Smartfón väčšinou spomaľujú aplikácie, ktoré v ňom máte. Pozrite sa, ako sa môžete zbaviť problémov

Pozrite sa, aké dáta vytvárajú aplikácie vrátane toho, ako sa ich môžete zbaviť. Ak ani to nepomôže, tak takto môžete identifikovať problémové aplikácie, ktoré spomaľujú váš mobil.

POZOR PODVOD SMS SMARTFON HOVOR
Zdroj: Pexels z Pixabay, Úprava Vosveteit.sk

Máte pocit, že váš Android smartfón je čoraz pomalší? Možno za to jednoducho môžu aplikácie, je však potrebné to riešiť čo najskôr, a my vám nižšie poradíme ako na to.

V prvom rade treba povedať, že aplikácie môžu spomaľovať váš telefón dvomi spôsobmi. Buď ich máte v telefóne príliš veľa a zaberajú vám úložný priestor. Vedeli ste, že by ste mali mať 10 až 20 % voľného úložiska, inak vám bude telefón sekať? Aplikácie vám môžu spomaľovať telefón aj tým, že vám bežia na pozadí a spotrebúvajú zdroje vášho mobilu.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Kde všade aplikácie „zaberajú miesto“

Vo všeobecnosti môžeme hovoriť o troch typoch dát. Sú nimi inštalačné súbory, používateľské dáta v aplikácií a dáta uložené vo vyrovnávacej pamäti.

Inštalačné súbory

S týmto typom súboru sa môžete stretnúť hlavne vtedy, keď sťahujete aplikácie z iných zdrojov, ako je Obchod Play. Ich veľkosť je pevná a ťažko ju viete znížiť. Čo viete ale urobiť, je ich odstrániť potom, ako si aplikáciu nahráte do smartfónu. Zväčša ich nájdete cez správcu súborov na karte stiahnuté. Odporúčame vám aplikáciu Files, cez ktorú sa poľahky dostanete k inštalačným súborom.

instalacne subory v android smartfone
Zdroj: Vosveteit.sk

Používateľské dáta a vyrovnávacia pamäť

Používateľské dáta sú ďalším typom dát. Tieto údaje ale vytvárame používaním aplikácie. Dobrým príkladom je aplikácia WhatsApp, ktorá automaticky ukladá všetky multimediálne súbory, ktoré obdržíte. Ide tak napríklad o fotografie, ktoré vám niekto poslal, videá, hlasové správy a podobne. V prípade WhatsAppu, môžete tieto súbory odstrániť cez vstavaného Správcu súborov.

WhatsApp ako ziskat ulozny priestor navod_spravovat ulozisko
Zdroj: Vosveteit.sk

Nie ale každá aplikácia túto funkciu má. A preto, keď chcete odstrániť používateľské dáta, tak musíte navštíviť nastavenia telefónu a Správcu aplikácií. Aplikácie si v ňom môžete zoradiť podľa toho, koľko mesta zaberajú. Následne kliknite na aplikáciu a potom na možnosť Vymazať údaje.

Označenie možnosti vymazať dáta
Zdroj: Vosveteit.sk

Vyrovnávacia pamäť či cache pamäť, do nej sa ukladajú dočasné dáta. Ide o údaje, vďaka ktorým sa rýchlejšie načítajú aplikácie pri ich spustení. Rovnako medzi týmito údajmi sú aj prihlasovacie a ďalšie údaje. Druhým dychom treba povedať, že v priebehu času, sa môžu tieto dáta nakopiť a môžu zaberať kľudne aj niekoľko gigabajtov. Vytvárajú sa vždy pri spustení aplikácie. Vymazať ich môžete rovnako cez Správcu aplikácií. Odporúčame vám ich prečistiť hlavne pri aplikáciách, ktoré používate minimálne.

Označenie možnosti vymazať vyrovnávaciu pamať
Zdroj: Vosveteit.sk

Vymažte aplikácie, ktoré nepoužívate

Vedeli ste, že priemerný používateľ smartfónu aktívne pracuje s menej ako 10 aplikácie, ale v telefóne ich má okolo 80? Pomocou Obchodu Play môžete ľahko identifikovať aplikácie, ktoré používate najmenej, stačí ich len zoradiť podľa filtra používania.

najmenej pouzivane aplikacie v Android smartfone_2
Zdroj: Vosveteit.sk

Prípadne si ich môžete vyfiltrovať cez „uspaté aplikácie“ vo vašom telefóne. V tomto prípade viete zobraziť aplikácie, ktoré ste nepoužili viac ako pol roka.

aplikacie ktore ste neotvorili viac ako pol roka ako ich identifikovat
Zdroj: Vosveteit.sk

Vymažte (systémové) aplikácie

Rovnako, pomocou pár krokov, môžete zistiť, ktoré aplikácie vám zaberajú v telefóne najviac miesta. Môžete tak spraviť cez filtre v Obchode Play, prípadne cez vstavaného Správcu aplikácie alebo aplikáciu Unapp. Odstráňte ich.

odinstalovanie aplikacii_android
Zdroj: Vosveteit.sk

Ďalší tip, ako môžete získať extra úložný priestor, je pomocou odstránenia systémových aplikácií. Návod ako na to, sme vám priniesli v tomto článku. Mimochodom, odstrániť ich môžete bez toho, aby ste potrebovali vykonať root zariadenia, no postup je o niečo mierne náročnejší, ako ich odstránenie cez Správcu aplikácií.

Extra kroky, ktoré viete podniknúť

Kontrola stiahnutých súborov: Mnoho aplikácií umožňuje sťahovať obsah a tak ho viete sledovať aj keď ste práve offline. Pravidelne prezerajte a odstraňujte nepotrebné stiahnuté súbory.

Využívanie cloudového úložiska: Cloudové služby, ako je Google Drive, ponúkajú pohodlný spôsob ukladania fotiek, videí a dokumentov, čím uvoľňujú cenný priestor na vašom zariadení. Zvážte nahrávanie veľkých súborov alebo médií, ktoré často nepotrebujete do cloudu.

Používanie Lite verzií aplikácií: Niekoľko populárnych aplikácií ponúka „Lite“ verzie určené pre zariadenia s obmedzeným úložiskom. Tieto verzie majú zvyčajne obmedzené funkcie, ale zas zaberajú výrazne menej miesta. Napríklad aj aplikácia Messenger má svoju Lite verziu.

Pozrite sa na aplikácie, ktoré vám bežia na pozadí telefónu

aplikacie na pozadi spotreba RAM
Zdroj: Vosveteit.sk

V neposlednom rade vám odporúčame pozrieť sa aj na aplikácie, ktoré bežia na pozadí vášho mobilu. V tomto prípade nám dovoľte, dať vám do pozornosti článok, v ktorom sme sa venovali tomu, ako môžete odhaliť aj tie aplikácie, ktoré sú pre vašim zrakom schované. Budete potrebovať pre to aktivovať režim pre vývojárov a cez nastavenia vývojárov sa budete môcť pozrieť na aktívne procesy vrátane toho, koľko spotrebúvajú RAM pamäte.

aplikacie beziace na pozadi_2
Zdroj: Vosveteit.sk

Tie aplikácie, ktoré na svoje fungovanie potrebujú najviac zdrojov telefónu, pravdepodobne spôsobujú problémy s chodom vášho telefónu. Skúste ich vypnúť (stačí kliknúť na aplikáciu vo výpise a pozastaviť ju), či spozorujete rozdiel. Ak áno, odstráňte ju z mobilu a budete mať po probléme.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre