AKTUÁLNE: Veľká slovenská banka hlási, že na ňu útočia hackeri. Jej zákazníci sa môžu stretnúť s týmito problémami!

Jedna zo slovenských bánk sa stala cieľom kybernetických útokov. Ospravedlňuje sa za problémy súvisia s mobilným bankovníctvom.

Anonymous aktualna tema_uvodny
Zdroj: Luther.M.E. Bottrill / Unsplash, úprava Vosveteit.sk

V posledných dňoch bolo vo svete bankovníctva pomerne rušno. Upozorňovali sme napríklad na plánovaný výpadok služieb SĽSP, ktorý sa odohral v priebehu uplynulého víkendu. Rovnako sme poukázali na novú mobilnú aplikáciu VÚB banky, ktorá je od piatka dostupnou pre prvých používateľov.

Najnovšie sa k slovu hlási ďalšia veľká banka, no nie tak, ako by chcela. Dôvodom sú problémy s riadnym chodom služieb. Ide konkrétne o FIO banku, ktorá sa na sociálnej sieti Facebook ospravedlňuje klientom za nepríjemnosti z posledných dní.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

FIO banka čelí kybernetickým útokom

FIO banka, jedna z najväčších bánk na našom trhu, hlási, že v posledných dňoch čelila masívnym kybernetickým útokom. Podľa zverejneného príspevku ide o DDoS útoky, ktorých cieľom je dočasné zneprístupnenie služieb. Banka vo zverejnenej správe hovorí, že zákazníci spoločnosti sa mohli stretnúť s viacerými problémami, hlavne ale s výpadkom internetového a mobilného bankovníctva. Zároveň ale hovorí, že hneď, ako sa vyskytnú problémy, tak ich aktívne rieši, aby minimalizovala dopady kybernetických útokov.

„Ospravedlňujeme sa za krátkodobé problémy s prihlasovaním do internetového a mobilného bankovníctva. V posledných dňoch sme sa stali obľúbeným terčom kybernetických útokov, ktoré chvíľkovo zneprístupňujú naše aplikácie. Kolegovia vždy intenzívne pracujú na rýchlom odstránení problémov.“, uvádza banka v príspevku na sociálnej sieti.

Banka uisťuje, že peniaze klientov sú v poriadku

FIO banka zároveň dopĺňa, že nedošlo k úniku žiadnych dát a financie zákazníkov spoločnosti, sú v bezpečí. Podľa všetkého cieľom útočníkov je „len“ znepríjemniť život klientom banky.

„Žiadne dáta, citlivé údaje ani financie v nebezpečenstve nie sú. Útočníkom ide len o spôsobenie nepríjemností. Ospravedlňujeme sa za prípadné komplikácie a ďakujeme za pochopenie.“, dopĺňa.

Celý príspevok FIO banky, v ktorom informuje o vzniknutej situácii, si môžete prečítať nižšie.

Nejde o prvý kybernetický útok na FIO banku

V súčasnosti nepoznáme podrobnosti, kto útočí na banku. V minulosti ale FIO banka čelila kybernetickým útokom zo strany proruských hackerov. Kredit za útoky spred niekoľkých mesiacov si pripísala známa skupina hackerov, ktorá vystupuje pod prezývkou „NoName057(16)“. V minulosti cielila hlavne na Českú republiku, no vzhľadom na to, že česká FIO banka sčasti zdieľa technologickú infraštruktúru aj so slovenskou FIO bankou, tak výpadky sme pocítili aj my.

Záverom nám dovoľte ale uviesť, že k najnovším útokom sa hackeri z NoName57(16) neprihlásili. Aktuálne teda nevieme povedať, kto stojí za kybernetickými útokmi.

Situáciu budeme samozrejme aj naďalej monitorovať a akonáhle sa dozvieme ďalšie podrobnosti, tak článok aktualizujeme.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre