rychle nabijanie smartfonu
Zdroj: Lord Beard / shutterstock.com

Oplatí sa nabíjať smartfón cez režim lietadlo?  

Na jednoduchú otázku jednoduchá odpoveď. Náš názor znie, že nabíjať smartfón cez režim lietadlo sa neoplatí. Samozrejme, že závisí od nabíjačky a modelu smartfónu, no štyri minúty nie sú až tak veľa na to, aby ste ich vymenili za stratu spojenia. Ak sa nikam neponáhľate, radšej smartfón nabíjajte normálne, hoci o niečo dlhšie. Popri tom si môžete pozrieť novú správu alebo e-mail. Aj ak sa niekam ponáhľate, výhodnejšie je zvoliť si možnosť rýchleho nabíjania.  

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close