Funkcia Vypočuť obsah tejto stránky postupne prichádza na Androidy. Google vylepšuje prehliadač Chrome!

Google začal uvoľňovať novú funkciu, ktorá ti prečíta obsah na akejkoľvek stránke.

Google Chrome prehliadac
Zdroj: rafapress / Shutterstock.com

Spoločnosť Google už niekoľko mesiacov pracovala na funkcii text-to-speech pre mobilné verzie prehliadača Chrome. Ide o funkciu, ktorá ti dovolí vypočuť si článok na stránke, namiesto toho, aby si ho čítali. 

Text-to-speech, skrátene TTS, je užitočná funkcia ak máš napríklad deň plný vybavovačiek a chceš po ceste dobehnúť udalosti dňa alebo si vypočuť tvojich obľúbených autorov, zatiaľ čo kráčaš na poštu alebo na úrad. Funkcia zároveň poteší aj milovníkov podcastov alebo audiokníh tým, že užívateľom dá možnosť počúvať zaujímavé články.  

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Ako sme už spomenuli hneď v úvode, funkciu spoločnosť Google pripravovala už nejakú dobu a postupne ju začína uvoľňovať do Android verzie prehliadača Chrome. Vyskúšať ju už môžeš aj ty, no vopred upozorňujeme, že zatiaľ funguje len na vybraných stránkach. Nižšie si ale ukážeme ako na to.  

Ako spustiť TTS v prehliadači Chrome 

Ako prvé samozrejme otvoríme prehliadač Chrome a navštívime hocijakú stránku. Na nej si následne vyberieme článok, ktorý nás zaujal. Ďalej klikni na ikonu troch bodiek, ktorá sa nachádza v pravom hornom rohu obrazovky. Otvorí sa dlhá lišta, kde by sa mala nachádzať možnosť Vypočuť obsah tejto stránky.  

Ako si v Chrome vypočuť články?
Zdroj: Vosveteit.sk

Na niektorých stránkach však túto možnosť ešte nenájdeš. Ak máš aktualizovaný prehliadač Chrome, potom to znamená, že stránka túto funkciu nepodporuje a treba nájsť inú.  

Stačí ale kliknúť na možnosť Vypočuť obsah tejto stránky a spustí sa hlas, ktorý ti článok prečíta. V tomto prípade stále ide o jednoduchý AI generovaný hlas, no na získanie informácií to bohato stačí. Zároveň sa na spodku obrazovky objaví lišta prehrávania. Stačí na ňu kliknúť a zobrazia sa ti možnosti prehrávania.  

Ako si v Chrome vypočuť články?
Zdroj: Vosveteit.sk

Tak ako to poznáš napríklad zo Spotify, nahrávku si môžeš zastaviť, opäť pustiť, pretočiť na akúkoľvek pasáž alebo posunúť desať sekúnd vpred alebo vzad. Vľavo dole máš možnosť zmeniť si rýchlosť čítania a vpravo dole je tlačidlo ďalších možností. V nastaveniach môžeš zmeniť hlas čitateľa alebo vypnúť/zapnúť možnosť zvýrazňovania textu a automatického posúvania.  

Počúvaj najnovšie správy alebo články

Po nastavení preferovaného hlasu môžete začať počúvať články. Množstvo zahraničných webov túto funkciu podporuje, no nájdu sa aj také, kde zatiaľ chýba. Rovnako zatiaľ Chrome nepodporuje TTS na väčšine slovenských stránkach a zatiaľ nevieme povedať, či sa to do budúcnosti zmení a hlavne kedy. Ak ale ovládaš anglický jazyk, TTS funkcia v prehliadači Chrome ti umožní dostávať nové informácie pohodlnejším spôsobom. Zároveň už nemusíš sedieť, aby si si prečítal najnovšie správy. Tie môžeš počúvať pri chôdzi, pri behu alebo iných aktivitách. 

Čítanie pokračuje aj pri uzamknutom smartfóne, no akonáhle zavrieš prehliadač a vrátiš sa na domovskú obrazovku, čítanie sa skončí.  

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre