Výskumníci dekódovali reč psov: Pomohla im umelá inteligencia trénovaná na ľuďoch

Výskumníci vytvorili AI model, ktorý nám dokáže prezradiť význam brechania psov.

Umelá inteligencia dokáže porozumieť štekaniu psov
Zdroj: Unsplash (charlesdeluvio), Pixabay (OpenClipart-Vectors), Úprava: Vosveteit.sk

Majitelia domácich miláčikov si určite aspoň raz želali, aby mohli svojmu zvieratku rozumieť. Výskumníci z University of Michigan toto želanie prinášajú vďaka umelej inteligencii do reality.  

V rámci novej štúdie vytvorili model, ktorý dokáže identifikovať, či pes breše z radosti alebo kvôli tomu, že je nahnevaný. Natrénovali AI model, ktorý okrem významu brechania dokáže zo zvukov vyčítať aj iné informácie, napríklad vek psa, jeho rasu a pohlavie. Zaujímavé na výskume je to, že vedci použili AI model, ktorý vznikal na základe ľudskej reči.  

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Nová štúdia dokazuje, že môžeme využiť existujúce AI rečové modely a postaviť na nich niečo nové, napríklad nástroj, ktorý nám umožní pochopiť význam štekania psov.  

“O ríši zvierat toho stále veľa nevieme. Pokroky v umelej inteligencií nám ale môžu pomôcť pochopiť, ako funguje zvieracia komunikácia. V našej práci dokazujeme, že na pochopenie zvieracej reči nemusíme začínať od nuly,” vyjadrila sa Rada Mihalcea, jedna z autorov štúdie.  

Už v minulosti sa objavili výskumy, ktoré chceli odhaliť čo reč zvierat môže znamenať. Problém ale je, že neexistuje dostatok verejne dostupných dát. Vedci majú veľa príležitostí nahrávať ľudskú reč, no v prípade nahrávania zvieracej reči sa to trošku komplikuje.  

Ak totiž hovoríme o domácich miláčikoch, vedci musia získať povolenie od majiteľa. V prípade divých zvierat zas musia živočícha nájsť a nahrávať ho dlhú dobu v prírode. Popritom vedci musia čakať, kým zviera vydá určitý zvuk. Čo sa týka analyzovania reči psov, nejaké modely existujú, no aj tie sú limitované nedostatkom materiálu, na ktorom by mohli byť trénované.  

Na úspechu modelu chcú vedci ďalej stavať

Aj preto sa autori výskumu rozhodli použiť nástroje, pôvodne navrhnuté na rozpoznávanie ľudskej reči. Ide o modely, ktoré tvoria chrbtovú kosť množstva nástrojov, ktoré nám ponúkajú hlasové funkcie, napríklad prepisovanie reči do textu. Ako autori štúdie vysvetľujú, tieto nástroje vznikli, aby dokázali rozpoznať špecifické charakteristiky ľudskej reči, napríklad tón, výšku hlasu alebo prízvuk. Všetky tieto informácie následne pretvárajú na signál, ktorý dovoľuje počítaču rozpoznať, aké slovo človek povedal alebo kto hovorí.  

“Tieto modely sa vedia naučiť a kódovať mimoriadne komplexné vzorce ľudského jazyka a reči. Chceli sme preto vedieť, či môžeme túto schopnosť využiť na porozumenie reči psov,” tvrdí Artem Abzaliev, spoluautor štúdie.  

Vedci použili sadu dát, ktorá obsahovala zvuky 74 psov rôznej rasy, veku a pohlavia. Na rozpoznanie významu brechania použili model Wav2Vec2, ktorý dokázal správny význam zvukov určiť s presnosťou 70%. Nová štúdia predstavuje prvýkrát, čo vedci použili nástroj určený na rozpoznanie ľudskej reči na zvieratách. Vo svojej práci pokračujú a veria, že v budúcnosti im model pomôže aj pri iných zvieratách.  

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre