Ako môžeš zabrániť aplikáciám, aby sa na pozadí smartfónu pripájali k internetu bez tvojho vedomia?

Pozri sa, ako môžeš zabrániť aplikáciám, aby sa na pozadí smartfónu bez tvojho vedomia pripájali k internetu. Môžeš tak spraviť dvomi spôsobmi.

ako zabranit aplikaciam aby sa pripajali na internet
Zdroj: Vosveteit.sk, Savana Price z Pixabay

Pravdepodobne aj ty máš vo svojom mobile desiatky aplikácií, pričom ich aktívne používaš iba zopár. Aplikácie na to, aby mohli riadne fungovať, tak požadujú od nás povolenie. Častokrát si ale pýtajú aj také, ktoré reálne nepotrebujú. Jedno z takýchto povolení je aj prístup k internetu. Toto privilégium majú často aplikácie aj ako kalkulačka, kompas a ďalšie.

Samozrejme, niektoré aplikácie skutočne potrebujú pristupovať k internetu. Ide napríklad o Messenger, WhatsApp a podobne, aby nás vedeli včas informovať, že nám niekto píše. Na opačnej strane stoja ale také, ktoré toto povolenie môžu zneužívať.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Prečo by si mal vybraným aplikáciám obmedziť prístup k internetu

Dôvodov, prečo by sme mali vybraným aplikáciám zakázať prístup na pozadí internetu, je hneď viacero. V prvom rade môžeš mať obmedzený balík dát a jednoducho, aplikácie ti ich míňajú. Ak by si chcel zistiť, ktoré aplikácie a koľko mobilných dát ti minú, tak nám dovoľ, dať ti do pozornosti tento návod, kde sme sa tejto téme venovali podrobne.

Vráťme sa ale teraz späť. Pravdepodobne si už počul o tom, že aplikácie zbierajú o nás kvantum informácií, ktoré ďalej odosielajú na vzdialené servery. A toto je to, čoho by si sa mal báť najviac. Ak máš v telefóne kvantum aplikácií, tak pravdepodobne o tebe odosielajú množstvo údajov. Niekedy sa tieto informácie využívajú na lepšie cielenie reklamy, inokedy ich môže strana, ku ktorej sa dostanú, zneužiť.

Ak má aplikácia napríklad prístup k tvojmu zoznamu kontaktov v telefóne, tak to môže nečestný vývojár zneužiť, a tieto kontakty jednoducho stiahnuť a odoslať ich k sebe do počítača. A ty o ničom nemusíš ani vedieť. Inými slovami, aplikácie, ktoré majú prístup k internetu, môžu potenciálne narušiť tvoje súkromie. Samozrejme, neznamená to, že to robia všetky aplikácie. Obmedziť prístup k internetu ti ale odporúčame hlavne pri aplikáciách, ktoré sú invazívne, teda pristupujú k najrôznejším častiam tvojho mobilu.

Ako obmedziť aplikáciám prístup k internetu na pozadí telefónu

Cez správcu aplikáciu

Existuje viacero spôsobov, ako môžeš aplikáciám obmedziť prístup k internetu na pozadí tvojho telefónu. My si nižšie ukážeme dva z nich. Prvým postupom ako, je cez Správcu aplikácií. Ak sa tipodarilo identifikovať invazívne aplikácie, tak potom im môžeš poľahky zamedziť prístup k internetu. Urobiť tak môžeš pomocou cesty nižšie, ktorú vám ukážeme na telefónoch od Samsungu. V prípade smartfónov iných značiek je postup ale veľmi podobný.

  • Otvor si Nastavenia smartfónu.
  • Teraz vyhľadaj možnosť Aplikácie. Klikni na ňu.
  • Nájdi aplikáciu, ktorej chceš obmedziť prístup k internetu. V našom prípade sme vybrali aplikáciu Radosť.
  • Ako klikneš na aplikáciu, tak je potrebné zrolovať k možnosti Mobilné dáta. Otvor ju.
  • Vypni následne Povoliť prenos dát na pozadí.

Ak by si návod vyššie potrebovali vidieť aj na snímkach obrazovky, tak ich nižšie prikladáme.

Obmedz prístup k internetu cez aplikáciu NetGuard

Tento postup je veľmi podobný. Zároveň ale ponúka aj ďalšie možnosti a informácie, ktoré možno využiješ. Taktiež pre niekoho môže byť pohodlnejšie nastaviť si blokovanie prístupu k internetu cez mobilnú aplikáciu (prípadne, keď túto funkciu tvoj Android nemá). V tomto prípade ti odporúčame aplikáciu NetGuard, ktorú stiahneš z Obchodu Play. Dostupnou je zadarmo, hoci ponúka aj prémiové funkcie. Tie ale nebudeš vôbec potrebovať.

Ako stiahneš aplikáciu do mobilu, tak vo vrchnej časti obrazovky je potrebné prepnúť prepínač do zapnutej polohy (aby svietil na oranžovo). Následne je potrebné ešte odblokovať funkcie blokovača internetu, lebo predvolene je zapnuté len blokovanie prenosu dát v roamingu.

  • Klikni na tri zvislé bodky v pravom hornom rohu.
  • Teraz klikni na možnosť Nastavenia.
  • Vyber z ponuky Predvolené nastavenia.
  • Zapni všetky možnosti.

Nižšie ti prikladáme návod zachytený na snímkach obrazovky krok za krokom, ak by si ho potreboval.

Teraz sa vráť do hlavnej ponuky, kde môžeš upraviť jednotlivé nastavenia pre konkrétne aplikácie, kedy sa (ne)môžu pripájať k internetu. Stačí len kliknúť na aplikáciu a odklikať nastavenia podľa toho, ako to potrebuješ.

netguard ako zabranit aplikaciam k pristupu k internetu na pozadi smartfon navodi_5
Zdroj: Vosveteit.sk

Následne, pri aplikáciách, kde si nastavili, že nechceš, aby sa pripájali k internetu, keď sa o to pokúsia, tak v notifikačnej lište uvidíš upozornenie, ako môžeš vidieť nižšie.

aplikacie ktore sa pokusili pripojit k internetu
Zdroj: Vosveteit.sk

Záverom nám dovoľ ti odporučiť, aby si si pri aplikácii NetGuard vypol obmedzenia batérie. Vďaka tomu sa ti aplikácia nebude neskôr vypínať. Návod, ako to môžeš spraviť, sme ti priniesli v tomto článku. Vo všeobecnosti ale stačí len otvoriť Správcu aplikácií, vyhľadať NetGuard, a potom na karte Batérie vypnúť obmedzenia.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre