Kontroverzná funkcia Windows Recall príde nakoniec do počítačov o niečo neskôr, než bolo v pláne

Funkcia Recall, ktorú mnoho expertov označilo za "nočnú moru" pre súkromie, príde do Windows počítačov nakoniec o niečo neskôr, ako pôvodne plánoval Microsoft.

Windows problem
Zdroj: Roman Samborskyi / shutterstock.com a Hamara / shutterstock.com

Microsoft ešte v priebehu mája predstavil novú generáciu počítačov Copilot+. Ide o zariadenia, ktoré sú poháňané umelou inteligenciou.

Jedna funkcia, ktorá bola predstavená po boku novej generácii počítačov, vyčnievala ale nad ostatnými. Je ňou nástroj Recall. Pre tých, ktorí nevedia, tak ide o funkciu, ktorá vám dokáže pomôcť takmer okamžite vyhľadať niečo v počítači, s čím ste v minulosti pracovali alebo ste videli vo vašom zariadení.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Je Recall „nočnou morou“ pre online bezpečnosť?

Mnoho expertov ju ale označilo za „nočnú moru“ pre online bezpečnosť. Dôvodom je, že táto funkcia na to, aby fungovala, tak neustále robí snímky obrazovky a to každých pár sekúnd bez ohľadu na to, čo práve na počítači robíte. Napríklad aj v čase, kedy sa prihlasujete do internet bankingu. Následne zo získaných snímok vytvára databázu, ktorú prehľadáva, keď jej používateľ zadá dopyt. Asi nikomu zvlášť netreba vysvetľovať, čo by nasledovalo, ak by k tejto časti počítača, ktorá pracuje s nesmierne citlivý údajmi, získal prístup hacker.

Hackeri šíria zákerný malvér cez HTML prílohu
Zdroj: Marcin Paśnicki z Pixabay

Microsoft ubezpečuje, že funkcia je bezpečná

Microsoft v reakcii na negatívnu vlnu správ, vydal viacero stanovísk k funkcií. Používateľov napríklad uistil, že všetky dáta, s ktorými nástroj pracuje, sú držané v zariadení a neputujú na vzdialený severov. Rovnako používateľ ubezpečil, že na týchto dátach netrénuje umelú inteligenciu. Ale ani to nestačilo, aby technologický gigant upokojil verejnosť. Pár dní dozadu oznámil, že zmenil fungovanie tejto funkcie. Používatelia budú mať k dispozícii „zreteľnejší“ spínač, či funkciu zapnú alebo nie. Okrem toho, keď bude chcieť niekto použiť túto funkciu, tak Recall bude vyžadovať overenie identity cez Windows Hello, aby došlo k overeniu, že za počítačom sedí jeho vlastník.

Funkcia Recall je nočnou morou pre bezpečnosť
Zdroj: Wikimedia (Microsoft), Pixabay (GDJ, OpenClipart-Vectors), Úprava: Vosveteit.sk

Funkcia bude dostupnou neskôr, než Microsoft plánoval

Najnovšie spoločnosť Microsoft na svojom blogu hlási, že funkciu sprístupni neskôr, než pôvodne plánovali.

„Upravujeme model vydania pre Recall, aby sme využili odborné znalosti komunity Windows Insider, aby sme zaistili, že skúsenosti budú spĺňať naše vysoké štandardy kvality a zabezpečenia.“, hovorí gigant na blogu.

Microsoft pôvodne plánoval túto funkciu uvoľniť vo verejnej ukážke 18. júla s príchodom nových počítačov Copilot+ AI, teda už v priebehu nasledujúceho týždňa. To sa ale najnovšie mení.

Gigant hovorí, že funkciu najprv sprístupní pre členov programu Windows Insider. Pre tých, ktorí nevedia, tak ide o používateľov, ktorí skúšajú nové funkcie v predstihu ešte predtým, ako sú masovo dostupné pre širokú verejnosť. Dostupnou pre testerov by mala byť v priebehu najbližších týždňov. Ako dostane následne spoločnosť spätnú väzbu, tak nástroj uvoľní aj pre ďalších používateľov.

„Po získaní spätnej väzby od našej komunity Windows Insider Community, tak ako to zvyčajne robíme, plánujeme následne sprístupniť aplikáciu Recall pre všetky počítače Copilot+.“, dopĺňa Microsoft.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre