V aplikácii Telefón sa objavila nová funkcia, ktorá má potenciál ochrániť vás pred podvodnými hovormi

Časť používateľov aplikácie Telefón vo verzii 132.0.639579382 hlási, že majú k dispozícii funkciu, pomocou ktorej sa môžu dozvedieť viac informácií o mobilnom čísle, ktoré im volalo.

Google Telefón dostáva nové funkcie
Zdroj: Unsplash (Mika Baumeister), Logo aplikácie Google Telefón, Úprava: Vosveteit.sk

Natrafiť na online podvod v dnešnom svete nie je vôbec náročné. Podvodníci nám už nepíšu len e-maily, ale aj posielajú správy či telefonujú. Nejedenkrát nemajú problém s potenciálnou obeťou aj aktívne komunikovať a interagovať, čo sme si viackrát vyskúšali aj my na vlastnej koži. Nedávno sme napríklad upozorňovali na podvod, kedy nám volal podvodník s tým, že nám pomôže získať peniaze, o ktoré nás pripravil iný podvodník v súvislosti s investovaním do kryptomien.

Telefonický podvodníci to budú mať o niečo ťažšie

Najnovšie portál AndroidPolice.com hlási, že časť používateľov aplikácie Telefón od spoločnosti Google, má dostupnú novú funkciu, ktorá má potenciál identifikovať podvodných volajúcich.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Aplikácia Telefón už dnes dokáže pomôcť odhaliť, že vám volá podvodník. Dokáže filtrovať spamové hovory vrátane telefonátov, ktoré boli inými používateľmi viackrát nahlásené, že ide o podvod.

podvodny hovor telefonicky podvodnik
Zdroj: Onur Binay on Unsplash a Pete Linforth z Pixabay, koláž Vosveteit.sk

Nová funkcia, resp. nový nástroj, ide ale ešte o kúštik ďalej. Ide konkrétne o možnosť, aby ste priamo zo zoznamu hovorov mohli vyhľadať informácie o mobilnom čísle, ktoré vám volalo, na internete.

„Teraz, keď dostanete hovor z neidentifikovaného čísla, môžete jednoducho klepnúť na tlačidlo Vyhľadať v samotnej aplikácii Telefón.“

Vďaka tejto funkcii budete môcť vyhľadať informácie o mobilnom čísle na internete bez toho, aby ste museli mobilné číslo kopírovať a manuálne zadávať dopyt na vyhľadanie informácií na internete. Samozrejme, automaticky to neznáme, že vždy nájdete o mobilnom čísle informácie na internete, o koho ide. Ale v ideálnom prípade by pri podvodných hovoroch malo vyhľadávanie odhaliť typ páchaného podvodu.

podvod so scamom
Zdroj:: Pete Linforth z Pixabay, Vosveteit.sk, AI (DALLE)

Táto informácia by vám mohla následne pomôcť rozhodnúť sa, či na mobilné číslo zavoláte späť, prípadne, či budete s osobou na druhej strane ešte naďalej komunikovať, a nedajbože či budete s ňou aj zdieľať nejaké informácie.

Funkcia je dostupnou zatiaľ len pre časť používateľov aplikácie Telefón

Ide o pomerne jednoduchú, no užitočnú funkciu, ktorá má potenciál vám pomôcť, aby ste predišli tomu, že sa stanete obeťou podvodu.

Čo sa týka dostupnosti tohto nástroja pre všetkých, tak na to nemáme konkrétnu odpoveď. Aktuálne je funkcia dostupnou len pre obmedzení počet používateľov. Nový nástroj bol objavený vo verzii aplikácie Telefón 132.0.639579382 a to len pre časť používateľov. Pevne ale veríme, že sa to čoskoro zmení a funkcia bude dostupnou pre všetkých.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre